کد خبر: ۷۱۲۴۸
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۲
شورای اتحادیه اروپا گزارشی را موسوم به «جمع‌بندی درباره ایران» منتشر کرد و خواسته‌ها و نظرات اتحادیه اروپا درباره مسائل مورد بحث با جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.
انتشار بیانیه اتحادیه اروپا درباره «ایران»

شورای اتحادیه اروپا گزارشی را موسوم به «جمع‌بندی درباره ایران» منتشر کرد و خواسته‌ها و نظرات اتحادیه اروپا درباره مسائل مورد بحث با جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شورای اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای تحت عنوان «جمع‌بندی درباره ایران»، خواسته‌ها و نظرات اتحادیه اروپا دربارۀ مسائل مورد بحث با جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

در این بیانیه که طی ۱۲ بند منتشر شده است، اتحادیه اروپا در ابتدا با اعلام حمایت از توافق هسته‌ای برجام، این توافق را گامی موثر در راستای جلوگیری از اشاعه تسلیحات هسته‌ای و نتیجه دیپلماسی چندجانبه دانسته است.

در ادامه این بیانیه گفته شده است که اتحادیه اروپا از تداوم پایبندی ایران به اجرای موثر و کامل تعهدات مرتبط هسته‌ای خود استقبال و این موضوع را درک می‌کند که رفع تحریم‌ها از جمله مولفه‌های اساسی برجام است و عمیقاً از اقدام آمریکا برای بازاعمال تحریم‌ها ابراز تأسف می‌کند.

شورای اروپا همچنین در بیانیه خود از پیشرفت‌های حاصل‌شده برای انجام اصلاحات ضروری [در زمینه FATF] استقبال کرده و از ایران می‌خواهد طبق تعهداتش در برنامه اقدام FATF، قوانین لازم را تصویب و اجرا کند. این شورا، از تنش‌های رو به فزونی در منطقه و نقش ایران در آنها، از جمله ارائه کمک‌های نظامی، مالی و سیاسی به بازیگران غیردولتی در کشورهایی ماندن سوریه و لبنان ابراز نگرانی می‌کند.

با این حال شورای اروپا در ادامه بیانیه خود مدعی شده است که این شورا از بابت دخالت نظامی ایران و تداوم حضور نیروهای ایران در سوریه نگرانی‌های جدی دارد، هرچند اتحادیه اروپا متعهد است گفت‌وگوها به رهبری این اتحادیه با ایران را با هدف تداوم بخشیدن به نتایج ملموس و تقویت فضایی بهتر در منطقه ادامه دهد.

بیانیه در ادامه می‌گوید: اتحادیه اروپا نتایج تلاش‌هایی را که در چارچوب گفت‌وگوهای فعلی به رهبری این اتحادیه در مسائل منطقه‌ای انجام شده به رسمیت می‌شناسد. در همین راستا، اتحادیه اروپا از حمایت علنی ایران از گفت‌وگوهای سازمان ملل در سوئد که به توافق استکهلم منجر شد، استقبال می‌کند. شورای اروپا همچنین از بابت فعالیت‌های موشک‌های بالستیک ایران نگرانی‌های جدی دارد و ایران را به اجتناب از این فعالیت‌ها به ویژه پرتاب موشک‌هایی که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مغایرت دارند، دعوت می‌کند.

شورای اروپا در این بیانیه از مسائل موشکی نیز سخن به میان آورده و گفته است: ایران به تلاش‌ها برای افزایش برد و دقت موشک‌های خود و همچنین افزایش شمار آزمایش‌ها و پرتاب‌های عملیاتی خود ادامه می‌دهد. این فعالیت‌ها بی‌اعتمادی‌ها را تعمیق کرده و موجب بی‌ثباتی در منطقه می‌شوند. شورای اروپا از ایران می‌خواهد تمامی تدابیر لازم را برای رعایت کامل تمامی قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت در زمینه ارسال موشک‌ها و فناوری‌ها و مواد مرتبط به بازیگران دولتی و غیردولتی در منطقه، اتخاذ کند.

در بخش‌های پایانی بیانیه مذکور، شورای اروپا مدعی شده است: اتحادیه اروپا از فعالیت‌های خصمانه‌ای که ایران در خاک چند کشور عضو اتحادیه انجام داده عمیقاً ابراز نگرانی می‌کند و در همین راستا تصمیم گرفته دو فرد و یک سازمان را در فهست تحریم‌ قرار دهد. همچنین اتحادیه اروپا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران عمیقاً نگران است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار