کد خبر: ۴۵۰۳۰
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۸
ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک گفت: توسعه کسب و کار پوشاک ایرانی در دستور این اتحادیه در سال جاری قرار گرفته و می توانیم سرمایه های زیادی را جذب کنیم.
به گزارش روزنامه تجارت به نقل از خبرگزاری صنایع، به نقل از اتاق اصناف ایران، ابوالقاسم شیرازی گفت: صنعت پوشاک، صنعتی برتر در کشور است و می تواند در تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص اهداف اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال، نقش آفرین باشد.
وی با بیان اینکه صنعت پوشاک علاوه بر جنبه اقتصادی به لحاظ فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: صنعت پوشاک همچنین اشتغال زا است و می توان به ازای ایجاد هر شغل مستقیم در این صنعت تا چند برابر فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد کرد. در ضمن صنعت پوشاک می تواند با کمترین هزینه اشتغال ایجاد کند.
رییس اتحادیه پوشاک با انتقاد از واردات غیرقانونی پوشاک به کشور گفت: از کل پوشاک وارداتی به کشور فقط ۲۰ درصد به صورت رسمی و بقیه از طریق قاچاق وارد می شود. برای محدود شدن واردات کالای قاچاق، در مناطق آزاد نیز گمرک ایجاد شده که در تقویت تولید داخلی و کاهش واردات پوشاک موثر بوده ضمن اینکه انگیزه تولیدکنندگان داخلی هم برای ایجاد برند بیشتر شده و منجر به کاهش قاچاق شده است.
وی اضافه کرد : با توجه به اینکه توسعه کسب و کار پوشاک ایرانی در دستور کار اتحادیه در سال جاری قرار گرفته است، درنظر داریم با سرمایه گذاری خارجی امکان تولید برخی اقلام وارداتی پوشاک در داخل کشور فراهم شود.
وی به برجام نیز اشاره کرد و گفت: بعد از برجام، اتحادیه پوشاک نخستین صنفی بود که با کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا به منظور انتقال دانش، تفاهمنامه همکاری امضاء کرد. البته در این همکاری ها علاوه بر تامین نیاز داخلی، برای صادرات نیز پیش بینی های لازم صورت گرفته است.
شیرازی بازار ایران را یکی از بهترین بازارهای پوشاک جهان دانست و افزود: به جز ترکیه، اروپا و روسیه نیز به این بازار چشم دارند. بر همین اساس با برخی کشورهای اروپایی و همچنین روسیه (مسکو) برای تولید پوشاک به صورت مشترک توافق هایی انجام شده است.
وی اضافه کرد: همچنین بر اساس اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات پوشاک به کشور تنها با ثبت شرکت در مرکز اصناف این وزارتخانه امکان پذیر است و صرفا نمی توان تنها با داشتن کارت بازرگانی اقدام به واردات پوشاک کرد
وی ادامه داد: تولید و مصرف پوشاک ایرانی نیازمند فرهنگ سازی است و علاوه بر تنوع باید از کیفیت مطلوبی هم برخوردار باشد که در این خصوص دارای طراحان، ایده پردازان و همچنین دوزندگان ماهر و باتجربه ای در کشور هستیم.
شیرازی در عین حال توسعه صنعت پوشاک را نیازمند حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی دانست و گفت: اکنون یک تولیدکننده به ازای جذب هر نفر نیرو باید ۳۰ درصد حقوق او را به عنوان حق بیمه به تامین اجتماعی بپردازد که این رقم در سال های اولیه شروع کسب و کار سنگین است. مجلس می تواند با اصلاح قوانین، معافیت هایی را همچون یک دوره تنفس سه ساله برای کارگاه های کوچک و متوسط تصویب کند.
وی همچنین از راه اندازی کمپین حمایت از پوشاک ایرانی در سال جاری خبر داد و از رسانه ها خواست در این زمینه، اتحادیه پوشاک را یاری کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: