کد خبر: ۷۲۰۷۴
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۳
عمران خان خواستار مذاکره با دهلی نو شد
همزمان با اوج‌گیری تنش میان هند و پاکستان که پس از نقض حریم هوایی اسلام‌آباد توسط جنگنده های هندی به‌وقوع پیوست، امروز درگیری‌های نظامی میان دو کشور وارد مرحله جدیدی شد.
جنگ هوایی هند و پاکستان در آسمان کشمیر
همزمان با اوج‌گیری تنش میان هند و پاکستان که پس از نقض حریم هوایی اسلام‌آباد توسط جنگنده های هندی به‌وقوع پیوست، امروز درگیری‌های نظامی میان دو کشور وارد مرحله جدیدی شد.
ارتش پاکستان اعلام کرده دو فرونده هواپیمای هندی را که وارد کشمیر پاکستان شده بودند، سرنگون کرده و خلبانان آنها را هم اسیر کرده است.
در حالی که ارتش پاکستان چنین خبری داده، خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از بیانیه وزارت خارجه هند نوشته است که هندی‌ها هم مدعی‌اند یک فروند جنگنده پاکستانی را سرنگون کرده و پذیرفته‌اند که تنها "یکی" از جنگنده‌های میگ ۲۱ شان در پاکستان هدف قرار گرفته است.
به گزارش اسکای نیوز عربی، هم‌زمان منابع هندی اعلام کردند سه جنگنده پاکستانی وارد حریم هوایی کشمیر تحت کنترل هند شدند و به دنبال این اقدام فرودگاه سرینگر چند ساعت بسته شد. جنگنده‌های هندی این سه هواپیمای پاکستانی را مجبور به خروج از منطقه کردند.
وزارت خارجه پاکستان پاسخ به اقدامات هند و ورود جنگنده‌های این کشور به حریم هند را بیانگر خواست پاکستان برای دفاع از خود خوانده است.
جنگ هوایی هند و پاکستان در آسمان کشمیر
در پی این تحولات پرواز هواپیماها در منطقه کشمیر متوقف شده است.
با بالا گرفتن تنش بین دو کشور هند و پاکستان ضمیر کابولوف، مدیر دپارتمان آسیا در وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، مسکو از تبادل حملات هوایی بین هند و پاکستان نگران و خواهان برقراری آرامش سریع در منطقه است.
او به خبرنگاران گفت، هند و پاکستان دو کشور دوست روسیه هستند و ما نگران این تنش هستیم.
این مقام روس ادامه داد، وضعیت به وجود آمده در این منطقه دال بر میزان اهمیت روابط دو جانبه بین دو کشور برای حفظ ثبات در کل منطقه است.
او درباره تاثیر این تنش بر روند صلح افغانستان تاکید کرد: تصور نمی‌کنم تاثیری روی روند صلح افغانستان داشته باشد و هند بدون شک بازیگر مهمی است اما دشوار است تصور کنم این موضوع تاثیر بر روند صلح افغانستان بگذارد.
در همین حال دولت پاکستان که با خشم عمومی علیه حمله اخیر جنگنده‌های هند روبروست تاکید کرده حق انتخاب "زمان و مکان" پاسخ به حمله هوایی هند را برای خود محفوظ می‌دارد.
سخنگوی ارتش پاکستان نیز گفت: اسلام آباد هیچ راهی جز پاسخگویی به حملات هند به خاک کشور نداشته اما به دنبال تشدید بحران نیست و از هدف قرادادن اهداف نظامی یا وارد آوردن تلفات در حملات هوایی خودداری کرده است.
آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان گفت: جنگنده‌های پاکستانی شش هدف را به نشان توانمندی برای آسیب رساندن به تاسیسات کلیدی نشانه رفتند اما به عمد از وارد کردن هرگونه خسارت امتناع نمودند.
سازمان هوانوردی پاکستان نیز از بسته شدن حریم هوایی پاکستان به روز پروازهای تجاری خبر داد.
این سازمان در توئیتی اعلام کرد: این سازمان رسماً حریم هوایی کشور را تا اطلاع ثانوی بسته است.
جنگ هوایی هند و پاکستان در آسمان کشمیر
پس از این تحولات عمران خان، نخست وزیر پاکستان اعلام کرد کشورش حاضر به همکاری با هند درباره حمله اخیر در کشمیر است که به کشته شدن نزدیک به ۴۰ تن از نیروهای پلیس هند انجامید و عامل بروز تنش‌های اخیر شد.
روز سه‌شنبه هند اعلام کرد مواضع شبه‌نظامیان کشمیری را که "در داخل خاک پاکستان" در منطقه "بالاکوت" مستقر بوده‌اند هدف حمله هوایی قرار داده است.
به گفته مقامات هندی این حمله علیه نیروهای "جیش محمد" بوده است که مسئولیت حمله انتحاری ۱۵ فوریه در کشمیر تحت کنترل هند را برعهده گرفته است.
همچنین ارتش هند اعلام کرد، پنج سرباز هندی در اثر تیراندازی در منطقه مرزی جامو و کشمیر زخمی شدند. ارتش هند افزود: تیراندازی از داخل خاک پاکستان بود.
شبکه ان دی تی وی هند به نقل از منابع نظامی گزارش داد، سربازان پاکستانی شب گذشته اقدام به تیراندازی و شلیک نارنجک کردند که بعضاً ادامه داشت.
همین منابع تاکید کردند، نیروهای هندی به نوبه خود به منابع تیراندازی پاسخ دادند و پنج نقطه مرزی ارتش پاکستان را هدف گرفتند.
به گزارش بی. بی. سی، هند، پاکستان را به آزاد گذاشتن گروه جیش محمد در داخل هند و کشمیر متهم می‌کند؛ اتهامی که پاکستان آن را رد می‌کند.
هند و پاکستان هر دو ادعای مالکیت بر منطقه کشمیر را دارند؛ منطقه‌ای که اکثریت ساکنان آن مسلمانند. در حال حاضر هر کدام از دو کشور بخش‌هایی از کشمیر را تحت کنترل خود دارند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار