کد خبر: ۴۴۶۰۷
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۷
ممنوعیت ۱۰ ساله توسعه بزرگترین میدان گازی جهان لغو شد
مدیر شرکت قطر پترولیوم گفت، قطر ممنوعیت ۱۰ ساله توسعه بزرگترین میدان گازی جهان را لغو کرده است.
خیز قطر برای افزایش برداشت از پارس جنوبی
به گزارش تجارت آنلاین از تسنیم، در حالی که رقابت کشورهای تولید کننده برای افزایش سهمشان از بازار گاز جهان افزایش یافته، مدیر شرکت قطر پترولیوم گفت، قطر ممنوعیت توسعه بزرگترین میدان گازی جهان را لغو کرده است.
دولت قطر در سال 2005 توسعه میدان شمالی(پارس جنوبی) که به صورت مشترک با ایران مالک آن است را متوقف کرد تا تاثیر افزایش سریع تولید بر ذخایر انرژی این میدان را مورد مطالعه قرار دهد.
این میدان عظیم گازی فراساحلی که ایران آن را پارس جنوبی و قطر آن را میدان شمالی می خواند، تقریبا کل تولید گاز و حدود 60 درصد از درآمد صادراتی قطر را تامین می کند.
سعد الکعبی، مدیر شرکت قطر پترولیوم در دوحه به خبرنگاران گفت: «ما بخش عمده ای از پروژه هایمان را تکمیل کرده ایم و اکنون زمان خوبی برای برداشتن ممنوعیت توسعه این میدان است... در مورد نفت برخی بر این باورند که میزان تقاضا در سال 2030 به اوج خواهد رسید. برخی دیگر نیز معتقدند میزان تقاضا در سال 2042 به اوج می رسد، اما تقاضا برای گاز همواره در حال رشد است.»
وی افزود، توسعه بخش جنوبی میدان شمالی ظرفیت تولید روزانه 2 میلیارد فوت مکعب گاز، معادل 400 هزار بشکه نفت را خواهد داشت و میزان تولید گاز از این میدان را حدود 10 درصد افزایش خواهد داد. به گفته الکعبی، تولید گاز از بخش جنوبی این میدان در طی 5 تا 7 سال آینده آغاز خواهد شد.
انتظار می رود قطر امسال جایگاه بزرگترین صادر کننده گاز جهان را به استرالیا واگذار کند.
با توجه به ورود میزان قابل توجهی از عرضه به بازار ال ان جی، این بازار در حال پشت سر گذاشتن تغییراتی عمده است. بخش عمده ای از ال ان جی جدید توسط آمریکا و استرالیا در حال ورود به بازار است.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز گفته، کشورش قصد دارد به بزرگترین تولید کننده ال ان جی جهان تبدیل شود.
ایران نیز که از کمبود شدید گاز در داخل رنج می برد، افزایش سریع میزان تولید گاز از میدان پارس جنوبی را در اولویت اصلی خود قرار داده و یک قرارداد اولیه با شرکت توتال برای توسعه این میدان به امضا رسانده است.
کعبی گفت، تصمیم قطر به لغو ممنوعیت توسعه این میدان به دلیل برنامه ریزی ایران برای توسعه بخش متعلق به خود اتخاذ نشده است.
وی افزود: «کاری که امروز ما انجام می دهیم، چیز کاملا جدیدی است و ما در آینده مطمئنا ... اطلاعاتمان را با آنها (ایران) به اشتراک خواهیم گذاشت.»


نام:
ایمیل:
* نظر: