کد خبر: ۷۱۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰
کمیسیون تلفیق مجلس در یکی از تبصره‌های لایحه بودجه سال آینده بندی را پیش‌بینی کرده است که براساس آن بانک‌ها مکلف باشند تا وام‌های زیر 4 میلیارد تومان را با بهره ساده محاسبه کنند اما معاون سابق ارزی بانک مرکزی می‌گوید بانک‌ها باید قادر باشند که مشکل خود را با بدهکاران بانکی حل کنند و طبیعی است که این روش بهتری خواهد بود.
بانک‌ها باید در یافتن راهی برای حل مشکل بدهکاران مختار باشندکمال سیدعلی در گفت‌وگو با خبرنگار پانا درباره مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر تسویه وام‌های زیر 4 میلیارد تومان با بهره ساده گفت: در بند «و» تبصره «16» قانون بودجه امسال نیز پیش‌بینی شده بود تا بانک‌ها مکلف باشند تسویه وام‌های زیر 4 میلیارد تومان را نه با بهره مرکب که با بهره ساده محاسبه کنند اما بانک‌ها نتوانستند آن را اجرایی کنند.
سیدعلی افزود: همه مشکل‌های سیستم بانکی و بانک مرکزی ناشی از تحریم نیست و براساس الزام‌های قانونی به گرفتاری‌هایی رسیده است. باید به سیستم بانکی حق داد که ابتدا مشکل‌های خود را رفع کند و پس از آن به مشکل کشور رسیدگی کند.
 
برخی بانک‌ها به کمک هم نیاز دارند
سیدعلی گفت: بانک‌های خصوصی و نیمه خصوصی برای آنکه بقای خود را داشته باشند، نیازمند کمک هستند و اگر تصمیم‌هایی گرفته شود که تحمیل به بانک‌ها باشد، مشکل بانکها را بیشتر می‌کند.
وی افزود: بانکها باید قادر باشند که مشکل خود را با بدهکاران بانکی حل کنند و طبیعی است که این روش بهتری خواهد بود.
 
تصمیم‌های دولت و مجلس وضع سیستم بانکی را بدتر نکند
معاون سابق ارزی بانک مرکزی گفت:‌ وضع ترازنامه بانک‌های خصوصی مساعد نیست و تصمیم‌های دولت و مجلس نباید منجر به چند برابر شدن مشکل سیستم بانکی شود.
افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی دارایی‌ها راهکار پرداخت بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی است.
وی درباره راهکار لازم برای تسویه بدهی بانکها به بانک مرکزی گفت:‌ افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی دارایی‌ها از جمله راهکارهایی است که می‌تواند در جهت پرداخت بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی باشد. دولت باید از طریق فروش اوراق منابعی را تامین مالی کند و بدهی خود به بانکها را بپردازد.
سیدعلی گفت:‌موضوع بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی سال‌های زیادی است که به یکی از چالش‌های نظام بانکی تبدیل شده است و به دلایلی از جمله اثر منفی بر پایه پولی و تورم کنترل آن بسیار ضروری است.

نام:
ایمیل:
* نظر: