کد خبر: ۶۲۴۰۱
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۶
رشد ۳ درصدی شاخص بورس نگرانی سهام داران را کم می کند؟
با گذشت کمتر از سه ماه از سال ۱۳۹۷ بورس تهران شاهد عبور از بازدهی صفر است و این موضوع تا حدی معاملات را از رکود بیرون آورده اما سرمایه سهامداران در این روزها همچنان با ریسک رو به رو است.
بحران ریسک های اقتصادی در بورس تهران
با گذشت کمتر از سه ماه از سال ۱۳۹۷ بورس تهران شاهد عبور از بازدهی صفر است و این موضوع تا حدی معاملات را از رکود بیرون آورده اما سرمایه سهامداران در این روزها همچنان با ریسک رو به رو است.
در آخرین روز معاملاتی بورس تهران در سال گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی در تراز ۹۶ هزار و ۲۹۰ واحدی قرار داشت با باز شدن معاملات در سال ۱۳۹۷ این رقم به آرامی رشد کرد و تا ۹۷ هزار و ۱۲۰ واحدی بالا رفت.
اما در ادامه، ریسک های موجود در بازار سهام سبب شد سرمایه گذاران با دید تردید به آینده بازار بنگرند و در نتیجه تعدادی از سهامداران حقوقی در قیمت های آن روزها اقدام به فروش کردند و با سنگین شدن کفه عرضه نسبت به تقاضا روند قیمت ها نزولی شد.
در نتیجه این سنگینی عرضه و کاهش قیمت، نماگر اصلی بازار نیز افت را تجربه کرد تا حدی که به تراز ۹۲ هزار و ۸۴۹ واحدی رسید. این همان نقطه ای بود که خبر خروج آمریکا از برجام منتشر شد. اما از این نقطه به بعد روند قیمت ها رو به صعود بود، چرا که تعداد زیادی از حقیقی ها در این زمان اقدام به فروش کردند و حقوقی هایی که تا آن زمان اقدام به فروش کرده بودند دست به جمع آوری سهم ها در کف قیمت زدند و این موضوع کفه تقاضا را نسبت به عرضه افزایش داد و یکی از دلایلی بود که روند قیمت ها را صعودی کرد.
از طرفی بسیاری تا قبل از این نگران بر هم خوردن برجام و تصمیم دونالد ترامپ در خصوص این موضوع بودند اما با قطعی شدن خروج یکطرفه آمریکا از برجام تکلیف بسیاری مشخص شد و این موضوع اگر چه برای اقتصاد ایران تهدید قلمداد میشد اما با یکسره شدن آن و از بین رفتن این ریسک سرمایه گذاران با چشم بازتر اقدام به خرید ‌و فروش کردند.
تا چند روز پیش بورس تهران نسبت به ابتدای سال از نظر بازدهی در نقطه صفر قرار داشت اما صف های پایدار خریدی که یکروز ه سبب شد با شاخص کل ۲۷۰۰ واحد رشد کند بازار سرمایه نقطه صفر را پشت سر گذاشت و بازیگران بازار شاهد گذشتن شاخص بورس از کانال ۹۹ هزار واحدی بودند.
در ادامه مسیر تا پایان سال ریسک های بسیاری بازار سرمایه را تهدید می کند و بورس بازارن به این موضوع آگاهی دارند و این نوسان گیران هستند که می توانند در بازاری با شرایط خاص اقتصادی به فکر سود قیمتی سهم ها باشند.
از طرفی بازارهای رقیب با بورس در این مدت تهدیدی برای بازار سهام تلقی می شوند چرا که در شرایط عدم اطمینان سرمایه ها در جایی ذخیره می شوند که ریسک ها کمتر باشد.
از ابتدای سال تا کنون در مدت ۵۱ روز معاملاتی، تعداد ۴۹میلیارد و ۶۲۶میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش ۱۳۲هزار و ۶۸میلیارد ریال در ۲ میلیون و ۷۷۱هزار و ۱۵۸دفعه مورد معامله قرار گرفته است.
بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می‌دهد در این مدت ۳۰میلیارد و ۱۵۸میلیون سهم به ارزش ۵۸هزار و ۹۵۹میلیارد ریال در یک میلیون و ۱۸۱هزار و ۳۷۵نوبت در بازار اول؛ ۱۸میلیارد و ۶۱۴میلیون سهم به ارزش ۴۱هزار و ۹۴۵میلیارد ریال در یک میلیون و ۵۴۱هزار و ۹۹۶نوبت در بازار دوم؛ ۲۳میلیون سهم به ارزش ۲۲هزار و ۶۷۱میلیارد ریال در ۷۲۲۹نوبت در بازار بدهی؛ ۲۰۰هزار سهم به ارزش ۱۲میلیارد ریال در ۴۵۷نوبت در بازار مشتقه و ۸۳۰میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش ۸هزار و ۴۸۱میلیارد ریال در ۴۰هزار و ۱۰۱نوبت مورد معامله قرار گرفته است.
شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع ۹۶هزار و ۲۸۹ واحد آغاز کرده است تا کنون به رقم ۹۹هزار و ۱۴۶واحد رسید که حکایت از ثبت رشد ۲۸۵۶واحدی و افزایش ۳ درصدی دارد.
شاخص بازار اول نیز در این مدت با ۳۴۸۱ واحد رشد و شاخص بازار دوم با ۱۶۶۹واحد کاهش مواجه شده‌اند.


نام:
ایمیل:
* نظر: