کد خبر: ۷۱۰۹۴
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
در سفر وزیر اقتصاد به چابهار انجام شد؛
وزير امور اقتصادی و دارايي در اولین برنامه خود پس از ورود به چابهار، از پروژه هاي در دست ساخت فولاد و پتروشیمی نگین مکران بازديد کرد.
افتتاح کارخانه توربافی و بازدید از پروژه های درحال ساخت فولاد و پتروشیمی مکرانبه گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، در این بازدیدها که مشاور رييس جمهور ودبیرشورایعالی مناطق آزاد، معاونين وزارت امور اقتصادی و دارايي، معاونين دبيرخانه شورايعالي مناطق آزاد و مديران عامل سازمان هاي مناطق آزاد کشور دکتر دژپسند را همراهی می کردند، کارخانه توربافی بلوچی، تولید کننده تورهای ماهی گیری افتتاح شد.
وزیر اقتصاد  ضمن بازدید و گفتگو با مدیران این پروژه ها، از نزدیک در جریان روند ساخت و تکمیل پروژه های  فولاد و پتروشیمی مکران  قرار گرفت.
بر اساس این گزارش، فولاد مکران در پیکره هشتم صنعتی منطقه آزاد چابهار قرار دارد و ظرفیتی مهم برای اشتغال جنوب سیستان و بلوچستان محسوب می شود که طبق برنامه ریزی و پیش بینی های انجام شده قرار است در افق تولید فولاد در چابهار در یک بازه زمانی 10 ساله به 10 میلیون تن در سال برسد.
این گزارش حاکی است، مراحل احداث فاز اول مجتمع فولاد مکران در حال انجام است و طبق برآوردهای انجام شده این فاز پس از تکمیل می تواند سالانه یک میلیون و 600 هزار تن آهن اسفنجی را تولید و وارد بازارهای هدف کند.
این گزارش می افزاید، بعد از عملیاتی شدن فاز اول، در این مجتمع 400 نفر مشغول به کار خواهند شد که بعد از تکمیل همه فازها اشتغالزایی قابل توجهی در منطقه شکل می گیرد.
 مجتمع پتروشیمی نگین مکران نیز در پیکره هشتم صنعتی منطقه آزاد چابهار با مساحتی بیش از 1200 هکتار در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار واقع شده است که ظرفیت تولیدی فاز نخست این شهرک در حدود 8.5 میلیون تن در سال پیش‌بینی شده که محصولاتی همچون: اوره، متانول، آمونیاک، اوره آمونیاک، متانول تو پروپلین و ... را تولید خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، عمده محصولات آن صادراتی و مابقی محصولاتی است که بعنوان خوراک برای مجتمع‌های پتروشیمی و صنایع پایین دستی در نظر گرفته شده و یا وارد بازارهای کشور خواهد شد.
این گزارش حاکی است، فاز یک شهرک پتروشیمی مکران در آبان‌ماه سال ۹۸با ذخیره‌سازی و بارگیری محصولات صادراتی رسما به بهره‌برداری می‌رسد.
این گزارش می افزاید، واحد تولیدی ماهوربافی بلوچی(توربافی) با هدف توسعه صنایع شیلاتی، کمک به جامعه صیادی و همچنین صادرات محصولات صید و صیادی شامل تور، طناب و بویه احداث شده است.
بر اساس این گزارش، مجموعه توربافی ماهوربافان با سرمایه گذاری 82 میلیارد ریالی بخش خصوصی  در پیکره هفتم منطقه آزاد چابهار راه اندازی شده است که قرار است با 40 میلیارد ریال تسهیلات دولتی فازهای بعدی آن نیز اجرا شود.
این گزارش حاکی است، میزان اشتغال مستقیم این پروژه در فاز نخست 40 نفر است که با اجرای فاز دوم پروژه، اشتغال ایحاد شده در مجموعه به 130 نفر افزایش می یابد.
بر اساس این گزارش، ماهوربافان با تولید سالانه 700 تن انواع تور در فاز نخست خود، بزرگترین تولید کننده تور در کشور است و علاوه بر تامین تمام تورهای مورد نیاز کشور، ظرفیت صادرات به کشورهای منطقه را نیز دارد.
 

نام:
ایمیل:
* نظر: