کد خبر: ۷۱۲۶۵
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸
وزیر امور اقتصادی و دارایی:
وزیر اقتصاد با بیان اینکه آیا می توان امیدوار بود شرایط سرمایه گذاری بهتر شود، افزود: امروز پاهای سرمایه گذار در غل و زنجیر گیر کرده و توان پرش ندارد. البته فساد اقتصادی هم در کنار مجوزهای بی شمار و مقررات بسیار زیاد در کنار لیست بلند مسائل دست و پاگیر وجود دارد.
پاهای سرمایه‌گذاران در زنجیر گیر کرده است
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به کمک وزارت اقتصاد برای تشکل خانه اقتصاددانان جوان، بیان داشت: ما می خواهیم جریان فکری موجود را در یک ارتباط مستمر و دائمی داشته باشیم و این شبکه را سازماندهی کنیم.
فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در نشست هم اندیشی با اقتصاددانان جوان با اشاره به اینکه در آغاز فعالیتم در وزارت اقتصاد بر بسیج همگانی فکری و سرمایه انسانی تاکید داشتم، اظهار داشت: وزارت اقتصاد از کارشناسان زیادی برخوردار است، ولی نمی توان تنها به این بخش اکتفا کرد و باید از چشمه های جوشان اندیشه خارج از وزارتخانه نیز استفاده شود.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: دلیلی ندارد که کارشناسان بیرون از وزارتخانه نخواهند برای برون رفت از مشکلات مشارکت داشته باشند. برای این کار هسته های اندیشه ورزی شکل گرفت، ولی ظرفیت این بخش نیز محدود است.
دژپسند با اشاره به کمک وزارت اقتصاد برای تشکل خانه اقتصاددانان جوان، بیان داشت: ما می خواهیم جریان فکری موجود را در یک ارتباط مستمر و دائمی داشته باشیم و این شبکه را سازماندهی کنیم که ارتباط غیرحضوری برقرار شود تا بتوان نظرات گروه‌های تخصصی را دریافت کرد.
وی ادامه داد: طرح دیگری نیز داریم که کمک شود کشور صاحب یک خانه اقتصاددانان شود. در این زمینه وزارتخانه برنامه ریزی کرده و پیش بینی ها در حال انجام است.
وی خاطرنشان کرد: ما باید در اقتصادکلان ایده‌های نو داشته باشیم و نمی‌خواهیم تورم در وصعیت بد و رها شده بماند، ولی نمی‌خواهیم سرمایه‌گذاری و تولید آسیب ببیند و آسیب تورمی در این بخش باید به حداقل برسد. حمایت از تولید طبیعی است آثار تورمی دارد.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: وزارتخانه متولی تنظیم سیاست‌های اقتصادی کشور است و در زمینه اشتغال نیز باید ورود کند و مدل‌هایی را برای ارائه تعریف کند.
وی با اشاره به لزوم مولدسازی دارایی های دولت گفت: دولتی که بر روی گنج نشسته اگر در بخش نفت دچار مشکل شود به چالش خواهد خورد. یک بخش عمده گرفتاری ها به روش ها و افکار سنتی می گذرد و ما در این زمینه ها و نوسازی تفکر اقتصادی مشکل داریم.
وزیر اقتصاد افزود: مگر می توان در این دوره بحث اقتصاد دیجیتال را مطرح نکرد؟ ما برای حل مشکلات نیازمند عقل جمعی هستیم. کشورهای دیگر در تعریف ابزار مالی اسلامی در بورس پیشرفت داسته اند ولی ما از آنها تنها استفاده می کنیم.
وی اظهارداشت: در بحث بلاک چین که توسط کمیسیون اقتصادی دولت بررسی می‌شود فاصله تفکرات زیاد است و عده ای نادانسته و از روی ترس مقاومت می کنند. در حال حاضر ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم و ما برای شناسایی آنها نیازمند بسیج عقلی هستیم.
دژپسند ادامه داد: ما معافیت مالیاتی را در زمانی دادیم و امروز به روایت همکاران سازمان مالیاتی ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی از پرداخت مالیات معاف است و ما باید این رویه ها را اصلاح می کردیم.
وزیر اقتصاد تاکید کرد: بد است که به نقطه‌ای رسیدیم که عددی خاص هزینه های دولت باشد و نتوان آن را کاهش داد. همه ما از کمبود سرمایه ناراحتیم ولی با بهره ور کردن دارایی های داخلی رشد اقتصادی تا ۶ درصد خواهد رسید. پس برای پیشرفت بیشتر نیازمند تامین مالی خارجی هستیم و سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این بخش بسیار حایز اهمیت است.
وی افزود: چرا در سالی که ۱۲.۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جلب شده حدود ۴۰ درصد آن به میزان ۵ میلیارد دلار جذب شد و روی زمین نشست؟ چه موانع و مشکلاتی هست؟ دست گدایی به سمت شما دراز میکنیم.
وی با بیان اینکه آیا می توان امیدوار بود شرایط سرمایه گذاری بهتر شود، افزود:  امروز پاهای سرمایه گذار در غل و زنجیر گیر کرده و توان پرش ندارد. البته فساد اقتصادی هم در کنار مجوزهای بی شمار و مقررات بسیار زیاد در کنار لیست بلند مسائل دست و پاگیر وجود دارد.احساس بد امنیت اقتصادی و احساس بد فساد اقتصادی داریم نه اینکه فساد اقتصادی و عوامل مخل وجود ندارد


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار