کد خبر: ۲۵۷۳۶
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۷
بی‌پولی بیکاری را قفل کرده و باعث شده وعده دولت در حل بحران بیکاری جوانان روی زمین بماند. نرخ بیکاری جوانان زیر ۳۰ سال هم اکنون ۴۸.۷ درصد شده و این نرخ در مورد زنان تا ۸۵.۹ درصد رسیده است.
 مقامات دولتی می گویند بیکاری بزرگترین مشکل داخلی کشور است و تمام تلاش خود را برای حل این معضل انجام می دهند. علاوه بر این، یکی از مهم ترین وعده های رئیس جمهور به جوانان رفع بیکاری و ایجاد فضای اشتغال برای همه بوده است.

حالا در سومین سال از فعالیت دولت تدبیر و امید، مسئولان دولتی و برخی وزرا می گویند درآمد دولت به پایین ترین حد سال‌های اخیر رسیده و بی پولی قدرت انجام هر کاری را از دولت گرفته است. آنها می گویند تا پول نباشد نمی توانند فکری برای حل بحران بیکاری جوانان بکنند.

مسئولان وزارت کار می گویند در دوره فعالیت دولت تدبیر و امید تنها توانسته اند از ریزش و نابودی ۲۴۰ هزارشغل موجود جلوگیری کنند و علاوه بر آن، ۴۰۰ هزار شغل خالص نیز در سال ۹۳ ایجاد شده است. وزیر کار عنوان کرده شاغلان جدید به لیست‌های بیمه ای اضافه شده و قابل ردیابی است.

بیکاری جوانان ۲.۵ برابر نرخ عمومی

هرچند نرخ عمومی بیکاری کشور در تابستان امسال ۱۰.۹ درصد اعلام شده است اما وقتی می شود درباره بیکاری بررسی دقیق تری انجام داد که در آمارهای مربوط به جویندگان واقعی کار در سنین زیر ۳۰ سال دقت شود. متوسط نرخ بیکاری جوانان در نیمه اول امسال ۲۷.۸ درصد یعنی ۲.۵ برابر نرخ عمومی بیکاری کشور بوده است.

بررسی وضعیت بیکاری جوانان در استان‌های مختلف کشور، اوضاع را بحرانی تر نشان می دهد. نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در استان کهگیلویه و بویراحمد در تابستان امسال به ۴۸.۷ درصد رسیده و این نرخ در مورد جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله معادل ۴۷.۴ درصد در کرمانشاه است.

این آمارها نشان می‌دهند تقریبا از هر دو جوان جویای کار، یکی موفق به یافتن شغل دستکم در کوتاه مدت نمی شود و این موضوع باعث انباشت تقاضای کار از سوی صدها هزار جوان شده است، بنابراین نرخ‌ها می گویند دولت تدبیر و امید تاکنون در این بُعد از کارش موفق نبوده و بیکاری همچنان به عنوان یک مسئله بزرگ در کشور خودنمایی می کند.

جدول نرخ‌های بیکاری جوانان

نرخ بیکاری زنان ۱۵ تا ۲۹ سالهنرخ بیکاری زنان ۱۵ تا ۲۴ سالهنرخ بیکاری ۱۵ تا ۲۹ سالنرخ بیکاری ۱۵ تا ۲۴ سالاستان
۲۱.۴۱۸.۷۲۴.۱۲۵.۹آذربایجا‌ن‌شرقی
۳۰.۲۲۴۲۷۲۹.۴آذربایجان غربی
۴۲.۱۴۸.۲۳۳.۳۴۴.۵اردبیل
۴۸.۱۴۸.۷۲۷.۴۲۸.۱اصفهان
۴۹.۳۵۹.۷۲۵۳۰.۹البرز
۵۷.۲۶۲.۶۴۰.۵۴۰ایلام
۲۰.۵۱۱.۲۱۷.۸۱۵.۲بوشهر
۳۲.۱۲۹.۹۲۱۲۰.۶تهران
۵۶.۷۷۲.۳۴۰۴۷.۷چهارمحال‌وبختیاری
۳۶.۷۲۵.۶۲۵.۵۲۲.۸خراسان جنوبی
۴۲.۴۵۷.۳۳۰.۲۳۹.۷خراسان رضوی
۲۸.۳۳۶.۳۳۱.۸۳۰.۸خراسان شمالی
۴۵.۹۵۵.۴۲۱.۵۲۶.۸خوزستان
۳۵.۹۳۱.۳۲۵.۵۲۹زنجان
۳۳۳۲.۳۱۸.۹۱۶.۹سمنان
۳۱.۴۳۷.۱۲۷.۳۳۵.۴سیستان‌وبلوچستان
۵۳.۲۵۷.۳۲۸.۵۲۸.۴فارس
۴۳.۴۴۳.۷۲۹.۱۳۸قزوین
۴۳.۴۴۳.۵۲۰.۷۲۲.۱قم
۵۲.۳۵۳.۱۲۲.۲۲۸.۴کردستان
۳۸.۶۵۰.۱۲۰.۳۲۷.۱کرمان
۵۰.۲۴۲.۳۴۷.۴۴۵.۳کرمانشاه
۶۰.۲۸۵.۹۳۶.۲۴۸.۷کهگیلویه و بویراحمد
۵۳.۲۶۰.۴۲۳.۷۲۸.۴گلستان
۴۴.۸۳۹.۷۳۲.۷۳۶.۸گیلان
۵۶.۹۵۹.۵۴۲.۴۴۶لرستان
۵۵.۵۶۷.۸۳۷.۴۴۶.۷مازندران
۳۳.۲۵۸.۴۲۲.۳۲۹.۵مرکزی
۲۲.۱۱۹.۸۲۵.۴۳۶.۱هرمزگان
۴۵.۹۵۲.۱۲۳.۳۲۹.۳همدان
۴۸.۱۳۷.۲۲۲.۵۲۱.۳یزد

اوضاع بیکاری برای زنان به مراتب نسبت به مردان بدتر است و در طول یکی دو دهه اخیر با وجود افزایش سطح تحصیلات زنان و تلاش آنها برای ورود به بازار کار، زنان با مسائل جدی تری برای اشتغال مواجه اند. آمارها نشان می‌دهد نرخ بیکاری زنان در استان کهگیلویه و بویراحمد به ۸۵.۹ درصد رسیده است.

این آمار حکایت از آن دارد که تقریبا زنان ساکن در این منطقه از کشور به وضعیت هشدار دهنده بیکاری کامل نزدیک شده اند و شرایط برای ورود قریب به اتفاق آنها به بازار کار با چالش های اساسی روبرو است. این وضعیت کم و بیش با شدت کمتری در تمامی استان های کشور وجود دارد.

نرخ‌های عجیب و غریب از بیکاری زنان

در شرایطی که زنان کهگیلویه ای نرخ بیکاری ۸۵.۹ درصدی را تجربه می کنند، زنان بوشهری در شرایط خوبی به سر می برند و نرخ بیکاری زنان در این استان جنوبی کشور ۱۱.۲ درصد است، همچنین وضعیت ورود به بازار کار برای زنان در استانی مانند آذربایجان شرقی با ۱۸.۷ درصد بیکاری و هرمزگان با ۱۹.۸ درصد، مناسب تر است.

در حال حاضر شکاف عمیقی بین بیکاری زنان در نقاط مختلف کشور وجود دارد. فاصله بیکاری زنان هم اکنون به رقم عجیب و غریب ۷۴.۷ درصد رسیده است. حال ممکن است وجود چنین شکاف عمیقی در نرخ بیکاری زنان کشور مربوط به مسائل فرهنگی، نوع نگاه به اشتغال و وضعیت حضور زنان در جامعه و همچنین شرایط و امکانات هر منطقه برای اشتغال مربوط باشد.

زنان تهرانی و پایتخت نشینان از لحاظ اشتغال به کار اوضاع بسیار مناسب تری نسبت به زنان سایر مناطق کشور البته در مقایسه با نرخ‌های بالای بیکاری استان‌های دیگر دارند. نرخ بیکاری زنان تهرانی هم اکنون ۲۹.۹ درصد است که در مقایسه با نرخ‌های ۸۵.۹ درصدی کهگیلویه و بویراحمد، ۷۲.۳ درصدی چهارمحال و بختیاری، ۶۷.۸ درصدی مازندران و ۶۰.۴ درصدی در گلستان؛ بیکاری مناسب تر و قابل قبول تری است.

منبع: مهر

نام:
ایمیل:
* نظر: