کد خبر: ۷۲۲۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹
در جریان معاملات نخستین روز از راه اندازی قراردادهای آپشن زعفران در بورس کالای ایران (یکشنبه ۱۲ اسفند) معامله گران در مجموع ۴۲۶ قرارداد اختیار معامله خرید و فروش را در سه قیمت اعمال ۱۱۰ هزار ،۱۲۰ هزار و ۱۳۰ هزار ریال منعقد کردند و ارزش معاملاتی بیش از ۴۳۲ میلیون و ۵۶۱ هزار ریال را رقم زدند.
انعقاد ۴۲۶ قرارداد آپشن زعفران در نخستین روز معاملاتیهمچنین در معاملات امروز نیز تا این لحظه ۴۵۲ قرارداد آپشن زعفران به ارزش ۲۴۶میلیون و ۹۲۰هزار ریال مورد دادوستد قرار گرفته است.  
به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از «کالاخبر»؛ طی معاملات روز گذشته که قراردادهای آپشن زعفران برای اولین بار در بورس کالا راه اندازی شد، تعداد ۳۰۴ قرارداد اختیار معامله خرید زعفران سررسید اردیبهشت ماه ۹۸ با قیمت اعمال ۱۳۰ هزار ریال به ارزش معاملاتی بیش از ۲۲۶ میلیون ریال منعقد شد. طی این معاملات هر قرارداد اختیار خرید در بالاترین سطح به قیمت ۸۹۹۰ ریال مورد معامله قرار گرفت. تعداد ۲۲۷ موقعیت باز نیز برای آن ایجاد شد.
همچنین تعداد سه قرارداد اختیار معامله فروش زعفران نگین با قیمت ۱۳۰ هزار ریال به ارزش معاملاتی سه میلیون و ۳۹۸ هزار ریال منعقد شد و در بالاترین سطح این قرارداد به قیمت ۱۴ هزار ریال مورد معامله قرار گرفت. ۶۵ قرارداد اختیار معامله خرید زعفران نگین با قیمت اعمال ۱۱۰ هزار ریال به ارزش ۱۵۱ میلیون و ۷۴۴ هزار ریال معامله شد و ۵۱ موقعیت باز برای این قرارداد ایجاد شد. معامله گران هر قرارداد مذکور را در بالاترین سطح به قیمت ۱۴ هزار و ۱۱۰ ریال منعقد کردند.
اختیار معامله فروش زعفران با قیمت اعمال ۱۱۰ هزار ریال نیز با تعداد ۷ قرارداد و ارزش معاملاتی یک میلیون و ۸۷ هزار ریال معاملات نخستین روز از راه اندازی این ابزار مالی روی محصول زعفران نگین را تجربه کرد. بالاترین قیمت معامله شده در این قرارداد نیز رقم ۲۰۰۰ ریال به ثبت رسید و تعداد ۵ موقعیت باز نیز از سوی معامله گران برای آن اتخاذ شد. در این بین معامله گران تعداد ۱۸ قرارداد اختیار فروش زعفران نگین با قیمت ۱۲۰ هزار ریال را نیز برای سررسید اردیبهشت ۹۸ منعقد کرده و ۱۶ موقعیت باز ایجاد کردند. در این قرارداد ارزش معاملات به ۹ میلیون و ۹۹ هزار ریال رسید و هر قرارداد در بالاترین سطح به قیمت ۶ هزار ریال منعقد شد.
در جریان معاملات دیروز، تعداد ۲۹ قرارداد اختیار خرید زعفران نگین با قیمت ۱۲۰ هزار ریال نیز منعقد شد و این سررسید نخستین روز خود را با ۲۳ موقعیت باز به پایان برد. ارزش معاملات انعقاد این تعداد قرارداد آپشن زعفران نگین نیز رقم ۴۱ میلیون و ۱۵۸ هزار ریال ثبت شد و هر قرارداد در بالاترین سطح به رقم ۱۶ هزار ریال افزایش یافت.
 
انعقاد ۴۵۲ قرارداد در معاملات امروز
شایان ذکر است، طی معاملات امروز نیز معامله گران تا زمان تهیه این گزارش، (۱۵ و ۱۵ دقیقه) ۴۵۲ قرارداد آپشن زعفران به ارزش ۲۴۶میلیون و ۹۲۰هزار ریال مورد دادوستد قرارداده اند. تعداد ۱۸ قرارداد اختیار معامله خرید زعفران با قیمت اعمال ۱۱۰ هزار ریال را به ارزش معاملاتی ۳۶ میلیون و ۴۵۰ هزار ریال منعقد کرده اند.  
تعداد ۱۲ قرارداد اختیار معامله خرید زعفران با قیمت اعمال ۱۲۰ هزار ریال نیز در بازار به ارزش ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال منعقد شده و تعداد موقعیت های باز در این سررسید به ۳۵ موقعیت افزایش یافته است.
معامله گران همچنین تعداد ۴۲۲ قرارداد اختیار معامله خرید زعفران با قیمت اعمال ۱۳۰ هزار ریال را در حالی منعقد کرده اند که ارزش ریالی این معاملات به ۱۹۶ میلیون و ۹۷۰ هزار ریال رسیده است. تعداد موقعیت های باز این سررسید نیز به ۵۱۳ موقعیت افزایش پیدا کرده است.  
 
سازوکار قرارداد آپشن
بنابراین گزارش، در خصوص چگونگی بهره گیری کشاورزان از قراردادهای آپشن زعفران باید عنوان کرد که کشاورزان می توانند با خرید یک قرارداد put option) ) اختیار فروش ضمن بیمه قیمت محصول خود، از فروش محصول در آینده نیز مطمئن باشند.
به عنوان مثال، اگر کشاورز در قرارداد آپشن زعفران، یک قرارداد «اختیار فروش» خریداری کند، در واقع می تواند در سررسید قرارداد به عنوان مثال دو یا سه ماه آینده، مقدار محصول براساس حجم قرارداد را با قیمت درج شده در قرارداد به فروش برساند. در اینجا اگر در سررسید، قیمت زعفران در بازار از قیمت درج شده در قرارداد آپشن بالاتر بود، دارنده قرارداد از موقعیت آپشن خود استفاده نمی کند و به اصطلاح آن را اعمال نمی کند؛ چون کشاورز می تواند در بازار، زعفران خود را با قیمت بالاتر به فروش برساند. اما اگر قیمت نقدی زعفران پایین تر از قیمت آپشن بود، دارنده موقعیت، قرارداد خود را اعمال می کند و محصول خود را در معاملات آپشن بورس کالا می فروشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: