کد خبر: ۲۵۰۲۱
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۴
گفتگوی اختصاصی تجارت آنلاین بامدیرعامل NGO:
این روزها هوای آلوده، تهران را به محاصره خود درآورده‌‌است. به گونه ای که حالا هوای تهران از مرحله ناسالم برای گروه‌های حساس به مرحله ناسالم برای همه مردم رسیده‌است و منجر به تعطیلی سه روزه مدارس در همه مقاطع تحصیلی شد.
انصاری رئیس انجمن حمایت از مصرف کنندگان  درگفت‌وگوبا  تجارت آنلاین  از تاثیرات  منفی آلودگی هوا بر سلامت مردم و انتظارات این انجمن از سازمان ها و نهادهای ذیربط برای بهبود این بحران می گوید. 
شما به عنوان یک انجمن حمایتی چه عواملی را در به وجود آمدن این بحران  دخیل می دانید؟
حق استفاده از هوای سالم یک حق اولیه برای مصرف کننده است که متاسفانه این روزها به دلیل آلودگی هوا مردم ازاین حق خود محروم هستند.درواقع عوامل متعددی سبب آلودگی هوا میشوند ازجمله  تولید و یا ورود خودروهای غیر استاندارد و یا بااستاندارد های پایین ،بنزینهایی با کیفیت پایین ، مصرف بالای انرژی درسطح خانوادها ، خودروهایی که آلایندگی زیادی دارندو صنایع آلودکننده و... باعث افزایش آلودگی هواشده اند.

از دیدگاه شما کدام نهادها در به وجود امدن این شرایط نقش داشتنه اند؟
همه بخش هاباید به سلامت مصرف کننده توجه کنند،علاوه بر استفاده ازغدای سالم و یا صنعت  سالم ،استفاده از هوای سالم نیز از حقوق اولیه مصرف کنندگان است.متاسفانه امروزه کمتر به سلامت مردم  اهمیت می دهند به گونه ای که وسایل نقلیه عمومی حتی در مبدا و مقصدهم خودروی خود را خاموش نمیکنند و باعث تشدید آلایندگی می شوند،و یادستگاه های اجرایی باید در غیر ساعات اداری وسایل گرم کنندهخودرا خاموش کنند .
ادامه این وضعیت چه خطرها و آسیب هایی رابه دنبال دارد؟
این بحران شرایط رابرای همه مردم بویژه سالمندان ،کودکان وافراد دارای بیماری های خاص و قلبی سخت تر می کند  و متاسفانه باعث می شودآنها حیاتشان را از دست بدهند و یا در معرض خطرات جدی قرار بگیرند.به گونه ای که برخی گفته ها آمار مرگ ومیر ناشی از آلودگی در شهر تهران بالا رفته است .براساس این گفته هادر  آماری که از منابع مختلف به دست آمده میزان مرگ و میر در روزهای اخیر که آلودگی افزایش شدیدی داشته روزانه از 150 نفر به 180نفر رسیده است یعنی  روزانه 30نفر به علت آلودگی هوا کشته  می شوند.

انتظار شما به عنوان یک انجمن حمایت از مصرف کننده ازمسئولان ومردم چیست؟
انتظارما ازدستگاه های اجرایی تسریع در خصوص اقدامات بمنظورکاهش آلودگی هوا است. به عنوان مثال واحدهای حمل ونقل عمومی باید با تسریع خدمات و استفاده از اتوبوس هایی بااستاندارد بالا در کاهش میزان الایندگی هوا همکاری کنند.
همچنین محیط زیست و سازمان استاندارد نیز باید از تولید و توزیع خودروها ویا بنزین های  غیراستاندارد جلوگیری کنند.ضمنا با واحدهای صنعتی آلوده کننده هوا باید برخورد قانونی شود.
ازرسانه ها و وسایل ارتباط جمعی انتظار داریم با ایفای اطلاع رسانی  و ارائه نقش آموزشی به مصرف کنندگان،سهم خود رادر افزایش آگاهی جامعه به منظور کاهش آلودگی هوا ایفا نمایند.از سویی از مصرف کنندگان نیز انتظار داریم که تا حدامکان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند و از تردد های بی مورد بخصوص در ساعات اوج ترافیک خودداری کنند؛همچنین وسایل گرم کننده منزل را در دمای معین حفظ کنند.

درمجموع انتظارمااز دستگاه های دولتی،رسانه ها و سازمان های مردم نهاد این است که با آموزش های لازم و تدابیر عملی  سلامت و زندگی رابه مردم هدیه کنند.
تا ان شالله بتوانیم از حق اولیه  مصرف کنندگان که استفاده ازهوای سالم است برخوردارباشیم. 
نام:
ایمیل:
* نظر: