کد خبر: ۲۵۸۷۶
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۵
انتقاد از مصرف بی رویه انرژی در کشور
رئیس کمیسیون اقتصادی شورای راهبردی روابط خارجی گفت: ایران پنج درصد گاز دنیا را مصرف می کند که این رقم بالاتر از مصرف چین است.
ابراهیم شیبانی، عصر امروز (چهارشنبه، ١٦ دیماه) در نشست «چشم‌انداز بازار جهانی گاز در پرتو چالشهای جاری» که در شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد با اشاره به این که ایران در کنار روسیه، قطر و ترکمنستان ٥٠ درصد ذخایر گاز جهان را در اختیار دارد، تصریح کرد: ایران باید از این امتیاز که منحصر به فرد است استفاده کند.

وی با بیان این که ایران با صادرات گاز به کشورهای منطقه می تواند سبب وابستگی بین آنها شود، تصریح کرد: گاز از نظر استراتژیک انرژی مهمی به حساب می‌آید و چون تحریم در صادرات گاز موثر نیست می‌تواند برای ایران مهم باشد.

شیبانی با انتقاد از مصرف بی رویه انرژی و بخصوص گاز در ایران با بیان این که چین با وجود داشتن یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون جمعیت، ٤,٧ درصد گاز جهان را مصرف می کند که پایین تر از ایران است، تصریح کرد: مصرف گاز در بخش صنعتی ایران نیز قابل قبول نیست و بیشتر این گاز صرف تولید گرما می شود.

رئیس اسبق بانک مرکزی در ادامه به تفاوت مصرف گاز در ایران در فصل تابستان و زمستان اشاره کرد و با بیان این که این تفاوت به ٣٥٠ میلیون مترمکعب در روز می رسد، افزود: زمانی که مصرف گاز ایران در تابستان کاهش می یابد کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس برای فرار از گرما به گاز نیاز دارند که می توان از این فرصت برای صادرات استفاده کرد.

وی با بیان این که تا زمانی که مصرف گاز در کشور بالا باشد امکان صادرات وجود ندارد به کشورهای خواهان گاز ایران اشاره کرد و گفت: هم اکنون کشورهای مانند عراق، عمان، امارات، هند و پاکستان خواستار دریافت گاز از ایران هستند که باید از این فرصت استفاده کند.

شیبانی همچنین به سوزاندن حجم زیادی از گاز در ایران اشاره کرد و گفت: ایران بعد از روسیه دومین کشور سوزاننده گاز است.

نام:
ایمیل:
* نظر: