کد خبر: ۷۱۸۵۶
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵
بانک سپه تمام سهام خود در شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید را به مزایده گذاشت.
چقازردی خبرداد: اقدامات بانک سپه برای خروج از بنگاه داریبه گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه، مدیرعامل بانک سپه گفت: این بانک در راستای اجرای تاکیدات مقام معظم رهبری و سیاستهای دولت مبنی بر خروج از بنگاه داری تمامی سهام خود در شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید را از طریق مزایده در بورس اوراق بهادار تهران واگذار می کند.  
محمد کاظم چقازردی ضمن اعلام خبر فوق، افزود: تمامی سهام (بیش از 21 میلیارد سهم) بانک سپه در شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با قیمت پایه هر سهم 9320 ریال در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شده است.  
رئیس هیئت مدیره بانک سپه خاطرنشان کرد: متقاضیان سهام شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری می توانند با شرایط یکجا نقد و یا نقد و شرایطی 70/43 درصد از سهم بانک سپه در این شرکت را خریداری کنند.  
   
شرکت امید چگونه تأسیس شد؟  
وی در مورد نحوه آغاز به کار شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید گفت: بانک سپه پس از اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به‌منظور ساماندهی شرکت‌های تابعه و وابسته و استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه، شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید را در سال 1380 با سرمایه اولیه 650 میلیارد ریال (سهامی خاص) تأسیس و در سال 1381 کلیه سهام تحت مالکیت خود را شامل 39 شرکت به ارزش 1,157 میلیارد ریال به شرکت مذکور واگذار کرد.  
چقازردی یکی از معیارهای اصلی توسعه و کارآمدی شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید را استفاده از ظرفیت بازار سرمایه اعلام کرد و گفت: بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در آذرماه 1386 با سرمایه 4000 میلیارد ریال و با نماد «وامید» به‌عنوان چهارصدوسی‌وهشتمین شرکت در بورس اوراق بهادار پذیرفته و تا قبل از پایان سال 1394 قریب 30 درصد از سهام شرکت مذکور به عموم عرضه شد.  
وی یادآور شد: ارزش بازار این شرکت در بدو ورود به بورس اوراق بهادار معادل 14,800 میلیارد ریال بود که به‌منظور تکمیل طرح‌های زیربنایی و ملی و رشد پایدار شرکت طی سال‌های 1380 تا 1393، سرمایه آن به مبلغ 30،000 میلیارد ریال افزایش یافت و ارزش بازار شرکت معادل 130,620 میلیارد ریال شد.  
   
* شرکت امید برای ممانعت از خام فروشی راه اندازی شد  
مدیرعامل بانک سپه اظهارداشت: شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با سرمایه‌گذاری در صنایع استراتژیک کشور از قبیل سنگ‌آهن، فولاد، ذخایر استراتژیک نفتی، مخازن گاز طبیعی، سیمان و ... در کاهش وابستگی به محصولات خارجی، ایجاد اشتغال مولد و نیز ایجاد ارزش‌افزوده به‌منظور ممانعت از خام فروشی، نقش بارزی در اقتصاد کشور داشته است.  
وی ادامه داد: بانک سپه به واسطه سرمایه‌گذاری (مستقیم یا مشارکتی) در مناطق محروم استان‌های کرمان، یزد، بوشهر، هرمزگان، کردستان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و ... توانسته است برای بیش از 30 هزار نفر به‌صورت مستقیم اشتغال‌زایی کند.  
   
* ۵۱ درصد سرمایه‌گذاری‌های شرکت در بخش زنجیره ارزش فولاد است  
رئیس هیئت مدیره بانک سپه گفت:عمده طرح‌ها و پروژه‌های شرکت‌های تابعه بانک سپه که از طریق شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید صورت گرفته، در صنایع استراتژیک و پروژه‌های زیربنایی و ملی کشور، در مقیاس بزرگ و عموماً با ماهیت تولید و توسعه در بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی بوده و در حال حاضر درمجموع بیش از ۵۱ درصد از ارزش دفتری سرمایه‌گذاری‌های شرکت مزبور در بخش زنجیره ارزش فولاد (از معدن تا فولاد) است.  
   
* 35 درصد از معادن کانی فلزی کشور در اختیار شرکت امید  
چقازردی اظهارداشت: تنها در بخش معدن به‌واسطه سرمایه‌گذاری در سه شرکت گل‌گهر، چادرملو و گهرزمین (مستقیم یا غیرمستقیم)، سهام کنترل مدیریتی بیش از 35 درصد از معادن کانی فلزی کشور در اختیار شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید است و بخش قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاری‌های صورت پذیرفته در این حوزه از سال 1370 تاکنون به‌تدریج به مرحله بهره‌برداری رسیده و دستاوردهای قابل‌توجهی را دربرداشته است.  
   
* عرضه سهام امید گامی در جهت خروج از به بنگاهداری  
مدیر عامل بانک سپه ضمن تأکید بر ضرورت اجرای سیاست های اقتصادی دولت با حمایت بانک ها، تصریح کرد: با توجه به تغییرات اقتصادی کشور و ایجاد رونق در بازار سرمایه و رشد چشم‌گیر شاخص بورس اوراق بهادار در سه‌ماهه دوم سال جاری، ارزش پرتفوی شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید و به‌تبع آن بهای خود شرکت افزایش یافت.  
وی افزود: بر اساس ارزش‌گذاری صورت گرفته در ششم آبان ماه سال جاری بهای هر سهم شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید برابر 9،313 ریال (ارزش کل 196،786 میلیارد ریال) برآورد شد.  
چقازردی خاطرنشان کرد: با توجه به اهداف تعیین‌شده و نیز در پی اقدامات صورت گرفته در اجرای ماده 16 قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی کشور مبنی بر واگذاری بنگاه‌های فاقد فعالیت بانکی، بانک سپه نسبت به انتشار آگهی عرضه تمامی سهام خود در شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید از طریق بورس اوراق بهادار تهران اقدام کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: