کد خبر: ۵۸۷۹۱
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۱
دومین قرارداد با مدل IPC امروز امضا می شود
دومین قرارداد با مدل IPC برای میادین آبان و پایدار دومین قرارداد به شیوه مدل جدید قراردادی عصر امروز میان شرکت ملی نفت ایران، شرکت زاروبژنفت روسیه و دانا انرژی با هدف توسعه میدان های مشترک آبان و پایدار غرب امضا می شود.
افزایش همکاری های نفتی ایران و روسیه با یک قرارداد ویژه
دومین قرارداد با مدل IPC برای میادین آبان و پایدار دومین قرارداد به شیوه مدل جدید قراردادی عصر امروز میان شرکت ملی نفت ایران، شرکت زاروبژنفت روسیه و دانا انرژی با هدف توسعه میدان های مشترک آبان و پایدار غرب امضا می شود.
به گزارش تجارت آنلاین از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، قرارداد یاد شده، پس از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال فرانسه، دومین قرارداد توسعه میدان های مشترک کشور در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی موسوم به IPC است.
تفاهمنامه مطالعاتی میدان‌های مشترک پایدارغرب و آبان، ۲۲ تیره ماه سال ۱۳۹۵ میان شرکت ملی نفت ایران و زاروبژنفت روسیه با هدف اجرای طرح بهبود بازیافت و افزایش تولید و بهره‌برداری از این دو میدان منعقد شده بود.
هدف قراردادی که عصر امروز (۲۳ اسفندماه) میان شرکت ملی نفت ایران و زاروبژنفت امضا می‌شود، دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۴۸ هزار بشکه در روز و تولید تجمعی اضافی حدود ۶۷ میلیون بشکه طی ۱۰ سال آینده است. در عین حال این قرارداد برای مدت حداکثر ۱۰ سال دیگر و با توافق طرفین قابل تمدید خواهد بود. گفتنی است، سهم مشارکت شرکت روسی در این قرارداد ۸۰ درصد و سهم شریک ایرانی ۲۰ درصد است.
اهم شرح کار نهایی شده در قرارداد حاضر شامل انجام مطالعات مهندسی، تعمیر و مجهز کردن چاه ها به پمپ های درون چاهی، بازسازی، تعمیر و نوسازی تاسیسات موجود، نصب تفکیک‌گر، نصب جریان‌سنج چند فازی، تبدیل یک حلقه چاه تولیدی به چاه تزریق پساب و امثال آن در فاز نخست و خرید و نصب واحد انتقال نفت و گاز و آب، حفاری ۸ حلقه چاه توصیفی/تولیدی، خرید و نصب پمپ های درون چاهی، نصب و راه اندازی تفکیک‌گر دائم، انجام لرزه نگاری ۳ بعدی، حفاری کنار گذر و امثال آن در فاز دوم برای مجموع هر دو میدان است.
برآورد هزینه‌های سرمایه‌ای طرح توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب معادل ۶۷۴ میلیون دلار آمریکا (شامل هزینه‌های مستقیم سرمایه‌ای و هزینه تعمیر و جایگزینی‌ پمپ‌های درون‌چاهی) است و هزینه‌های غیرمستقیم معادل ۶۸ میلیون دلار تخمین زده شده است.
با اجرای این طرح زمینه‌های اشتغال فنی گسترده در ناحیه مربوطه در استان ایلام ایجاد شده و به ویژه کارگاه‌های تعمیر و بازسازی پمپ های ESP برای نخستین بار در این منطقه ایجاد می‌شود. همچنین انتظار می‌رود شرکت زاروبژنفت تکنولوژی خود را در زمینه افزایش بازیافت در این میدان‌ها پیاده سازی کرده و طرف های ایرانی نیز با این تکنولوژی و کاربرد آن آشنایی پیدا کنند و آموزش های لازم را ببینند.
به گزارش شرکت ملی نفت، میدان مشترک آبان در ۳۸ کیلومتری جنوب غرب شهرستان دهلران و میدان پایدار غرب در ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب اهواز و ۳۵ کیلومتری مرکز فرآورشی چشمه خوش در استان ایلام و مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران و عراق قرار گرفته اند. تولید نفت فعلی این دو میدان در مجموع ۳۶ هزار بشکه در روز است.


نام:
ایمیل:
* نظر: