کد خبر: ۲۶۱۶۶
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷
نیاز جدی هلال احمر به تزریق پول؛
وظیفه خطیری چون نجات جان انسان‌ها در مواقع بحران را بر عهده دارد و در شرایط اضطرار، نوک پیکان همه انتظارات متوجه اوست؛ "هلال احمر" با حدود یک قرن تجربه و حجم وسیعی از مسوولیت‌ها، امروز اما در بن بست منابع بودجه‌ای و تامین اعتبارات گرفتار شده است.
 "لازم است هلال احمر جهت امدادرسانی به سوانح بزرگ، تجهیزات خود را بیشتر کند. این درحالیست که متاسفانه هنوز اعتبار 700 میلیاردی امداد و نجات جمعیت محقق نشده است"؛ این بخشی از اظهارات دکتر سیدامیرمحسن ضیایی، رییس جمعیت هلال احمر به خبرنگار ایسناست و از نمایندگان مجلس می‌خواهد همانطور که تاکنون پشتیبان جمعیت هلال احمر بوده‌اند، به خاطر مردم بیش از پیش به فکر مباحث جمعیت هلال احمر باشند
 
وی هلال احمر را نهادی مردمی و برای مردم می‌داند و به خدمات ملی و بین‌المللی آن اشاره می‌کند و می‌گوید: گزاف نیست اگر بگوییم جمعیت هلال احمر ایران جزو جمعیت‌های ممتاز فدراسیون بین‌المللی است و جزو 10 جمعیت اول ملی دنیا محسوب می‌شود. بر همین اساس بحث اعتبارات این نهاد بسیار مهم است.
 
رییس جمعیت هلال احمر
 
ضیایی می‌گوید: هرچند سال گذشته اعتبارات خوبی برای جمعیت در نظر گرفته شد، اما متاسفانه در دریافت این اعتبارات دچار مشکل هستیم. براساس قانون بودجه سال جاری، باید 700 میلیارد تومان به هلال احمر تزریق می‌شد که متاسفانه تاکنون محقق نشده و امیدواریم با تلاش اعضای دولت، در روزهای آینده بخشی از این مبلغ تحقق یابد.
 
ضیایی، هلال‌احمر را نخستین پاسخگو در امدادرسانی به حوادث کشور می‌داند و می‌گوید: همچنین هلال احمر ایران با توجه به عضویت در فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، وظایف بین‌المللی نیز بر عهده دارد. هلال‌احمر علاوه بر خدمات امداد و نجات در بحران‌ها و همچنین مسوولیت‌های بین‌المللی، همواره در خدمت‌رسانی به جمعیت‌های بزرگ، آماده بوده است و لذا در مناسبت‌هایی چون اربعین، حج، و ... خدمات بهداشتی و درمانی لازم را به زائران نیز ارائه می‌دهد.
 
وی می‌افزاید: وجود سازمان‌های بزرگ و مهمی همچون جوانان با بیش از 600 هزار عضو و داوطلبان با 2 میلیون عضو، این نهاد را به یکی از برترین جمعیت‌های ملی تبدیل کرده که با این ظرفیت می‌تواند اقدامات تاثیرگذاری را در حوزه‌های مختلف نظیر پیشگیری از آسیب‌ها نیز اجرایی کرد و جامعه را به سمت توسعه نوع‌دوستی و محبت بیشتر سوق دهد.
 
دکتر ناصر چرخساز، رییس سازمان امداد و نجات هم به ایسنا می‌گوید: در زمینه تامین تجهیزات با محدودیت اعتبار مواجه هستیم و در این شرایط تقاضای بودجه برای توسعه کمی و کیفی تجهیزات خود داده‌ایم.
 
در شرایطی که در آستانه پایان دهمین ماه سال هنوز بودجه 700 میلیاردی امداد و نجات محقق نشده، بی‌مناسبت نیست که گریزی به فعالیت‌ها و خدمات هلال احمر به عنوان پاسخگوی اصلی در حوادث و بلایا داشته باشیم.
 
این نهاد مردمی با تاریخی 93 ساله بی‌تردید به واسطه خدماتش به نمادی از آرامش در مواقع اضطرار تبدیل شده است. نیروهای آموزش دیده تخصصی در لباس امدادگر و نجاتگر با تکیه بر توان چندصد هزار عضو داوطلب، نقطه قابل‌اتکایی برای فعالیت‌های امدادی و عملیات‌های جستجو و نجات در انواع بلایایی است که موقعیت جغرافیای و آب ‌و هوایی کشورمان و البته برخی کم‌توجهی‌ها به محیط زیست، بروز آن‌ها را اجتناب‌ناپذیر کرده است.
 
در شرایطی که احتمال رخداد حوادث طبیعی هر ساعت و هر روز از دورافتاده‌ترین نقاط تا کلان‌شهرهای کشور را در تیررس خود قرار داده، بی‌تردید تقویت این نهاد مردمی که امداد و نجات با نامش گره خورده، نه یک اقدام حمایتی بلکه ضرورتی است که درنگ و تاخیر در آن جایز نیست.
 
یادمان نرفته که سیل اخیر تهران چطور ظرف ساعتی همه را غافل‌گیر کرد. همین سیل کافی بود تا باز هم اذهان متوجه زلزله پایتخت شود و اینکه "زلزله در تهران شوخی نیست" را چندین و چند بار از مسوولان مختلف شنیدیم و نوشتیم. همین امر نشان می‌دهد که تا چه اندازه خطرپ‍ذیری کلان‌شهرهای کشور در برابر حوادث طبیعی می‌تواند بحران‌ آفرین باشد. بی‌تردید چنین موضوعی علاوه بر چاره‌جویی‌ها و برنامه‌های بلندمدت کارشناسی‌شده، در کوتاه مدت نیز نیاز به آمادگی برای مقابله را طلب می‌کند و بی‌تردید این آمادگی با "تجهیز" و "توان‌افزایی" معنی پیدا می‌کند.
 
البته یک سوال هم این است، برخی انتقادات و انتظاراتی که به ویژه به دنبال سیل اخیر تهران در خصوص عملکرد امداد و نجات هلال احمر مطرح شد، بدون محقق شدن بودجه، آن ‌هم در آستانه به پایان رسیدن دهمین ماه سال؛ چگونه می‌تواند مورد قضاوت قرار گیرد؟
 
امداد و نجات هلال احمر
 
بنابر اظهارات مسوولان جمعیت هلال احمر، محقق نشدن مطلوب تلاش‌های انجام شده در حوزه امداد هوایی با وجود برنامه‌های مشخص در این حوزه، کمبودهای تامین اعتبار برای جذب امدادگرانی که بر اساس نیازسنجی باید به بدنه تخصصی حوزه امداد و نجات تزریق می‌شدند، محروم ماندن برخی از پایگاه‌های امداد و نجات جاده‌ای از تجهیزات و وسایل مدرن و پیشرفته موردنیاز و... از تبعات به تاخیر افتادن تامین منابع بودجه‌ای مصوب است.
 
اکنون چیزی تا انتهای سال ۹۴ باقی نمانده، زمستان هم یعنی فصل پرحادثه و سراسر عملیات؛ اما بنابر اعلام مسوولان جمعیت هلال احمر و سازمان امداد و نجات هنوز ریالی از بودجه مصوب مجلس شورای اسلامی در بودجه سال جاری برای حوزه امدادونجات در اختیار هلال احمر قرار نگرفته است؛ بودجه ۷۰۰ میلیارد تومانی که هزینه‌کرد آن نیز از سوی نمایندگان مجلس مصوب شده بود؛ بودجه‌ای برای دمیدن خون تازه در رگ‌های امداد و نجات کشور که این روزها به دنبال درگیری استان‌های متعدد کشورمان با سیل و برف و کولاک و طوفان، بار سنگینی را بر دوش می‌کشد.
 
امسال برف و کولاک و سیل و طوفان کم نداشتیم، البته روزهای سرد و احتمالا پرحادثه بهمن و اسفند را هم هنوز در پیش داریم.
 
امداد و نجات هلال احمر
 
تغییرات پیش‌بینی‌ناپذیر متاثر از "ال‌نینو" نیز امسال وظایف و ماموریت‌های بیشتری را به گردن هلال احمر انداخته و در کنار آن اجرای برنامه‌های مختلف در سازمان‌های جوانان، داوطلبان و ... جمعیت هلال احمر، این ضرورت را ایجاب می‌کند که در فرصت باقی‌مانده، تاخیر در تحقق بودجه 94 هلال احمر جبران شود؛ مبحثی که بی‌تردید گام برداشتن در مسیر تقویت اصلی‌ترین پاسخگوی امداد و نجات در حوادث و بلایای طبیعی خواهد بود.
 
در هر حال رییس جمعیت هلال احمر امیدوار است که با تامین به موقع اعتبارات، هلال احمر بتواند خدمات لازم را به موقع ارایه دهد و با گشایش‌هایی که در سال آینده اتفاق می‌افتد و همچنین ادامه پشتیبانی مجلس و دولت از جمعیت، بیش از پیش در جهت تحقق اهداف جمعیت هلال احمر اقدام شود.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: