کد خبر: ۷۱۱۰۰
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۹
تربتی‌نژاد گفت: یکی از اتفاق‌های مثبتی که امسال در حوزه کشاورزی کشور رقم خورد، ورود پرحجم زعفران به بورس کالا بوده است که این اتفاق اثرات مثبت داخلی و خارجی داشته است.
پایان فقر اطلاعاتی در بازار زعفران به واسطه بورس کالاپایان فقر اطلاعاتی در بازار زعفران به واسطه بورس کالانورمحمد تربتی‌نژاد سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین تحولات بازار زعفران اظهار کرد: یکی از اتفاق‌های مثبتی که امسال در حوزه کشاورزی کشور رقم خورد، ورود پرحجم زعفران به بورس کالا بوده است که این اتفاق اثرات مثبت داخلی و خارجی داشته است.
وی ادامه داد: در وهله نخست با عرضه زعفران در بورس شاهد این هستیم که توکیدکننده و کشاورز محصول خود را بدون حضور واسطه‌ها و دلالان با قیمت واقعی به فروش می‌رساند، در واقع در سال‌های گذشته شاهد یک فقر اطلاعاتی در خصوص قیمت‌های واقعی برای کشاورزان بودیم که تابلوی بورس کالا به این فقر اطلاعاتی پایان داده است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کشاورزان از این طریق فرصت لازم را پیدا کرده‌اند تا دیگر مجبور به فروش محصولات خود با قیمت‌های ارزان به دلالان نباشند این روند بر رشد سودآوری کشاورزان و افزایش انگیزه آنها برای تولید بیشتر اثر ویژه‌ای دارد.
نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زعفران به عنوان محصولی استراتژیک به واسطه عرضه در بورس به سمت شفافیت می‌رود، افزود: با رونق معاملات زعفران در بورس کالای ایران، نگاه‌ها در دنیا به خصوص اروپا به سمت قیمت‌های ایران معطوف شده است که با حمایت مسوولان و ادامه این روند به زودی بورس ایران به اصلی‌ترین مرجع نرخ زعفران جهان تبدیل می‌شویم.
تربتی‌نژاد تصریح کرد: وقتی عرضه محصولی در بازاری نظام‌مند و شفاف انجام می‌شود، آن زمان می‌توان طرف‌های خارجی را از نرخ‌های روزانه یک‌محصول همچون زعفران مطلع کرد در غیر اینصورت نمی‌توان با معاملاتی غیر رسمی و پراکنده به مرجع قیمت تبدیل شد.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: به مرور باید از مبادلات سنتی در بخش کشاورزی به سمت دادوستد‌های شفاف و مدرن با بالاترین بازدهی برای تولیدکنندگان حرکت کرد که بورس کالا بهترین بستر برای تحقق این تغییر رویکرد بوده که توصیه می‌شود دولت از ظرفیت‌های این بورس بیش از گذشته بهره ببرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: