کد خبر: ۶۳۰۹۱
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۰
با توجه به اینکه جام‌جهانی بزرگ‌ترین نمایش فوتبالی دنیا است درآمد «مرد میانه‌ی میدان» باید با درآمد بازیکنانی که قضاوت‌شان می‌کند هم‌خوانی داشته باشد. اما به راستی داوران جام‌جهانی چند میلیارد تومان دستمزد می‌گیرند؟
داوران جام‌جهانی چند میلیارد تومان دستمزد می‌گیرند؟
با توجه به اینکه جام‌جهانی بزرگ‌ترین نمایش فوتبالی دنیا است درآمد «مرد میانه‌ی میدان» باید با درآمد بازیکنانی که قضاوت‌شان می‌کند هم‌خوانی داشته باشد.
در این جام‌جهانی 64 مسابقه وجود دارد که هرکدام نیاز به یک داور دارند، و هر داور را سه کمک یاری می‌کنند؛ همچنین، برای اولین بار در تاریخ، کمک‌داور مجازی (VAR) به مسابقات اضافه شده است. با توجه به این نکات، درآمد معمول داوران جام‌جهانی چقدر است؟ و داوران چگونه انتخاب می‌شوند؟
قطعاً، داوران یکی از مهم‌ترین شغل‌ها را در فوتبال دارند. قدرت تصمیم‌گیری در بازی در خیلی از موارد به‌تن‌هایی بر عهده‌ی آن‌ها است و ممکن است در این تصمیم‌گیری‌ها قلب خیلی‌ها را بشکنند. تصمیم‌های نادرست داور انتقاد‌های تند خُبرگان فوتبال و هواداران دوآتشه را به‌دنبال دارد.
بنابراین، به‌راحتی می‌توان استدلال کرد که درآمد «مرد میانه‌ی میدان» باید با درآمد بازیکنانی که قضاوت‌شان می‌کند هم‌خوانی داشته باشد. ضمن اینکه این نکته را هم باید در درآمد داوران در نظر داشته باشیم که جام‌جهانی بزرگ‌ترین نمایش فوتبالی دنیا است.

*آشنایی با داوران جام‌جهانی
در ماه مارس، فیفا 36 داور «نخبه» را از شش فدراسیون قاره‌ای انتخاب کرد تا بازی‌ها را قضاوت کنند. یوفا، هیئت اداره‌کننده‌ی فوتبال اروپا، ده داور را به مسابقات روانه می‌کند. علاوه بر آن‌ها، ای‌اف‌سی (آسیا)، سی‌ای‌اف (آفریقا)، کونکاکاف (آمریکای شمالی و مرکزی)، و کونمِبول (آمریکای جنوبی) هرکدام شش نماینده دارند. با توجه به نحوه‌ی توزیع تیم‌هایی که امسال در مسابقات حضور دارند، تنها دو نماینده از او‌اف‌سی (اقیانوسیه) در این بازی‌ها حاضر هستند.
احتمال بیشتری دارد که داوران باتجربه‌تر را برای بازی‌های مهم‌تر و مراحل بالاتر انتخاب کنند. بااین‌حال، داوران خوشحال می‌شوند که بدانند همه‌ی آن‌ها حقوق یکسانی را دریافت خواهند کرد، و دریافتی آن‌ها ربطی به اینکه کدام بازی را قضاوت کنند ندارد.

*درآمد داوران جام‌جهانی: به داوران چقدر پرداخت می‌شود؟
دریافتی فعلی داوران جام‌جهانی در سال 2018 روی 70000 دلار بسته شده است. علاوه‌براین، برای هر مسابقه 3000 دلار دیگر هم به هر داور می‌دهند.
این بالاترین میزان حقوق برای داوران جام‌جهانی در طول تاریخ است.
در سال 2006، به هرکدام از داوران وسط 35000 دلار پرداخت شد. در جام‌های جهانی 2010و 2014، حقوق داوران به 50000 دلار افزایش یافت.
گزارشگر ارشد پایگاه اینترنتی اسپورتکال، جاناتان رست، به ما گفت: «در این جام‌جهانی نسبت به جام 2014، پرداختی به همه‌ی داوران افزایش یافته. دلیل این اتفاق افزایش درآمد‌های تبلیغاتی است و داوران هم هیچ فرقی با دیگران ندارند.»
«جایزه‌ی پولی 40درصد افزایش یافته و به 400 میلیون دلار رسیده است که میان 32 تیم حاضر، برحسب جایگاه آن‌ها در پایان مسابقات، تقسیم می‌شود. هر کشور بابت حضور در مسابقات 1.5 میلیون دلار دریافت می‌کند. در مسابقات 2014 برزیل، مبلغی که می‌پرداختند 1 میلیون دلار بود، که امسال، مثل حقوق داوران، افزایش یافته است.»

*داوران جام‌جهانی چگونه انتخاب می‌شوند؟
طبق گفته‌ی فیفا، فرایند انتخاب «براساس مهارت‌ها و شخصیت هرکدام از داوران بود، و همچنین براساس میزان درک آن‌ها از فوتبال و توانایی‌شان در فهم بازی و فهم تاکتیک‌های مختلفی که تیم‌ها به‌کار می‌گیرند.»
هر داور را تیمی کوچک از کمک‌ها یاوری می‌کنند (که حالا به جمع‌شان یک نفر دیگر اضافه شده که نقش کمک‌داور مجازی (VAR) را دارد.) فیفا 63 کمک‌داور را برای حضور در این مسابقات تایید کرده است.
نکته‌ی جالب توجه اینکه، فیفا در ماه مارس اعلام کرد هیچ داوری را از انگلستان انتخاب نخواهد کرد. این اتفاقی است که برای اولین بار در هشتاد سال گذشته می‌افتد. تنها گزینه‌ای که از انگلستان در فهرست بلندبالای فیفا حضور داشت مارک کلاتن‌برگ بود. اما چون او سال گذشته از لیگ برتر انگلیس برای قضاوت به عربستان سعودی مهاجرت کرد، این فرصت را از دست داد.
درآمد کمک‌داوران جام‌جهانی کمتر از داوران اعلام شده است. در این تورنمنت به کمک‌داوران 25000 دلار پرداخت می‌شود و به‌ازای هر بازی 2000 دلار دیگر نیز می‌دهند.


نام:
ایمیل:
* نظر: