کد خبر: ۷۳۰۳۹
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
یک کارشناس بازار سرمایه:
کارشناس بازار سرمایه درباره عملکرد بورس کالای ایران با تأکید بر این‌که تا پیش از راه‌اندازی این بازار، مواد اولیه در حوزه صنعت به‌شدت درگیر سواستفاده واسطه‌ها بود.
وی گفت: یکی از معضلات مهم اقتصاد ما، وجود واسطه‌ها در بازارهاست که همیشه با دستکاری بازارها و ایجاد نوسان‌های قیمتی شدید، باعث عدم شفافیت و ایجاد رانت در بازارهای کالایی هستند که بورس کالا در ساماندهی مبادلات کالاها نقش بسیار مهمی داشته است.
سید ابراهیم عنایت در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که بورس کالا از بدو تأسیس تا امروز با هدف ایجاد شفافیت در بازار کالا راه‌اندازی شد، گفت: این بازار به‌خوبی در مسیر توسعه قدم برمی‌دارد و اقدامات خوبی را در جهت افزایش شفافیت در معاملات کالاها انجام داده است.
وی با اشاره به این‌که تا قبل از تأسیس این بازار محصولات و کالاهای صنعتی و کشاورزی در بازارهای غیررسمی با نوسان‌های کاذب قیمتی از سوی واسطه‌ها و بدون هیچ شفافیتی رو به رو می‌شد، گفت: بازارهای غیررسمی همیشه با نواقص و محدودیت‌های زیادی همراه بود که یکی از آن‌ها وجود واسطه‌گران و کسب سود بیش‌تر از تولیدکننده محصولات بود.
این کارشناس بازار سرمایه با تأکید بر این‌که نظام کشف قیمت بر مبنای عرضه و تقاضا از مزیت‌های مهم بورس کالاست، گفت: در حال حاضر آمار همه معاملات بورس کالا به‌طور کاملاً منسجمی ثبت می‌شود و امکان بازگشت به گذشته و بررسی آمار معاملات و قیمت کالاها در این بازار وجود دارد. این در حالی است که تا قبل از راه‌اندازی این بازار اطلاعات مربوط به تأمین مواد اولیه کارخانه‌ها در جریان عرضه و تقاضا به‌طور شفاف و کامل ثبت نمی‌شد و همیشه نواقصی داشت.
وی با تأکید بر این‌که ظرفیت زیادی هنوز برای رشد و توسعه بورس کالا وجود دارد، افزود: درصورتی‌که سیاست‌گذاران به جای شیوه پرداخت یارانه غیر اصولی و قیمت‌های دستوری، به مکانیسم عرضه و تقاضا احترام بگذارند و از این شیوه حمایت کنند، بورس کالا به‌طور قطع می‌تواند جایگاه خود را در اقتصاد قوی‌تر و پررنگ‌تر کند.
عنایت با اشاره به حجم و ارزش چشمگیر معاملات این بازار در سال جاری تأکید کرد: این بازار به دلیل ویژگی‌های خاص و ظرفیت‌های فراوان، صدرنشین بازار سرمایه از نظر ارزش معاملات است که پیش‌بینی می‌شود این روند رو به رشد ادامه یابد.
وی رونق معاملات بورس کالا و رکوردزنی ارزش معاملات این بازار در میان سایر بورس‌های ایران را به دلیل حضور شمار بالای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندکان کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه‌ای در این بازار دانست و گفت: این حضور نشأت گرفته از اعتماد فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان به سازوکار بازار است که دستاورد بسیار مهمی برای بورس کالا محسوب می‌شود.
این کارشناس بازار سرمایه با تأکید بر این‌که بورس کالا به‌خصوص در شرایط خاص اقتصاد می‌تواند اهرمی برای توسعه اقتصادی باشد، ادامه داد: ورود کالاهای جدید به این بازار با توجه به گستره وسیع صنایع و کالاهای استراتژیک در ایران مثل انواع محصولات کشاورزی، معدنی، فولادی، پتروشیمی و پالایشی و امثال این‌ها می‌تواند بورس کالا را به بازاری رسمی، قانونمند و حتی بین‌المللی برای کشف نرخ، قیمت‌گذاری و معاملات کالاهای استراتژیک تبدیل کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: