کد خبر: ۶۳۱۳۵
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
بی اعتمادی سهامداران به دورنمای اقتصاد و سیاست
به اعتقاد اهالی تالار بورس بازار برای کشاندن پول‌دارها برای خرید سهام هنوز نتوانسته حرفی برای گفتن داشته باشد. هر چند که در برخی تک سهم‌های فولادی و معدنی رضایت نسبی از کسب بازدهی جلب شده است.
چرا پولدارها به بورس نمی آیند؟

نشستن پای صحبت‌های اهالی تالار شیشه‌ای بورس اوراق بهادار تهران در آخرین روز معاملاتی این هفته حاکی از خبرهای توام با بیم و امید از سپهر سیاسی ایران و جهان و با نیم نگاهی به سودآوری شرکت‌ها در فصل مجامع دارد.

بازاری که به گفته آنها  برای کشاندن پول دارها برای خرید سهام هنوز نتوانسته حرفی برای گفتن داشته باشد. هر چند که در برخی تک سهم‌های فولادی و معدنی رضایت نسبی از کسب بازدهی جلب شده است.

این گپ و گفت فارس با جمعی از اهالی تالار شیشه ای را در ادامه بخوانید:

حیدری یکی از سهامداران تالار شیشه‌ای به خبرنگار فارس با بیان اینکه در فصل مجامع امسال، امکان کسب سود نقدی بیشتر از شرکت‌های کوچک و با سرمایه پایین فراهم شده است، می‌گوید: الان پولی به بورس نمی‌آید و آنچه که طی هفته‌های اخیر به عنوان ورود پول‌های تازه دیدیم، شاید اغلب آن شبیه سیاه بازی بود. هر چند نقدینگی جدید را هم شاهد بودیم، اما در برابر کل حجم پول در گردش واقعیت نداشت و ناشی از معاملات دو طرفه و کد به کد بود.

وی با بیان اینکه هیچ امیدی به آینده اقتصاد کشور وجود ندارد، معتقد است: از 13 مرداد امسال تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران شروع می‌شود و به طور معمول باید قیمت‌ها در بازار سقوط کند. خدا به داد مردم برسد.

وی گفت: من طی 4 سال اخیر سودی نکرده‌ام، چون قبل از این ، بخش عمده سهام در سبد سرمایه‌گذاری‌ها شامل خودرویی بوده و سودی نکرده‌ام. هرچند از بخش کوچی از این پرتفوی که شامل معدنی‌ها و قولادی‌ها بوده سود اندکی را به دست آورده‌ام.

علی بهبودی سهامدار میانسالی است که استراتژی خود را بر مبنای شناسایی سود از محل بازده قیمتی سهام در بازار عنوان می‌کند و می‌گوید: من اصلاً مجمع نمی‌روم و قبل از رفتن به مجمع سهام خود را چه سود و چه زیان داشته باشد، می‌فروشم چون طی 4 سال اخیر یک ریال سود از مجامع به دست نیاورده‌ام.

وی با بیان اینکه رشد 30 درصدی قیمت ملک و مستغلات طی ماههای اخیر به معامله‌گران این بازار منفعت رساند، عنوان می‌کند: من به عنوان سرمایه‌گذار هیچ گاه سکه نخریده‌ام، آن‌هایی هم که خریده‌اند می‌ترسند. زیرا نگهداری آن و امنیت لازم برای حراست از سکه و طلای دپو شده می‌تواند به قیمت جان انسان تمام شود.

به گفته بهبودی اینکه امروز تالار شلوغ شده ناشی از ورود مردم کنجکاو و مشتاق سرمایه‌گذاری نیست، بلکه این‌ها بازنشسته‌هایی هستند که اندک پول پس انداز خود را در بورس خالی کرده‌اند .

سهامداری دیگر، درباره سایت‌های خبری صحبت می‌کند و می‌گوید: بازار دیگر زوری ندارد و احتمال دارد به زودی با سقوط وحشتناک مواجه شود.

جمال یک سهامدار حقیقی و کارگر بازار آهن است که در جمع سهامداران می‌گوید: بازار فعلاً تحت تأثیر مسائل سیاسی است و منتظر مانده ببیند چه بسته پیشنهادی به ایران ارائه می‌شود. در حال حاضر اگر اعتماد نباشد، حتی پول‌های انبوه سرگردان هم کمکی به آن نخواهند کرد.

به گفته وی کسی که سکه یا ارز می‌خرد، می‌داند چیزی در دست دارد که می‌تواند آینده را حفظ کند، اما در بورس به ازای پول نقد فقط کاغذی به شما می‌دهند که با آن یک بستنی هم نمی‌توانید بخرید.

وی یادآور شد: دولت برای جمع آوری نقدینگی سرگردان باید با تقویت فرهنگ سازی بورس برای عموم مردم اینجارا رونق دهد. طی شش سال اخیر در دولت به دلیل سواد کم هیچ اقدام موثری نشده و فقط حرف زده‌اند.

وقتی اعتماد در بازار وجود نداشته باشد، با توجه به فراری بودن سرمایه بهترین بازار برای کمک به اقتصاد بازار سرمایه است و افزایش قیمت سهام هیچ تاثیری بر اقتصاد ندارد، در حالی که دلار و سکه بر کل معیشت مردم تاثیر گذارند.

رضایی نیز با اعلام اینکه اگر دولت از بازار سهام به درستی حمایت کند، این بازار برای سرمایه گذاری بسیار خوب است، عنوان کرد: اقتصاد ایران الان تحت تاثیر سیاست بوده و باید با جامعه بین‌الملل ارتباط داشت. هر چه در  دولت مدیران خبره در این زمینه داشته باشیم، به جامعه کمک زیادی خواهد کرد. درد امروز بورس ، بی اعتمادی است که از عوامل درونی و بیرونی ناشی شده است.

سهامدار دیگری با این پرسش که چرا صندوق قابل معامله سکه عیار هنوز امکان معامله در بورس ندارد، می‌گوید: در وضعیت کنونی، بازار سهام به عنوان نماد بازار آزاد حرفی برای گفتن ندارد و خشک و تر با هم می‌سوزند.

وی افزود: هر چند ورشکستگی عمومی نداریم، اما با توجه به حرکت تکنولوژی‌های روز به نظر می‌رسد روند بازار سهام بر روی سهم های حوزه تلکام و تکنولوژی های جدید گام بردارد.

از سازمان بورس باید پرسید در "های وب" چه اتفاق افتاده که الان سهامداران می‌پرسند، چه کسی در این میان متهم است. حجم معاملات بازار سهام چندان جالب نیست. 13 مرداد ماه نیز تحریم‌ها آغاز می‌شود.

این فعال بازار سهام گفت: باید از رییس سازمان بورس پرسید، چه تدابیری برای حفظ سرمایه سهامداران خرد در بازار اندیشیده تا بتوان به آنها تکیه کرد و امیدوار بود.

برچسب ها: بورس ، سهام ، شاخص کل بورس
نام:
ایمیل:
* نظر: