کد خبر: ۷۱۴۲۳
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۶
معاون اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از گام‌های بزرگ اقتصادی طی سال‌های بعد از انقلاب اسلامی، عرضه کالا‌های مختلف در بورس کالا بود که با ورود شرکت‌ها و محصولاتشان به این بستر شفاف، زمینه خصوصی سازی در اقتصاد و واقعی شدن قیمت‌ها رقم خورد.
نقش بورس کالا در اصلاحات اقتصادی سال‌های اخیرنقش بورس کالا در اصلاحات اقتصادی سال‌های اخیرمحمد صادق مفتح در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان اظهار کرد: یکی از گام‌های بزرگ اقتصادی طی سال‌های بعد از انقلاب اسلامی، عرضه کالا‌های مختلف در بورس کالا بوده است به طوریکه با ورود شرکت‌ها و محصولاتشان به این بستر شفاف، زمینه خصوصی سازی در اقتصاد و واقعی شدن قیمت‌ها رقم خورد که از نتایج اصلی آن می‌توان به رشد صنایع و تولید اشاه کرد.  
وی گفت: بازار کالای کشور پیش از تاسیس بورس کالا در محاصره انواع و اقسام رفتار‌های غیراقتصادی همچون سیاست سهمیه بندی و قیمت گذاری قرار داشت که بورس کالا به بسیاری از آن گرفتاری‌ها پایان داد.
معاون اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: مضرات اقتصاد دولتی برای همگان اثبات شده و در واقع بورس کالا با هدف ارتباط تنگاتنگ با بخش واقعی اقتصاد و ارائه چشم انداز و برنامه به تولید و صنایع کشور با واقعی کردن قیمت‌ها راه اندازی شد که البته در این سال‌ها به عمده اهداف خود نیز رسیده است. به عبارتی ظرفیت‌های بورس کالا و استقبال صنایع به همراه حمایت‌های دولت و بخش خصوصی باعث شده تا این بورس، اقتصاد و مولفه هایش را مجاب کند تا دستور و اجبار به این صحنه بازنگردد.
مفتح در ادامه به بحران اخیر ارزی و بازگشت مقعطی قیمت گذاری به بازار کالای کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجود اینکه راه‌های دستوری و قیمت گذاری بار‌ها در اقتصاد ایران و جهان پیموده شده و تحلیلگران و اقتصاددان از تبعات سنگین و بی نتیجه بودن این اقدامات گفته اند، اما بازهم با ایجاد یک تلاطم شاهد اتخاذ تصمیم‌های ضربتی و دستوری هستیم؛ به اعتقاد بنده این رویکرد ناشی از بى حوصلگى و کم صبرى برخی مدیران است که گمان می‌کنند بهترین و سریع‌ترین راه، دستوری کردن بازار است.
 معاون اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است که قیمت گذاری محصولات در اقتصاد زمینه ایجاد فساد، تقاضای کاذب و همچنین قاچاق را فراهم می‌کند و امیدواریم که از این پس دیگر شاهد این اجرای این شیوه در اقتصاد ایران نباشیم.
به گفته مفتح، بورس کالا یک بستر برای تقابل عرضه و تقاضا است و این بستر به کشف واقعی‌ترین قیمت‌ها منجر می‌شود؛ در این بین باید توجه داشت که عرضه کنندگان و مصرف کنندگان باید همگی به بورس بیایند تا در شرایط برای کشف واقعی‌ترین قیمت مهیا شود که در اینجا نقش نظارتی دولت می‌تواند کارساز باشد.
وی تصریح کرد: باید با ایجاد مشوق‌های قانونی زمینه عرضه هرچه بیشتر محصولات در بورس کالا را فراهم کنیم تا صنایع بالادستی و پایین دستی همگی بورس را تنها مسیر خود برای مبادلات انتخاب کنند؛ در این حالت است که شفافیت حداکثری نیز حاکم می‌شود و امکان نوسانات کاذب به دلیل دو نرخی نبودن قیمت‌ها به حداقل می‌رسد.

نام:
ایمیل:
* نظر: