کد خبر: ۷۳۱۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، یکی از اقدامات نادرست اقتصادی در سال گذشته را بازگشت نظام قیمت گذاری کالاها و اقتصاد دستوری عنوان کرد و گفت: باید از تجربه‌های سال ۹۷ درس بگیریم.
انحصار باید از معاملات کالایی رفع شودحسین سلاح‌ورزی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر رونق تولید، نگاهی بسیار هوشمندانه و دقیق برای عبور از مشکلات است. در این بین سال گذشته، بار دیگر با اقتصاد دستوری و بازگشت نظام قیمت گذاری روبرو شدیم که این امر به کاهش انگیزه تولید منجر شد و برای سال جاری نیز، لزوم احترام به نظام عرضه و تقاضا و کشف قیمت مواد اولیه و سایر محصولات در بورس کالا، امری ضروری برای رونق تولید به شمار می‌رود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: در شرایطی که آمریکا و برخی دیگر از کشورها با هدف ایجاد ضربه به اقتصاد کشور، ایجاد نارضایتی و فشار اقتصادی به مردم، برنامه ریزی گسترده‌ای را برای ایجاد تحریم‌های خصمانه داشته اند، نامگذاری سال ٩٨ به عنوان «رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری، تمرکز و توجه اجزای نظام به توان تولید ملی را اعلام می‌کند که نگاهی بسیار هوشمندانه و دقیق است.
وی ادامه داد: با توجه به وضعیت موجود، رونق تولید به عنوان یک ضرورت، امنیت و اولویت محسوب می‌شود که باید تلاش شود تا از مرحله شعار عبور داده شده و به مرحله عمل برسد. در این میان تمام اجزای نظام باید با جدیت، در مقام عمل و واقعیت به تقویت توان تولید بپردازند.
سلاح ورزی به عوامل تأثیرگذار در تحقق رونق تولید اشاره و تصریح کرد: در صورتی که رونق و حمایت از تولید، به تزریق پول و تأمین مالی واحدهای تولیدی تنزل داده شود؛ ساده‌لوحانه به نظر می‌رسد؛ اما باید به این نکته توجه کرد که تقویت و رونق تولید ملی جز در سایه یک عزم و اراده جدی برای بهبود فضای کسب و کار، کاهش مقررات زائد و غیرضروری، فراهم کردن بستری برای افزایش ظرفیت تولید، اجرای طرح‌های نیمه تمام و حضور جدی و مؤثر بخش خصوصی در این عرصه، اتفاق نمی‌افتد.
وی اظهار داشت: در تمام این سال‌ها با اقتصاد دولتی قادر به قدم برداشتن نبودیم و اتفاق مثبت در اقتصاد کشور رخ نداد؛ اما اکنون هم، اگر عزم جدی برای برداشتن برخی موانع وجود نداشته باشد، آخر سال خواهیم دید که اتفاق مثبتی در زمینه تحقق شعار سال نیفتاده است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه یکی از اقدامات نادرست اقتصادی در سال گذشته را بازگشت نظام قیمت گذاری کالاها و اقتصاد دستوری عنوان کرد و گفت: باید از تجربه‌های سال ۹۷ در راستای تنظیم بازارها و حمایت از مردم و مصرف کنندگان درس بگیریم؛ به طوری که سیاست تثبیت قیمت‌ها بدون در نظر گرفتن سایر مؤلفه‌های اقتصاد همچون نقدینگی و تورم راه به جایی نخواهد برد و تنها به کاهش انگیزه تولیدکنندگان منجر می‌شود.
سلاح ورزی، یکی از مسیرهای اصلی برای تحقق شعار سال را استفاده بیشتر از ظرفیت‌های بورس کالا برای ایجاد شفافیت و افزایش انگیزه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان عنوان کرد و گفت: بورس کالا بستری مهم و لازمی برای عرضه انواع محصولات تولیدی کشور است؛ به طوری که قرار گرفتن محصولات بر تابلوی این بورس به رقابت پذیری، سلامت و شفافیت اقتصاد ایران کمک شایانی می‌کند و تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، همواره از معاملات آزاد و بدون اعمال برخی محدودیت‌ها در معاملات این بورس، استقبال می‌کنند.
وی اظهار داشت: بورس کالا یکی از ساز و کارهایی است که انحصار را از بین می‌برد و با کشف واقعی قیمت‌ها به برنامه ریزی برای تولید و رشد انگیزه فعالان صنعت، کمک می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: