کد خبر: ۷۱۶۴۰
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
از سوی رئیس اتاق بازرگانی ایران اعلام شد؛
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان این که تصمیمات سوء مدیریتی عرصه را برای فعالان بخش خصوصی تنگ تر کرده است هشدار داد وضعیت صنعت در سال جاری مناسب نبوده و در صورت ادامه این روند شاهد بیکاری گسترده در کشور خواهیم بود.
هشدار بروز بیکاری گسترده در بخش صنعت
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان این که تصمیمات سوء مدیریتی عرصه را برای فعالان بخش خصوصی تنگ تر کرده است هشدار داد وضعیت صنعت در سال جاری مناسب نبوده و در صورت ادامه این روند شاهد بیکاری گسترده در کشور خواهیم بود.

غلامرضا شافعی در چهل و چهارمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تسلیت شهادت مرزبانان سپاه در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان و تبریک آغاز پنجمین دهه عمر انقلاب اسلامی با تأکید بر ضرورت اصلاح مسیر اقتصاد کلان کشور، اظهار کرد: شرایط امروز کشور بعد از تحریم‌ها که پس از سال 85 و پس از خروج امریکا از برجام بیش از پیش شدت یافته این واقعیت را روشن می‌کند که مسیر توسعه کشور طی سال‌های گذشته یک مسیر کاملا ناصحیح بوده است.

وی اضافه کرد: امروز کشور نیازمند اجماع همگانی درباره این واقعیت است که به جز چند برهه خاص، مسیر توسعه پیموده شده در کشور به علت نبود دانش نظری کاربردی به هیچ وجه در راه توسعه واقعی قرار نداشته است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه قبول واقعیت درباره نداشتن دانش کافی در طراحی مسیر توسعه کشور، ضامن اصلاح وضع امروز کشور است، گفت: لازم است برای عدم تکرار خطاهای راهبردی و اشتباهات گذشته، از نخبگان و صاحبان دانش و تجربه دعوت کنیم و نکته حائز اهمیت آن است که اثربخشی استفاده از نخبگان هنگامی بیش از پیش نمایان می‌شود که تصمیم سازی‌های اقتصادی براساس برایند تفکرات جمعی این نخبگان و صاحبان دانش و تجربه انجام شود.

شافعی ادامه داد: بنابراین دعوت از نخبگان دانش وتجربه به صورت انفرادی به موفقیت در تصمیم سازی منجر می‌شود و باید دعوت از این نخبگان همراه با تمرکز آنها در تصمیم‌سازی و استفاده از برآیند تفکرات جمعی آنها باشد.

وی با انتقاد از ساختار فعلی تصمیم‌سازی کشور گفت: در شرایط فعلی ساختار فعلی تصمیم‌سازی کشور دچار واگرایی و تا زمانی که نتوانیم اقتصاد را ابلاغ و در مسیر واقعی توسعه قرار دهیم باید بدانیم که امنیت ما هم می‌تواند دستخوش تغییر شود و پارامترهای اجتماعی ما نیز دچار افول خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: متأسفانه نه بخش صنعتی و کشاورزی کشور در وضعیتی که بتوان استفاده کامل کرد نه بخش تولیدی و خدماتی؛ متأسفانه در بخش کشاورزی با هدردادن منابع آبی با مشکلات دیگری روبرو شده‌ایم و بخش بازرگانی و خدماتی ما به جای قرارگیری در مسیر تولید، در مسیر مصرف کالاهای خارجی قرار دارد.

شافعی گفت: متأسفانه همین مسیر اشتباه در مسیر هدفمندی یارانه‌ها هم تکرار شد و ما بدون ایجاد بستر مناسب اهداف بهبود بهره وری و اهداف دیگر اصلاح اقتصادی را دنبال کردیم که متأسفانه نشد که نشد.

*فاصله طبقاتی در حال افزایش است و پایبندی به اصول اخلاقی کاهش یافته است

وی در ادامه سخنانش با تأکید بر ضرورت ایجاد اعتماد بین مردم و حاکمیت گفت: امروز کشور در شرایط خطیری است و با انواع شوک‌های درونی و بیرونی مواجه است و سال‌هاست که ما در معرض انواع نابسمانی‌ها قرار داریم ولی متأسفانه علی‌رغم پیش‌بینی‌های رهبر انقلاب و صدور دستوراتی از سوی ایشان، تمهیدات لازم برای اجرای اقتصاد مقاومتی اندیشیده نشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه جامعه امروز ما در حال از دست دادن سرمایه اجتماعی خود است، افزود: متأسفانه فاصله طبقاتی کشور درحال افزایش است و ادامه این وضعیت به کاهش پایبندی به اصول اخلاقی منجر می‌شود.

شافعی گفت: این واقعیت است که آنچه بیش از وضعیت اقتصادی امروز ما را تهدید می‌کند، سقوط اخلاقی در جامعه است که متأسفانه کسی توجهی به آن ندارد.

وی اضافه کرد: تاریخ نشان داده تعمیق فقر و افزایش فاصله طبقاتی، تعامل دولت و جامعه را به شدت خدشه‌دار می‌کند. لذا در شرایط فعلی بازگرداندن اعتماد به جامعه باید در اولویت فعالیت کاری همه ما قرار گیرد. چرا که در غیر این صورت هر اقدامی هرچند صحیح، بی‌اثر خواهد بود و نمی‌تواند مشارکت مردم را به دنبال داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اولین اقدام برای بازگشت اعتماد به کشور را بازگرداندن اطمینان به بخش‌های تولیدی دانست و افزود: در شرایطی که تحریم‌ها کل اقتصاد کشور را درگیر کرده و هزینه‌های تولید بالا رفته است، تصمیمات سوء مدیریتی نیز عرصه را برای فعالان بخش خصوصی تنگ تر کرده است.

شافعی خاطرنشان کرد: اگر تولید در اثر این فشارها از میدان به در شود مطمئنا عواقب ناخوشایندی در انتظار ما خواهد بود و همانطور که ما می‌دانیم وضعیت صنعت در سال جاری مناسب نبوده و در صورت ادامه این روند شاهد بیکاری گسترده در کشور خواهیم بود.

وی در پایان با تأکید براینکه هدف اصلی تحریم‌ها صلب اعتماد مردم ایران است ابراز امیدواری کرد که همه فعالان و مسئولان بتوانند با درک شرایط خطیر کنونی افق‌های روشنی در سال آینده ایجاد کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار