کد خبر: ۷۲۶۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
دکتر روحانی بعد از بازگشت از سفر عراق در فرودگاه مهرآباد:
رئیس جمهوری سفر رسمی سه روزه خود به عراق را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست و تاکید کرد: هیچ قدرت و کشور ثالثی قادر نیست بین دو دولت و دو ملت بزرگ ایران و عراق تفرقه ایجاد کند.
هیچ کشوری نمی تواند بین ایران و عراق تفرقه ایجاد کند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی چهارشنبه شب در فرودگاه مهرآباد تهران و در جمع خبرنگاران ، با قدردانی از پذیرایی گرم و صمیمانه دولت و ملت عراق، اظهارداشت: در این سفر تقریبا با همه مقام های عالیرتبه عراق از جمله نخست وزیر، رییس جمهور، رییس مجلس و دیگر مقامات این کشور به صورت خصوصی و و جمعی دیدار و گفت و گو کردیم و مسائل بسیار مهمی در این ملاقات ها مورد بحث قرار گرفت.

دکتر روحانی افزود: در این ملاقات ها در مورد مسائل مرزی دو کشور بر معاهده 1975 تاکید شد، برای لایروبی اروند رود که برای دو کشور و بویژه منطقه جنوب ایران از اهمیت بالایی برخوردار است توافق کردیم و دوطرف درمورد رایگان شدن روادید سفرگردشگران و زائران دو کشور به توافق رسیدند.

رئیس جمهور با بیان اینکه سالیانه حدود 3 میلیون عراقی به ایران سفر می کنند و از ایران نیز نزدیک به دو میلیون نفر گردشگر و زائر به عراق می روند، گفت: موضوع گردشگری از نظر اقتصادی ، فرهنگی و حتی سیاسی از اهمیت زیادی برخوردار است و رایگان شدن روادید سفر به دو کشور می تواند در توسعه گردشگری و افزایش تعداد گردشگران موثر باشد .

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در زمینه همکاری های تجاری درمورد کاهش تعرفه های تجاری و حتی حذف تعرفه برخی اقلام گفت و گو کردیم و همچنین درمورد احداث شهرک های صنعتی در مرزهای دو کشور توافق شد. توافق های بسیار خوبی هم درزمینه همکاری در حوزه انرژی ، برق و نفت و گاز حاصل شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه عراق اولین مرکز صادراتی ایران در دنیا است، افزود: در این سفر تصمیم گرفته شد صدور روادید تجاری نسبت به قبل تسهیل شود، دو کشور روابط تجاری بسیار نزدیک و صمیمی دارند و نقشی که فعالان اقتصادی و تجار در این زمینه ایفا می کنند برای دو طرف بسیار مهم است.

دکتر روحانی همچنین به توافق ایران و عراق برای همکاری در حوزه فنی - مهندسی اشاره کرد و افزود: در گفت و گو با مقام های عراقی درمورد ارائه تسهیلات خدمات فنی و مهندسی مذاکره کردیم .

رئیس جمهور از موضوع روابط بانکی و حاکم شدن پول ملی دو کشور و تسهیل روابط بانکی به عنوان دیگر محورهای گفت و گوی خود با مقام های عراقی نام برد و افزود: درخصوص مسائل امنیتی منطقه نیز توافق های خوبی داشتیم و نظرات دو کشور به هم نزدیک است .

دکتر روحانی با اشاره به امضای 5 سند و توافقنامه هنکاری بین دو کشور و همچنین صدور بیانیه مشترک در پایان سفرش به عراق ، تصریح کرد: همه این موارد برکاتی بود که خداوند در این سفر نصیب دو ملت کرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: در دیدارهای مختلف با مقام های عراقی دو طرف تاکید کردند که روابط خوب دو جانبه در آینده به روابط سه جانبه ، چهار جانبه و بیشتر تبدیل شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه ارتباط فرهنگی دو ملت ایران و عراق عمیق است افزود: دیدارهای خوبی با نخبگان عراق و تجار و بازرگانان دو کشور در بغداد برگزار شد و همچنین در شهر کربلا با سران قبایل و عشایر عراقی دیدار کردیم .

رئیس جمهور با بیان اینکه در این سفر همچنین توفیق زیارت ائمه هدی (ع) و اصحاب ابی عبدالله حسین (ع) نصیب ما شد، گفت: این سفر می تواند نقطه عطفی در روابط دو کشور باشد و امیدواریم شاهد گسترش روابط ایران و عراق در آینده باشیم که به نفع دو کشور و همه منطقه خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار