کد خبر: ۷۲۱۳۹
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۵
رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی مهمترین علت افزایش قیمت سیگار را عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی برای تأمین مواد اولیه و کاهش تولید این محصول عنوان کرد.
چرا سیگار دوباره گران شد؟
«سیگار» این روزها شرایط عجیب وغریبی را در بازار تجربه می‌کند؛ چراکه قیمتش در هر محله‌ای از پایتخت، متفاوت است. از آن‌سو، نبود نظارت در بازار انواع برندهای رسمی و قاچاق سیگار، بر طبل گرانی‌اش بیشتر می‌کوبد. اما نبود نظارت از سوی نهادهای ذی‌ربط و کم توجهی ها به چنین تجارت پرسودی موجب شده تا عرضه‌کنندگان و واسطه‌گران پول‌های مفت وکلانی را به جیب بزنند.
تا چند روز قبل هر بسته سیگار در خرده فروشی‌ها با قیمتی دو برابر و حتی بیش از چند برابر قیمت مصوب سال 97 به مشتریان عرضه می شد. بطور مثال سیگار «وینستون» که قیمت مصوب آن برای سال 97 برابر 5500 تومان لحاظ شده با قیمتی حدود 10 هزار تومان به فروش می‌رسید یا برند «مارلبرو» که به صورت غیررسمی وارد کشور می‌شود، قیمت مصوب آن بین 18 تا 23 هزار تومان لحاظ شده که تا دیروز در بازار با قیمتی حدود 32 هزار تومان به فروش می‌رسید و امروز گران تر از ریروز شده است.
موج دوباره گرانی سیگار در راه است؟
در چند روز گذشته اخباری در رابطه با افزایش قیمت سیگار مطرح شده بود که بررسی‌ها نشان از آن دارد که قیمت انواع سیگار، توتون و تنباکو در بازار افزایش یافته است. این افزایش قیمت در حالی رخ داده که عرضه سیگار از سوی واحدهای صنفی سطح شهر و دکه‌های روزنامه‌فروشی کاهش یافته و مسئولان این واحدها مدعی‌اند که شرکت‌های توزیع کننده و واردکننده سیگار حجم توزیع خود را به شدت کاهش داده‌اند. اما مسئولان در خصوص علت این گرانی‌ها چه می گویند؟
در همین حال رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی مهمترین علت افزایش قیمت سیگار را عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی برای تأمین مواد اولیه و کاهش تولید این محصول عنوان کرد.

در این رابطه محمدرضا تاجدار - رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد که دلیل گران شدن سیگار این است که در سه ماه اخیر بانک مرکزی گواهی ثبت آماری صادر نکرده، بنابراین امکان تسویه حساب و واردات مواد اولیه تولید سیگار وجود نداشته است.

به گفته وی، تولیدکنندگان برای وارد کردن مواد اولیه مورد نیاز خود باید درخواست ثبت سفارش دهند و این درخواست از سوی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان‌ها که مسئول تأیید ثبت سفارش و تخصیص ارز هستند، بررسی می‌شود. سپس این تاییدیه باید به بانک مرکزی ارائه شود تا گواهی ثبت آماری برای واردات مواد اولیه مورد نظر صادر شود و فرآیند تخصیص ارز انجام شود.

تاجدار با بیان اینکه دریافت تأیید ثبت سفارش کاری دشوار اما ممکن است، تصریح کرد: بانک مرکزی می‌گوید ارز ندارد و به ندرت گواهی ثبت آماری را صادر می‌کند؛ بنابراین کمبود مواد اولیه باعث کاهش تولید شده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی ادامه دارد: ماه گذشته یکی از واحدهای تولیدی به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور و سایر سازمان‌های مربوطه اعلام کرد که به دلیل نبود مواد اولیه ناچار به تعطیل کردن کارخانه شده است. البته یک هفته بعد توانست کارخانه را با ۲۰ درصد ظرفیت دوباره فعال کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تقاضای محصولات دخانی ثابت و عرضه آن کم است، اظهار کرد: عدم تأمین ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه مشکل اصلی واحدهای تولیدی است که منجر به عرضه کم محصول شده است.

افزایش نرخ ارز عامل دیگر گرانی سیگار

تاجدار همچنین افزایش نرخ ارز نیمایی را از جمله عوامل افزایش قیمت سیگار عنوان و مدعی شد: نرخ ارز نیمایی حدود دو ماه است که به بیش از ۱۲ هزار تومان رسیده، اما پیش از آن ارز سامانه نیما با نرخ ۸۵۰۰ تا ۹,۵۰۰ تومان به واردکنندگان مواد اولیه عرضه می‌شد.

وی تصریح کرد: یکی از کالاهایی که مردم در هنگام کاهش ارزش ریال می‌خرند و دپو می‌کنند سیگار است، بنابراین در هفته گذشته تقاضای سیگار زیاد و عرضه آن کم بود که خود عامل دیگری برای افزایش قیمت سیگار شد.

درهم نداریم؛ لیر بگیرید!

تاجدار در ادامه تغییر ارز ثبت شده در فرم ثبت سفارش را مشکل دیگر واحدهای تولیدی عنوان و اظهار کرد: برای مثال ممکن است ثبت سفارش با درهم تأیید شده باشد اما بانک مرکزی می‌گوید درهم نداریم و ثبت سفارش را با لیر یا یوان بیاورید و این در حالی است که دریافت تأیید ثبت سفارش نیاز به پیگیری‌های فراوان دارد.

وی افزود: از طرف دیگر اگر بانک مرکزی به شما لیر بدهد اما بخواهید از امارات خرید کنید باید هزینه دیگری برای تبدیل ارز بپردازید که باعث افزایش قیمت تمام شده سیگار می‌شود و تولیدکنندگان باید این هزینه را به عهده بگیرند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار