کد خبر: ۷۲۳۳۵
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸
مشاور رییس جمهور، مناطق ویژه اقتصادی را یکی از اهرم های مهم و توانمند اقتصاد کشور به ویژه در بخش تولید و صنعت دانست و بر لزوم تمرکز سرمایه گذاری های بخش خصوصی در این مناطق تاکید کرد.
مناطق ویژه اقتصادی؛ اهرم اقتصاد کشور هستندبه گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از فرینا، مرتضی بانک مشاور رییس جمهور در «نشست هم انديشي مديران عامل مناطق ويژه اقتصادي کشور»، مناطق ویژه اقتصادی را در راس بنگاه های اقتصادی کشور دانست و گفت: شما به عنوان رییس بنگاه های اقتصادی باید مدام در جریان مسائل اقتصادی و سیاسی کشور باشید و در جهت دهی، جهت گیری و همچنین سیاستگذاری در این زمینه نقش داشته باشید.
وی به صادرات 110 میلیارد دلاری کالا طی پنج ساله گذشته در مناطق ویژه اقتصادی اشاره کرد و افزود: مناطق ویژه اقتصادی در کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند؛ این آمار نشاندهنده عملکرد موفق این مناطق در زمینه توسعه اقتصادی کشور و استفاده مطلوب از ظرفیت ها است.
بانک با اشاره به میزان 40 درصدی صادرات کالا از مناطق ویژه اقتصادی گفت: میزان صادات کالا از مناطق ویژه اقتصادی طی شش ماهه اول سال 97 حدود 11 میلیارد دلار و میزان شاغلین در این مناطق حدود 190 هزار نفر هستند که در بخش های صنعتی و خدماتی فعالیت می کنند.
وی ادامه داد: وضعیت اقتصادی کشور در شرایط بحرانی است. به همین منظور نظام جدیدی در تبادلات اقتصادی کشور ایجاد شده است.  
مشاور رییس جمهور افزود: در زمان استانداری بنده در استان کرمان پیشنهاد ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سیرجان و ارگ جدید بم داده شد که امروزه از جمله مناطق موفق کشور به شمار می آیند.  
وی ادامه داد: خوشبختانه رییس جمهور محترم به جایگاه و اهمیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آگاه هستند. پس این مناطق به عنوان بنگاه های اقتصادی باید بدنبال راه های جدید برای ارتباط با سرمایه گذاران و بازرگانان باشند.
مرتضی بانک هم چنین به ایجاد «صندوق حمایت و ضمانت سرمایه گذاران، تولیدکنندگان و واحدهای کسب و کار مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی» اشاره کرد و گفت: تاسیس این صندوق باعث ایجاد ظرفیت های جدید اقتصادی شده و ضوابط سهل و وصول تری را برای فعالیت های اقتصادی فراهم شده و مشارکت بیشتری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایجاد کرده است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان از اقدامات و عملکرد مدیران مناطق ویژه اقتصادی تقدیر کرد و افزود: با همه سختی ها و مشکلات موجود، شما موفق بوده اید و این افتخار بزرگی برای شما محسوب می شود.
به گزارش فرینا، در ابتدای این نشست اکبر افتخاری معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گزارشی از اقدامات این معاونت و طراحی و استقرار سامانه معاملات اعتباری با عنوان سککوک (سامانه کشوری کسب و کار به کسب و کار)، همچنین تشریح ساز و کار اجرایی پلتفرم و نحوه تعامل فعالان اقتصادی با آن ارائه کرد.
مدیران مناطق ویژه اقتصادی نیز در حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به بیان مسائل و مشکلات این مناطق پرداختند. همچنین مقرر شد این نشست به صورت فصلی برگزار شود.
در این نشست که با هدف بحث و تبادل نظر در مورد مسائل و مشکلات مناطق ویژه اقتصادی و تبیین برنامه و اهداف کلان برای سال 1398 برگزار شد، «مرتضی بانک» مشاور رییس جمهور، «علیرضا جعفری هرندی» معاون توسعه مدیریت، «اکبر افتخاری» معاون تولید، صادرات و فناوری، «جعفر آهنگران» مدیر هماهنگی مناطق ویژه اقتصادی، مدیران و کارشناسان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور و مدیران عامل مناطق ویژه اقتصادی حضور داشتند.

نام:
ایمیل:
* نظر: