کد خبر: ۱۲۴۱۸۴
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۶
تجارت آنلاین سایه روشن های بازگشت کالا برگ به نظام اقتصادی را بررسی می کند
همین امر باعث شد تا نمایندگان در خانه ملت به فکر زنده کردن کوپن بیفتند و پس از انکه در مجالس قبل با این ابزار اقتصادی مخالفت شده بود، نمایندگان مجلس یازدهم با یک فوریت طرحی موافقت کردند که در صورت تصویب آن، تخصیص ارز یارانه ای برای تامین کالاهای اساسی از دستور کار دولت خارج شده و دیگر ارز با قیمت آزاد ارائه می شود.

فرش قرمز بهارستان برای کوپن

گروه اقتصادی کورش شرفشاهی: ناتوانی دولت در کنترل بازار و چالشهایی که گرانی برای زندگی مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر به وجود آورده، باعث شد تا بار دیگر به یاد دوران دفاع مقدس بیفتیم. امروزه بخش بزرگی از مردم با چالش ناتوانی در تامین نیازهای اولیه رو به رو هستند و این در حالی است که گرسنگی را سرسفره با اعضای خانواده تقسیم می کنند. همین امر باعث شد تا نمایندگان در خانه ملت به فکر زنده کردن کوپن بیفتند و پس از انکه در مجالس قبل با این ابزار اقتصادی مخالفت شده بود، نمایندگان مجلس یازدهم با یک فوریت طرحی موافقت کردند که در صورت تصویب آن، تخصیص ارز یارانه ای برای تامین کالاهای اساسی از دستور کار دولت خارج شده و دیگر ارز با قیمت آزاد ارائه می شود و برای تامین کالاهای اساسی اقشار ضعیف و دهک های پایین جامعه، دولت موظف می شود کالابرگ یا کارت الکترونیکی در اختیار مردم قرار دهد.

طرح تأمین کالاهای اساسی

در مقدمه طرح توجیهی طرح تامین کالاهای اساسی آمده است: شرایط اقتصادی کشور موجب بروز مشکلات فراوانی برای دهکهای پایین درآمدی جهت گذران زندگی و دسترسی به کالاهای اساسی شده است. با توجه به پیشبینی منابع قابل توجه در بودجه سال جاری، برای کاستی از فشار اقتصادی بر مردم متاسفانه این منابع به صورت عادلانه توزیع نمیشود و بسیاری از این کالاها با وجود اینکه با ارز ترجیحی تامین شده اما با قیمت گزاف در بازار آزاد به فروش میرسد. در ماده واحده طرح آمده است: به منظور حمایت هدفمند و مؤثر از مصرف کنندگان و اقشار محروم، دولت مکلف است با استفاده از ظرفیتها و منابع پیشبینی شده در قانون بودجه سال جاری به ویژه منابع جدول تبصره ۱۴ ظرف مدت دو ماه از تاریخ مصوبه این قانون، تمهیدات لازم برای تضمین دسترسی دهکهای پایین درآمدی به کالاها و اقلام اساسی و دارو را در قالب اعطای کارت الکترونیک به سرپرست خانوارهای مشمول فراهم کند. استفاده از این کارتها برای خرید دارو و نیز کالاهای اساسی از مراکز توزیع دارای کد اقتصادی و از طریق دستگاه کارتخوان انجام میشود.بانک مرکزی مکلف است اطلاعات مورد درخواست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به منظور آزمون وسع درآمد خانوارها را در اختیار این وزارتخانه قرار دهد. آئیننامه اجرای این حکم مشتمل بر مصادیق کالاهای مصرفی، نحوه ثبت مراکز داوطلب کالاهای اساسی یارانهای و نیز خانوارهای هدف توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارتخانههای صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و سازمان برنامه بودجه کشور حداکثر ظرف مدت یک ماه از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیئت وزیران میرسد.

دلالان بیشترین منفعت را میبرند

نماینده رشت در مجلس در تشریح طرح یک فوریت طرح تامین کالاهای اساسی با اشاره به گلایه های مردم از تبعیض در دریافت یارانهها گفت: ۳۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی و تبصره ۱۴ بین مردم توزیع میشود، اما بیشتر به جیب دلالان و واسطهگران میرود. جبار کوچکینژاد افزود: وقتی به کف جامعه برویم متوجه میشویم که مردم شهرها و روستاها درخواست تامین کالای اساسی را دارند ولی قیمتها به حدی بالاست و هر لحظه قیمت تغییر میکند که آنها دچار مشکل هستند. نماینده رشت گفت: مردم ما امروز برای تامین کالاهای اساسی دغدغه دارند در حالی که کالا فراوان است اما توان مردم در خرید کالا ضعیف است.کوچکینژاد افزود: کالاهای وارد شده به کشور با ارز ۴۲۰۰ تومانی، متاسفانه با ارز آزاد توزیع میشود که نشانه عدم نظارت است. نماینده رشت گفت:کارتهای هوشمند و کارت سوخت نشان داده میتوانیم از این ظرفیت و زیرساخت برای توزیع کالای اساسی استفاده کرده و نظام یارانهای را در خدمت مردم به کار بگیریم.وی گفت: هم اکنون سلامت مردم در خطر است چرا که استفاده مردم از کالاهای اساسی مانند گوشت طبق نظر مرکز پژوهشهای مجلس کمتر شده و مواد غذایی لازم به مردم نمیرسد که احتمال بروز بیماری وجود دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانهملت، روح الله عباسپور در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۹ تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در مخالفت با یک فوریت طرح نحوه توزیع کالاهای اساسی با استفاده از کالابرگ، گفت: کشور اکنون در شرایط اضطرار قرار ندارد و این موضوع تنها در زمان ضرورت و شرایط عسر و حرجی قابلیت طرح شدن را دارد.

نماینده بوئین زهرا در مجلس گفت: اکنون کشور به شرایطی نرسیده که بخواهیم برای تامین کالاهای اساسی به مردم کالابرگ بدهیم و طرح این موضوع باعث می شود تا مردم به سمت مغازه ها برای تامین کالاها حمله کنند.وی ادامه داد: به واسطه این طرح ما آدرس غلط به دشمنان نظام می دهیم، دشمنانی که ما را در شرایط محدودیت بین المللی، تحریم ها و جنگ اقتصادی قرار داده اند و اکنون گمان می کنند که موفق شده و بر فشار تحریم ها می افزایند.عباسپور تصریح کرد: دولت کارت معیشت را برای مردم تعریف کرده و می تواند با استفاده از همین کارت به اقشار آسیب پذیر جامعه کمک کند بنابراین اکنون در شرایط اضطراری قرار نداریم و نباید به فوریت این طرح رأی داد.

جنگ اقتصادی را انکار نکنیم

همچنین نماینده تهران در مجلس در موافقت با طرح نحوه توزیع کالاهای اساسی با استفاده از کالابرگ، گفت: دولت براساس بند ۱۲ اصل ۳ قانون اساسی موظف است اقتصاد صحیح و عادلانه را طبق موازین اسلامی برای رفع فقر و هر نوع بی عدالتی در کشور پایه ریزی کند. مالک شریعتی نیاسر با تاکید بر اینکه اکنون در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، اظهار کرد: با ضعف و ناکارآمدی در حوزه اجرا اثر این جنگ اقتصادی بر مردم و اقشار آسیب پذیر مضاعف شده حتی خط فقر به دهک های بالاتر هم رسیده است.شریعتی نیاسر گفت: آیا معتقدیم که عده ای باید در این شرایط و فشار اقتصادی له شوند و ما چیزی نگوییم؟ در زمان جنگ ۸ ساله توزیع کالابرگ ها تاثیر فشار اقتصادی بر مردم را کاهش می داد. چرا اکنون ما جنگ اقتصادی را انکار می کنیم؟وی تاکید کرد: قطعا دشمن تلاش می کند تا نقطه آسیب ما را نقطه اقتصادی قرار دهد تا به سرمایه اجتماعی نظام آسیب بزند بنابراین ما نباید عدالت را فراموش کرده و باید واقعیت جامعه را در کف جامعه لمس کنیم، اکنون مردم برای تامین نیازهایشان دچار مشکل شده اند و باید به فوریت از مردم حمایت شود.

منظور ما کمبود نیست

رئیس مجلس بعد از پایان اظهارات موافقان و مخالفان طرح گفت: نمایندگانی که این طرح را پیشنهاد دادند ابتدا موضوع دو فوریت مدنظرشان بود اما بعد درخواست رأی گیری برای یک فوریت را ارائه کردند. محمدباقر قالیباف ادامه داد: طرح های مشابهی در این مورد هم وجود داشت، آقای نادران و دیگر اعضای کمیسیون برنامه و بودجه طرح دیگری با نام تضمین تامین کالاهای اساسی و دارو اقشار آسیب پذیر با قیمت مناسب را در دست دارند که در صورت رأی آوردن طرح نحوه توزیع کالاهای اساسی می توان از طرح کمیسیون برنامه و بودجه هم به دلیل اهمیت دارو در کنار آن استفاده کرد.رئیس مجلس گفت: معنای طرح نحوه توزیع کالاهای اساسی این نیست که خدای نکرده در جامعه کمبود کالا وجود دارد بلکه بحث عدالت و دسترسی دهک های پایین جامعه به کالاهای اساسی مطرح است که باید در این شرایط ارز ترجیحی به دست نیازمند و مصرف کننده واقعی برسد بنابراین یک فوریت این طرح به رأی گذاشته می شود.

برچسب ها: کوپن ، مجلس ، کالا برگ
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار