کد خبر: ۲۰۹۱۶۴
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳
رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر گفت: در حالی13 میلیون تن برای واحدهای صنایع پلیمر پروانه بهره‌برداری صادر شده که کل خرید مواد اولیه در سال گذشته از بورس کالا 3.8 میلیون تن بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سعید ترکمان رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر در سومین همایش ملی اقتصاد صنایع پلاستیک با اشاره به وضعیت این صنعت گفت:‌ در حالی 13 میلیون تن برای واحدهای صنایع پلیمر پروانه بهره‌برداری صادر شده که کل خرید مواد اولیه در سال گذشته از بورس کالا 3.8 میلیون تن بوده است.

وی اظهار داشت: در تعیین سهمیه‌های واحدهای تکمیلی بیش از میزان واقعی پروانه بهره‌برداری صادر شده است که این موضوع باعث ایجاد سوداگری مواد اولیه در بازار آزاد شده است.

ترکمان گفت: در برخی از گریدهای محصولات پتروشیمی، فاصله قیمتی بورس کالا و بازار آزاد به 40 درصد می‌رسد.

رئیس انجمن صنایع ملی پلیمر افزود: برخی پتروشیمی‌ها حتی در اعلام زمان تعمیرات اساسی و کاهش تولید ماهانه خود نیز سهل‌انگاری می‌کنند که این موضوع باعث التهاب بازار موارد اولیه صنایع تکمیلی و افزایش قیمت‌ها می‌شود.

وی تأکید کرد: در حوزه PVC ادعای ظرفیت تولید 750 هزار تنی بارها مطرح شده است، ولی در سال 1400 حجم عرضه کل از این گروه کالایی در حوزه فیزیکی کالا 443 هزار تن بوده است که 393 هزار تن آن مورد داد و ستد قرار گرفت. معلوم نیست این فاصله قابل توجه بین ظرفیت تولید و میزان عرضه در بورس به چه صورت مصرف می‌شود. 

رئیس انجمن ملی صنایع ملی پلیمر گفت: ما باید پتروشیمی‌ها را مکلف کنیم که کالاهای مورد نیاز بازار داخلی را صادر نکنند. کف عرضه تعیین شده در بورس کالا نیز باید مبتنی بر گرید مواد اولیه باشد نه گروه‌های کالایی.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار