کد خبر: ۳۳۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۴
رئیس انجمن سرمایه‌گذاری مشترک ایران گفت: پس از اجرای برجام تاکنون مجوز حدود 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم به ویژه برای کشورهای اروپایی در ایران صادر شده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در کشور انجام شود.
 حسین سلیمی در مورد آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری در ایران پس از امضای تفاهم‌نامه 1+5 و اجرای برجام اظهار داشت: رفت و آمدهای تجاری پس از اجرای برجام طی یک ماه که بقدری زیاد بود که نمی‌دانستیم چگونه باید جواب این هیات‌ها را بدهیم و حجم تردد یک ماهه هیات‌های تجاری به ایران معادل یک سال قبل از توافق بود.
وی در پاسخ به اینکه برخی معتقدند تردد هیات‌های تجاری نتیجه‌ای نداشته و فقط در حد تفاهم‌نامه و حرف بوده است با رد این موضوع تصریح کرد: همیشه مقدمه سرمایه‌گذاری حضور طرفین برای بررسی وضعیت و سنجش امکانات است مضاف بر آنکه در مقابل نیز بیش از ده‌ها هیات تجاری از ایران به کشورهای اروپایی برای رایزنی‌های تجاری سفر کرده‌اند که طبق آماری که ما داریم بی‌نتیجه نبوده است.
سلیمی این را هم اضافه کرد که سفر به کشورهایی همچون بلژیک و نروژ هم از سوی هیات‌های ایران انجام شده و سفر به انگلیس نیز در دستور کار قرار دارد.
رئیس انجمن سرمایه‌گذاری مشترک ایران و کشورهای خارجی به آخرین جلسه اسفند سال گذشته درمورد صدور مجوز برای سرمایه‌گذاران خارجی در کشور اشاره کرد و گفت: در این جلسه یک میلیارد و 200 میلیون دلار مجوز سرمایه‌گذاری خارجی در قالب 22 طرح سرمایه‌گذاری جدید یا تکمیلی و ورود سرمایه‌ به کشور مصوب شد.
خبرنگار فارس از سلیمی پرسید گفته می‌شود این سرمایه‌گذاری‌ها معطوف به کشورهایی همچون چین، هند و کشورهای آسیایی است که قبلا هم در ایران حضور داشته‌اند و او پاسخ داد:اینگونه نیست و جالب اینکه بیشتر مجوزها مربوط به کشورهای آلمان،‌ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی بوده است.
وی این راه هم گفت: در جلسه آخر فروردین ماه نیز 700 تا 800 میلیون دلار مجوز سرمایه‌گذاری خارجی در ایران مصوب شد که بیشتر در حوزه صنایع لبنی، تولید برق از انرژی خورشیدی،  صنایع غذایی و شوینده بوده است.

به گفته سلیمی یک شرکت معتبر آلمانی چیزی حدود 200 میلیون یورو در حوزه صنایع شوینده درخواست مجوز و سرمایه‌گذاری کرده است و همچنین چینی‌ها نیز چند طرح در زمینه تولید برق از انرژی خورشیدی آورده‌اند.

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری مشترک ایران و کشورهای خارجی پیش‌بینی و اظهار امیدواری کرد که تا پایان امسال سرمایه‌گذاری مستقیم در ایران از مرز 8 میلیارد دلار عبور کند و مزیت این سرمایه‌گذاری مستمر بودن آن است چرا که خیلی از طرح‌ها به صورت فاینانس و BOT بوده که پس از 3 یا 4 سال به اتمام می‌رسد.
نام:
ایمیل:
* نظر: