کد خبر: ۷۲۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
چراغ سبز بازار سرمایه به زمزمه تصویب لوایح چهارگانه
فعالان بورس تهران در این هفته شاهد افزایش 82 درصدی حجم معاملات بودند. همچنین شاخص کل در پنج روز کاری بیش از 5805 واحد رشد کرد.

فعالان بورس تهران در این هفته شاهد افزایش 82 درصدی حجم معاملات بودند. همچنین شاخص کل در پنج روز کاری بیش از 5805 واحد رشد کرد.

در روزهای ابتدایی این هفته قیمت‌ها در بورس تهران با رشد مضاعفی رو به رو شدند. گروه فلزات اساسی و معدنی در این هفته نقش بسیار پررنگی در معاملات داشتند به طوری که بخش قابل توجهی از حجم معاملات را به خود اختصاص دادند.

گروه ویژه اقدام مالی در جمعه گذشته طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیم به ادامه تعلیق اقدامات تقابلی علیه ایران گرفته است. در آن بیانیه قید شد که FATF انتظار دارد که ایران اصلاحات مربوط به CFT و پالرمو را تکمیل و اجرا کند. خوش‌بینی معامله گران بازار سهام به این بیانیه توانست به صورت کوتاه مدت مقداری از ریسک‌های سیستماتیک بازار را در خود حل کند و به رشد قیمت‌ها دامن بزند.

از طرفی حسن روحانی رئیس‌جمهوری در مورد تصمیم ایران درباره پیوستن به لوایح چهارگانه مبارزه با پول‌شویی در مجمع بانک مرکزی گفت: تمام کشورهای دنیا در این گروه شرکت کرده‌اند؛ دولت و مجلس ایران هم که این لوایح را تصویب کرده‌اند و رهبری هم چند بار گفته‌اند با این لوایح مشکلی ندارند.

این موضوعات توانست تا حدودی ریسک‌های سیستماتیک بازار را کاهش دهد و علی رغم افت بیش از دو هزار واحدی در روز سه شنبه، بازار در روز چهارشنبه مثبت باز شود و تا پایان ساعات معاملات نیز این روند را ادامه دهد.

ارزش کل معاملات در این هفته ۶۰ درصد رشد کرد و حجم معاملات با رشد ۸۲ درصدی مواجه شد. شاخص کل بازه نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در پنج روز کاری این هفته بیش از ۵۸۰۵ واحد رشد کرد و به رقم ۱۶۵ هزار و ۲۹۵ واحدی رسید.

همچنین شاخص آزاد شناور ۷۱۲۱ واحد رشد به رقم ۱۷۷ هزار و ۷۰۱ واحدی رسید و شاخص ۳۰ شرکت بزرگ ۴۰۵ واحد رشد کرد. شاخص‌های بازار اول و دوم نیز هر کدام ۵۰۸۴ واحد و ۷۷۴۷ واحد رشد کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار