کد خبر: ۷۱۷۸۱
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۱
سونامی گرانی "پراید" را 50 میلیون تومانی می کند؟!
رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه هیئت دولت با انتقاد از روند افزایش قیمت ها در بازار خودرو وعده داد: قیمت اکثر خودروها مورد تأیید نیست، مبلغ خودرو حتما پایین می آید.
واکنش وزیر صنعت به قیمت های جدید در بازار خودرو
بعد از چند روز از سونامی قیمت ها در بازار خودرو که پراید را به نزدیک 50 میلیون تومان رسانده امروز بالاخره وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از این قیمت ها وعده داد: مبلغ خودرو حتما پایین می آید!

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت  در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: قیمت اکثر خودروها مورد تأیید نیست، هر روز تولید بیشتر می شود. همچنین با افزایش تیراژ قیمت بهتر می شود.

وعده ارزان شدن خودرو امروز در حالی از سوی وزیر صنعت  اعلام شد که وی سه روز قبل در واکنش به تغییرات قیمت خودرو تاکید کرده بود: گرانی خودرو ارتباطی با فرمول وزارت صنعت، معدن و تجارت ندارد!

رضا رحمانی درباره برخی ادعاها مبنی بر اینکه فرمولی که وزارت صمت برای ارزانی خودرو  به کار برده به گرانی مجدد در بازار منجر شده است، گفت: گرانی خودرو ارتباطی با به کارگیری این شیوه ندارد، برای ارزانی خودرو، تولید باید افزایش پیدا کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به راهکار لازم برای کاهش قیمت خودرو، ادامه داد: تولید خودرو باید افزایش پیدا کند تا با عرضه بیشتر قیمت‌ها کاهش پیدا کند.

براساس فرمول وزارت صمت مقرر شده است که قیمت خودرو ۵درصد زیر قیمت بازار عرضه شود و خودروسازان در دو روز گذشته و بعد از موج تازه گران شدن چشمگیر قیمت خودرو قیمت محصولات خود را برای تحویل در اسفندماه بر این اساس و نزدیک به قیمت بازار آزاد اعلام کرده اند.

عجیب اینجاست که با وجود گرانی های شوک آور همه محصولات تخصیص داده شده به فروش فوری از سوی دو خودروساز بزرگ کشور در یک ساعت به فروش رفت!

این در حالی است که نیم نگاهی به قیمت های اعلام شده در این طرح ها نشان می دهد در حالی که ایران خودرو و سایپا اعلام کرده بودند محصولات خودرو را با قیمت حاشیه بازار هفته اول بهمن عرضه خواهند کرد، قیمت‌ اعلام شده بالاتر از نرخ‌ بازار ابتدای بهمن بوده و نزدیک به قیمت فعلی بازار خودرو است.

فارس در این خصوص نوشت: ایران خودرو و سایپا قرار بود، از صبح دیروز فروش فوری محصولاتشان را 5 درصد زیر قیمت بازار هفته اول بهمن ماه آغاز کنند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت‌های اعلام شده بسیار بالاتر از قیمت بازار خودرو در هفته اول بهمن است، به طوری که به نظر می‌رسد این قیمت‌ها تا حدی بر مبنای نرخ فعلی خودرو در بازار آزاد تعیین شده است.

دیروز شرکت ایران خودرو قیمت پژو 206 تیپ 2 را در فروش فوری 72 میلیون تومان اعلام کرده در حالی که قیمت این خودرو در 7 بهمن ماه در بازار آزاد 61 میلیون و 300 هزار تومان و در اول بهمن ماه 60 میلیون و 500 هزار تومان بوده است.

واکنش وزیر صنعت به قیمت های جدید در بازار خودرو

همچنین قیمت پژو 206 مدل V8 در فروش دیروز ایران خودرو 85.5 میلیون تومان اعلام شده در حالی که این خودرو در 7 بهمن ماه با قیمت 73.5 میلیون تومان و در اول بهمن ماه با قیمت 72.5 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شده است.

در مورد پژو 207 دنده دستی نیز باید به قیمت‌گذاری 94.5 میلیون تومانی ایران خودرو در فروش فوری اشاره کنیم در حالی که این خودرو در 7 بهمن ماه با قیمت 91.5 میلیون تومان در بازار معامله شده است. 

ایران خودرو در بخشنامه دیروز، قیمت پژو 405 مدل GLX را 72 میلیون تومان اعلام کرده در حالی که قیمت این خودرو 7 بهمن ماه در بازار 58.5 میلیون تومان بوده است. 

مدل دوگانه‌سوز این خودرو نیز از سوی ایران خودرو 74 میلیون و 700 هزار تومان قیمت خورده که باید به نرخ 60 میلیون تومانی آن در بازار طی هفته اول بهمن ماه اشاره کنیم.

ایران خودرو هم چنین قیمت فروش فوری پژو پارس سال را 81 میلیون تومان اعلام کرده در حالی که قیمت این خودرو در 7 بهمن ماه معادل 72 میلیون تومان و در اول بهمن ماه 71.5 میلیون تومان بوده است.

پژو پارس دوگانه‌سوز نیز از سوی ایران خودرو با قیمت 86 میلیون و 400 هزار تومان عرضه شده در حالی که قیمت این خودرو در دهه اول بهمن ماه 73.5 میلیون تومان بوده است.

پژو پارس LX نیز با قیمت 94.5 میلیون تومان از سوی ایران خودرو عرضه شده در حالی که قیمت این خودرو در هفته اول بهمن ماه 82 میلیون تومان در بازار بوده است.

در مورد سمند LX نیز باید به قیمت‌گذاری 75 میلیون و 600 هزار تومانی این خودرو در فروش فوری ایران خودرو اشاره کنیم. قیمت این خودرو طی هفته اول بهمن ماه در بازار 60 میلیون و 500 هزار تومان بوده است. سمندEF7 پایه گازسوز نیز در هفته اول بهمن ماه با قیمت 64.5 میلیون تومان در بازار معامله شده اما ایران خودرو دیروز این محصول را با قیمت 81 میلیون و 900 هزار تومان عرضه کرده است.

رانا ال‌ایکس نیز اکنون با قیمت 74 میلیون و 700 هزار تومان از سوی ایران خودرو عرضه شده که قیمت این خودرو نیز در هفته اول بهمن ماه در بازار 62 میلیون تومان بوده است. 

به گزارش فارس، قیمت‌گذاری محصولات سایپا نیز در فروش فوری دیروز طوری صورت گرفته که در برخی موارد از نرخ بازار خودرو در هفته اول بهمن ماه بالاتر است و در برخی موارد نیز هم قیمت بازار دهه اول بهمن تعیین شده است. 

بر این اساس، قیمت تیبا SX از سوی سایپا 40 میلیون و 800 هزار تومان تعیین شده در حالی که این خودرو در هفته اول بهمن ماه با قیمت 40 میلیون و 660 هزار تومان در بازار معامله شده است. سایپا 131 نیز امروز از سوی سایپا 37 میلیون تومان قیمت گذاری شده که هم قیمت این خودرو در بازار هفته اول بهمن ماه است. 

قیمت سایپا 151 نیز در فروش فوری روز گذشته سایپا 37 میلیون تومان تعیین شده در حالی که این خودرو در هفته اول بهمن ماه در بازار 37 میلیون و 900 هزار تومان بوده است. 

در مورد ساینا هم باید به قیمت‌گذاری 47 میلیون تومانی این خودرو در فروش فوری سایپا اشاره کنیم و بگوییم که این خودرو در هفته اول بهمن ماه در بازار 45.5 میلیون تومان معامله شده است. هر چند قرار بود در فروش فوری روز قبل محصولات سایپا، کوئیک نیز عرضه شود، اما نام این خودرو در فروش سایپا وجود ندارد.

نکته قابل توجه در بخشنامه فروش خودروسازان این است که این اقدام با عنوان طرح فروش تنظیم بازار صورت گرفته اما نحوه قیمت‌گذاری احتمالا باعث رشد دوباره قیمت بازار و تقویت دلالی خواهد شد.

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو نیز در این مورد به فارس، می‌گوید: قیمت‌گذاری خودروها در فروش فوری سایپا و ایران خودرو بر اساس قیمت روز بازار صورت گرفته و علی‌رغم اعلام قبلی، بر مبنای حاشیه‌ بازار دهه اول بهمن ماه اتفاق نیفتاده است. 

وی معتقد است: نبود نظارت بر عملکرد خودروسازان باعث شده تا قیمت‌گذاری بر مبنای دلخواه توسط آنها صورت گیرد و قیمت‌های بالایی برای فروش فوری محصولات دو شرکت خودروساز تعیین شود. 

مؤتمنی می‌گوید: فروش فوری بخشی از محصولات خودروسازان لازمه تنظیم بازار خودرو است اما با این حال مشخص نیست چرا تا الان این اتفاق صورت نگرفته و اصولاً اگر قرار است خودروها بر مبنای قیمت دهه اول بهمن ماه عرضه شوند، چرا این فروش در همان زمان یعنی ابتدای بهمن ماه صورت نگرفته و به پایان این ماه موکول شده است.

حال باید منتظر ماند و دید آن گونه که وزیر صنعت وعده کرده است در روز های آینده و همزمان با آخرین روزهای سال 97 خودرو واقعا ارزان می شود یا مثل ماه های قبل دوباره بر طبل گرانی می کوبد!؟

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار