کد خبر: ۷۱۹۲۴
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۲
مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه ایجاد بانک مشترک موجب تسهیل و بهبود فرآیند صادرات و واردات ایران با سایر کشورها می‌شود،‌ افزود:‌ پس از عراق، چین و ترکیه جزو اولویت‌ها هستند.
مزایای تشکیل بانک مشترک ایرانی- خارجیبه گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات، دکتر علی صالح‌آبادی در گفتگو با خبرنگار ایبنا، درباره تاسیس بانک مشترک با بانک‌های خارجی، اظهار داشت: ایجاد بانک‌های مشترک با کشورهایی که در مجموع تبادلات تجاری زیادی با آنها وجود دارد بسیار موثر است و می‌تواند موجب تسهیل فرآیند صادرات و واردات به این کشورها شود و توسعه مراودات را سبب شود.
صادرات 9 میلیارد دلاری سالانه ایران به عراق
وی با اشاره به ایجاد بانک مشترک با عراق در سفر اخیر وزرا به این کشور گفت: عراق از جمله کشورهایی است که صادرات گسترده‌ای از سوی ایران به این کشور در حال انجام است و سالانه ۹ میلیارد دلار کالا و خدمات به این کشور صادر می‌شود؛ بنابراین در صورتی که ایجاد این بانک با موانع تحریمی و غیره مواجه نشود می‌تواند به توسعه مبادلات دو کشور کمک کند و فعالان اقتصادی دو کشور با خیال راحت از طریق بانک مشترک فعالیت‌های اقتصادی خود را ساماندهی کنند.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت:‌ نگاه‌ها به ایجاد بانک مشترک با تمامی کشورهایی که با آنها مبادلات تجاری داریم مثبت است منوط به اینکه با ایجاد محدودیت‌های تحریمی عملکرد آنها دچار وقفه و مشکل نشود.
پول رایج کشورها مبنای مبادلات مالی در بانک‌های مشترک
وی افزود: بانک مشترک ایران و عراق می‌تواند با ارز دینار عراق فعالیت کند یا آنکه در کشورهای دیگر با ارز رایج آن کشورها تبادلات مالی و تجاری صورت گیرد. پس از عراق، کشور چین به دلیل حجم مبادلاتی که ایران با این کشور دارد جزو اولویت‌ها برای ایجاد بانک مشترک است و پس از آن کشور ترکیه قرار دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: