کد خبر: ۷۱۷۹۲
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۶
مدیرعامل شرکت بورس با اشاره به طراحی ابزارهای مالی جدید در بازار سرمایه، گفت: برای راه‌اندازی وارانت و فروش استقراضی، محدودیت‌های فنی داریم، چراکه سامانه معاملاتی موجود برای بازار نقد طراحی شده است؛ لذا برای رفع این محدودیت‌ها با همکاری تعدادی از شرکت‌ها در حال بهبود سامانه معاملاتی هستیم تا بتوانیم معاملات ابزارهای غیر نقد را نیز راه‌اندازی کنیم.
راه‌اندازی ابزارهای مالی جدید مشروط شد!علی صحرائی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره عملکرد صندوق تثبیت بازار سرمایه در یک سال و نیمی که تاسیس شده است، اظهار کرد: از زمانی که صندوق تثبیت بازار سرمایه یا صندوق‌های مشابهی همچون صندوق توسعه بازار در راستای افزایش نقدشوندگی تاسیس شدند وظیفه‌شان را به خوبی انجام دادند. با ورود این صندوق‌ها به بازار شاهد صف‌های طویل فروش یا خرید نیستیم.
وی ادامه داد: البته می‌دانیم که منابع این صندوق‌ها محدود است و هر چه منابع آن افزایش یابد، حمایت از بازار را با وسعت بیشتری می‌توان انجام داد و هدف سیاست‌گذاران درباره تاسیس صندوق بهتر برآورده می‌شود. در نهایت عملکرد صندوق سبب اطمینان بخشی به سهام‌داران خرد می‌شود.
مدیر عامل شرکت بورس درباره اینکه قرار است سالی یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق شود، گفت: هر چه مردم اطمینان بیشتری به بازار سرمایه داشته باشند جریان‌های نقدی را بیشتر وارد بازار می‌کنند. در نتیجه هر چه منابع این صندوق بیشتر شود امکان مانور آن نیز بیشتر می‌شود.
 
تا پایان سال ابزارهای جدید به بازار سرمایه می‌آیند؟  
صحرائی در پاسخ به اینکه آیا ابزارهای وارانت و فروش استقراضی تا پایان سال وارد بازار سرمایه ایران می‌شود؟ گفت: این موضوع را در برنامه داریم و در حال کار کردن روی آن هستیم. پیش‌نویس دستورالعمل وارانت و فروش استقراضی آماده شده است.
وی در پاسخ به اینکه برای راه‌اندازی این ابزارهای جدید چه محدودیت‌هایی دارید؟ بیان کرد: برای این کار محدودیت‌های فنی داریم، چراکه سامانه ما برای بازار نقد طراحی شده است. برای رفع این محدودیت‌ها از همه شرکت‌های OMS (سامانه مدیریت سفارش) خواستیم که کمک کنند تا نقص‌های سامانه بازار نقد پوشش داده شود و شرایط فنی را برای این ابزار جدید مهیا کنند. تمام این شرکت‌ها در حال حاضر از اینکه دستورالعمل فروش استقراضی منتشر خواهد شد، مطلع هستند و می‌دانند باید متناسب با آن دستور العمل زیرساخت‌های فنی آماده شوند.
به گزارش ایسنا، با اینکه ابزارهای مالی وارانت و فروش استقراضی در بورس‌های دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد تاکنون در بازار سرمایه ایران طراحی نشده بودند و مسئولان بازار سرمایه اعلام کرده‌اند امسال ابزارهای وارانت و فروش استقراضی به بازار اضافه خواهد شد و چندی پیش نیز شاپور محمدی- رئیس سازمان بورس- اعلام کرد که این ابزارهای مالی در کمیته فقهی این سازمان مورد تایید قرار گرفتند و در آینده نزدیک فعالان بازار می‌توانند از این ابزارها استفاده کنند. با ورود وارانت و فروش استقراضی به بازار سرمایه ایران ابزارهای کلاسیک مالی در این بازار تکمیل می‌شود.
وارانت نیز  اختیار خریدی است که روی اوراق بهادارِ شرکت، توسط خود شرکت منتشر می‌شود. این ابزار می‌تواند به صورت تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی اعمال شود. همچنین وقتی شخصی دارایی مالی یا اوراق بهاداری را قرض می‌کند تا در آینده با کاهش قیمت، آن دارایی را بخرد و به شخص قرض‌دهنده برگرداند از نوعی فروش استقراضی استفاده کرده است. یعنی با بکارگیری فروش استقراضی در بازار می‌توان از کاهش قیمت اوراق بهادار نیز سود کسب کرد.
گفتنی است؛ صندوق تثبیت بازار سرمایه در اواسط سال ۱۳۹۶ در راستای اجرای ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با هدف اطمینان بخشی و ایجاد ثبات در بازار سرمایه تاسیس شد. موضوع فعالیت این صندوق در اساس‌نامه آن سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار ثبت شده نزد سازمان بورس و خرید و فروش دارایی‌های مالی و سپرده‌گذاری است.

نام:
ایمیل:
* نظر: