کد خبر: ۷۳۰۴۹
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
عضو شورای عالی بورس:
عضو شورای عالی بورس با اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان «رونق تولید» بر لزوم کشف قیمت کالاها به خصوص کالاهای اساسی در نظام عرضه و تقاضا تاکید کرد.
وی گفت: در سال رونق تولید دیگر نباید زمینه رانت و فساد را برای سودجویان فراهم کنیم که یکی از اصلی ترین اقدامات در این راستا، سپردن کشف قیمت کالاها به نظام عرضه و تقاضا به جای تعیین دستوری قیمت هاست.
به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از  « کالاخبر» ؛ سعید اسلامی بیدگلی در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا عنوان کرد: پس از بارها آزمون و خطا در قیمت گذاری دستوری کالاها که با هدف حمایت از مصرف کنندگان و مردم صورت می گیرد اما نتیجه عکس می دهد، زمان آن رسیده است تا تصمیم گیران با اعتماد کامل به سازوکار بازار، کشف قیمت کالاها را بدون دخالت در روند بازار به بورس کالای ایران به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه بسپارند تا با شفاف سازی فرآیند کشف قیمت کالاها، جریان اطلاعات در سطح جامعه و تحلیلگران افزایش یابد.
اسلامی بیدگلی به لزوم استفاده از سازوکار بورس کالا در عرضه محصولات و نیز به کارگیری ابزارهای مالی این بورس اشاره کرد و گفت: براساس تجربیات دنیا و مولفه های اقتصادی، باید تعیین قیمت کالاها به خود بازار سپرده شود که شفاف ترین بستر برای پیاده سازی نظام بازار، بورس کالاست. 
عضو شورای عالی بورس با تاکید بر عرضه کامل محصولات به خصوص کالاهای اصلی در بورس کالا، افزود: هرچقدر سازوکارهای تعیین قیمت محصولات به بازار سرمایه به خصوص بورس کالا سپرده شود، شفافیت در فرآیند کشف قیمت محصولات افزایش پیدا کرده و رانت و فساد در اقتصاد کشور در سراشیبی قرار می گیرد.
اسلامی بیدگلی در ادامه به ابزارهای مالی موجود در بورس کالا اشاره کرد و گفت: امروز در بازارهای ما، اساسا ابزارهای مدیریت ریسک کمرنگ هستند لذا راه اندازی ابزارهای جدید مانند قرارداد آتی و آپشن در بورس کالا به کارایی بازارها و کشف قیمت بهتر کمک می کند که باید همه در فراگیر شدن این ابزارها و معرفی مزایای آن از جمله پوشش ریسک، تلاش کنند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر ابزارهای مدیریت ریسک در بورس کالا راه اندازی شده که امیدواریم با استفاده بیشتر فعالان صنایع از این ابزارها، شاهد کاراتر شدن بازارهای کالایی باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: