کد خبر: ۴۰۰۸۹
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۷
پاییزِ خشک ادامه دارد
از ابتدای پاییز امسال تاکنون با کاهش ۸۷ میلیارد و ۳۴۵ میلیون مترمکعبی حجم بارش‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مواجه بوده‌ایم.
از ابتدای سال آبی جاری تاکنون (ابتدای مهر 95 تا 24 آذرماه سال جاری) ارتفاع کل ریزشهای جوی 33 میلی‌متر ثبت شده است.
ثبت این رقم در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته (ابتدای مهر 94 تا 24 آذر 94) ارتفاع کل بارش‌های جوی کشور به 84 میلی‌متر رسیده بود و مقایسه این دو مقدار نشان می‌دهد که در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 61 درصدی بارش‌های ایران مواجهیم.
همچنین، بررسی آمار درازمدت بارش‌های کشور (آمار 47ساله) نشان می‌دهد متوسط ارتفاع کلی ریزش‌های جوی ایران در مدت مشابه در درازمدت 52 میلی‌متر بوده که در مقایسه این رقم با میزان بارش‌های پاییز امسال، کاهشی 37 درصدی در مقدار بارش‌ها را نشان می‌دهد.
حجم مجموع بارش‌هایی که از ابتدای مهر 95 تا پایان روز گذشته در ایران باریده، بالغ بر 54 میلیارد و 385 میلیون مترمکعب است، در حالی که حجم مجموع بارش‌هایی که در مدت مشابه سال گذشته در کشور باریده بود، 141 میلیارد و 730 میلیون مترمکعب به ثبت رسیده بود.
کاهش 87 میلیارد و 345 میلیون مترمکعبی بارش‌های کشور، تأمین مطلوب آب شرب و آب کشاورزی را برای بهار و تابستان 96 با نگرانی همراه کرده است. مسئولان وزارت نیرو با برگزاری جلساتی، راهکارهای جایگزین را برای تأمین آب شهرها و روستاهای کشور در صورت ادامه روند کاهشی بارش‌ها، مورد بررسی قرار داده‌اند.
منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: