کد خبر: ۲۰۹۲۷۶
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۰
کشاورزی در هفته ای که گذشت؛
در هفته جاری اخبار مهم حوزه کشاورزی مربوط به اختصاص تسهیلات برای تولیدکنندگان و تامین نقدینگی آنان بود.

به گزارش خبرنگار مهر، در هفته جاری اخبار مهم حوزه کشاورزی مربوط به اختصاص تسهیلات برای تولیدکنندگان و تأمین نقدینگی آنان بود. در همین زمینه حسین دماوندی نژاد، معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر اجرای طرح جدید دولت برای حمایت از مرغداران و دامداران کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: از ابتدای هفته جاری ابلاغ شده که ۲۰ هزار میلیارد تومان برای بخش دام و طیور کشور اختصاص پیدا کند که بخشی از این تسهیلات ارزان قیمت با بهره ۱۰ درصد، بخشی با بهره ۱۲ درصد و بخش دیگری از آن با بهره ۱۵ درصد به تولیدکنندگان اعطا می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه ما می‌دانستیم که تولید کنندگان در تأمین وثایق دچار مشکل خواهند شد اضافه کرد: بر این اساس به بانک کشاورزی ابلاغ شده که اعطای این تسهیلات به صورت سهل الوصول باشد. به عبارتی تولیدکننده هر وثیقه ای را که بتواند بدون زحمت تأمین کند بانک باید آن را بپذیرد.

تولیدکنندگان نیاز به ۳ ضامن ندارند

وی به این پرسش خبرنگار مهر که برخی از تولید کنندگان عنوان می‌کنند برای دریافت این تسهیلات از بانک کشاورزی نیاز به ۳ ضامن است که فراهم کردن آن برای تولید کنندگان بسیار دشوار است پاسخ داد: چنین مسئله‌ای نمی‌تواند صحت داشته باشد. چون ترتیبی اتخاذ شده تاضمانت در این طرح یا به صورت زنجیره‌ای توسط تولید کنندگان صورت گیرد و یا اینکه تولیدکننده می‌تواند با بانک چک و سفته تضمین رابه بانک بسپارد.

دماوندی نژاد اضافه کرد که در حال حاضر اقای دکترمحمد قربانی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی به عنوان نماینده ویژه آقای وزیر در بانک کشاورزی مستقر شده تا بر سرعت و سهولت اعطای تسهیلات به تولید کنندگان نظارت داشته باشد، ضمن اینکه رؤسای جهاد کشاورزی استان‌ها نیز در ارتباط مستمر با نماینده وزارت جهاد کشاورزی دربانک مذکورهستند و معاونت امورتولیدات دامی نیز به صورت لحظه‌ای مسائل مربوط به این طرح را رصد و اطلاعات آن را دریافت می‌کنیم و در اختیار وزیرمحترم جهاد کشاورزی قرار می‌دهیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: دستور ویژه و اکید وزیر جهاد کشاورزی این بوده که هر مدیر بانکی در اعطای این تسهیلات کوتاهی کند به جد با او برخورد و آن شخص از مقام خود جابجا شود.

دماوندی نژاد با اشاره به اینکه پیش از اجرای این طرح قرار بود ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات تحت عنوان دامدارکارت در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد اضافه کرد: با توجه به اینکه عدد طرح جدید (۲۰ هزار میلیارد تومان) رقم بسیار بزرگی است طرح قبلی نیز در این طرح ادغام شده چرا که تولیدکنندگان عنوان می‌کردند رقم ۲۰۰ میلیون تومان برای تأمین نقدینگی آنها کافی نیست.

جزئیات اعطای تسهیلات به مرغداران و دامداران

وی توضیح داد: بر اساس این طرح به ازای هر قطعه مرغ گوشتی، تولیدکننده ۳۵ هزار تومان تسهیلات دریافت می‌کند. همچنین به اعضای هر قطعه مرغ تخم گذار نیز ۲۲ هزار تومان به تولیدکنندگان تسهیلات اعطا می‌شود.

دماوندی نژاد تصریح کرد: به ازای هر رأس دام روستایی سنگین نیز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، دام صنعتی سنگین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و دام سبک (گوسفند و بز) ۳۹۰ هزار تومان تسهیلات اعطا می‌شود.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی توضیح داد: ۶۰ تا ۶۵ درصد قیمت تمام شده تولید مرغ متأثر از خوراک آن و باقی شامل، سایر هزینه‌ها برق و انرژی و … است. در حال حاضر تولیدکنندگان می‌توانند از محل منابع خود حدود ۳۰ درصد نقدینگی مورد نیازشان را تأمین می‌کند و ۵۰ درصد آن نیز توسط وزارت جهاد کشاورزی تأمین می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که از زمان مراجعه یک تولیدکننده به بانک تا زمانی که وام را دریافت کند چقدر طول می‌کشد گفت: متقاضیان توسط سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها به بانک کشاورزی معرفی می‌شوند و بانک نیز بر اساس دسته بندی انجام شده (تولیدکننده مرغ، تخم مرغ و یا دامدار) متقاضی را برای دریافت تسهیلات به شعب مربوطه معرفی می‌کند. همچنین در حال حاضر برای انجام این کار در شعب بانک کشاورزی یک میز خدمت در نظر گرفته شده است.

دماوندی نژاد تاکید کرد: زمانی که یک تولیدکننده بعد از معرفی بانک برای اولین بار به شعبه مراجعه می‌کند باید تمام کارهای او به سرعت در همان مراجعه انجام شود تا او بتواند در حداقل زمان ممکن وام مورد نیاز خود را دریافت کند.

شعب بانک کشاورزی در پنج شنبه و جمعه هفته جاری باز است

همچنین در این راستا، بانک کشاورزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این بانک جهت اعطای تسهیلات ویژه مردمی سازی یارانه‌ها به مرغداران و دامداران در روزهای پنج شنبه و جمعه نیز فعال است.

در متن این اطلاعیه خطاب به مدیران شعب بانک کشاورزی در استان اعلام شده است: در راستای اجرای طرح مردمی و عادلانه سازی یارانه‌ها و پاسخگویی به دامداران و مرغداران و حسب تصمیمات متخذه، بدینوسیله ساعت کاری شعب مشمول پرداخت تسهیلات مذکور در روزهای پنجشنبه و جمعه بشرح زیر تعیین می‌شود. مقتضی است با هماهنگی واحدهای حراست مدیریت‌ها نسبت به انجام خدمت رسانی اقدام شود؛

١- روز پنجشنبه مورخ ۵ خرداد ۱۴۰۱ تا ساعت ۱۸، بدون توجه به تعطیلی به هر عنوان.

٢- روز جمعه مورخ ۶ خرداد ۱۴۰۱ از ساعت ۸ تا ۱۳.

ضمناً شعب تا زمان حضور مشتریان در شعبه کماکان به خدمت رسانی ادامه دهند.

معرفی بیش از ۲ هزار نفر به بانک کشاورزی برای دریافت تسهیلات

و محمد قربانی، معاون امور برنامه ریزی و اقتصادی در حاشیه نشست وبیناری هماهنگی پرداخت تسهیلات به مرغداران، دامداران و… در طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها در جمع خبرنگاران، گفت: استقرار این مرحله از طرح که با هدامف تسهیل، روان‌سازی و ارتباط نزدیک با مسئولان بانک کشاورزی و نظارت بر فرآیند اجرای کار و حل مشکلات دریافت تسهیلات دامداران، مرغداران، دامداران روستایی و عشایری، آبزی‌پروران، شیلات و پرورش بوقلمون، از امروز کارگروه مشترکی بین معاونت بازرگانی و بانک کشاورزی تشکیل شده تا مدیریت به نحو احسنت انجام شود و هیچ‌گونه مشکلی در بحث تأمین نقدینگی مجموعه فعالان کشاورزی ایجاد نشود.

وی ادامه داد: کل اعتبار در نظر گرفته شده در این امر ۲۰ هزار میلیارد تومان است که در اختیار همه فعالان بخش کشاورزی که کمبود نقدینگی دارند قرار داده می‌شود.

این مقام مسؤول ادامه داد: برای همه فعالان بخصوص برای واحدهای پرورش مرغ گوشتی برنامه‌ریزی شده تا نقدینگی آنان تأمین شود تا با اطمینان خاطر فرآیند تولید را داشته باشند. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار