کد خبر: ۶۴۲۹۹
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
امشب از سوی رئیس کل بانک مرکزی تشریح می شود
در حالی امروز انتشار برخی اخبار در مورد جزئیات بسته ارزی دولت واکنش‌هایی را با خود به همراه داشت که واقعیت حاکی از آن است جزییات این بسته هنوز از سوی دولت اعلام نشده است و به احتمال زیاد تا پایان امروز رییس کل بانک مرکزی در رابطه با آن توضیحاتی ارائه خواهد کرد.
اعلام جزئیات بسته جدید ارزی
در حالی امروز انتشار برخی اخبار در مورد جزئیات بسته ارزی دولت واکنش‌هایی را با خود به همراه داشت که واقعیت حاکی از آن است جزییات این بسته هنوز از سوی دولت اعلام نشده است و به احتمال زیاد تا پایان امروز رییس کل بانک مرکزی در رابطه با آن توضیحاتی ارائه خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، در حالی طی یک هفته گذشته دولت و بانک مرکزی بارها از تدوین بسته جدید ارزی به منظور ساماندهی بازار ارز خبر داده‌اند که قرار است رییس کل بانک مرکزی بعد از نهایی شدن این بسته جزئیات آن را به اطلاع مردم برساند. در چند روز گذشته بازارهای مختلف از جمله سکه و ارز و حتی بورس تحت تاثیر این بسته و آنچه که ممکن است در آن اعلام شود، قرار دارند.
در چنین شرایطی امروز (یکشنبه) انتشار برخی اخبار درباره بسته جدید ارزی مخاطبان را غافلگیر و برخی را دچار این اشتباه کرد که جزئیات بسته جدید ارزی اعلام شده است؛ از این رو با توجه به شرایط حساس موجود طولی نکشید که برخی بازارها از جمله طلا و ارز و حتی بورس تحت تاثیر قرار گرفتند.
این در حالی است که روز گذشته جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه برگزار شد و براساس آنچه که معاون اول رییس جمهوری بعد از این نشست اعلام کرد، بسته جدید ارزی در این جلسه به تصویب رسیده و قرار است امروز نیز در هیات دولت مورد بررسی و تصویب قرار گیرد. بنا بر گفته اسحاق جهانگیری، همتی - رییس کل بانک مرکزی - جزییات بسته جدید ارزی را اعلام می‌کند. آخرین پیگیری‌های ایسنا از این حکایت دارد که به احتمال فراوان تا پایان وقت امروز، همتی در این باره توضیحاتی ارائه خواهد کرد؛ لذا در این شرایط اخبار پراکنده‌ای که در رابطه با جزئیات بسته جدید ارزی منتشر می‌شود تا زمان تایید رییس کل بانک مرکزی یا منابع رسمی دولت، قابل استناد نیست.
با این حال براساس آنچه که تاکنون مسئولان حوزه‌های مختلف از جمله نمایندگان مجلس یا اعضای اتاق بازرگانی اعلام کرده‌اند، اینگونه به نظر می‌رسد که قرار است ارز رسمی حدود ۴۴۰۰ تومانی که تا چندی پیش به همه کالاها اختصاص داشته، از این‌ پس فقط به کالاهای اساسی و حیاتی اختصاص یافته و سایر صادرکنندگان و واردکنندگان با ورود به بازار ثانویه و با نرخ توافقی معاملات خود را انجام دهند. در این شرایط به نظر می‌رسد تامین برخی ارزها از جمله ارز مسافرتی نیز به طور کامل به بازار ثانویه منتقل شده و یارانه دولتی آن قطع شود،  که البته برخی نمایندگان مجلس به این موضوع اشاره داشته‌اند.
اما نکته مهم در رابطه با بسته جدید ارزی که می‌تواند بر بازار ارز اثرگذار باشد، به نحوه فعالیت مجدد صرافی‌ها بر می‌گردد. در حدود چهار ماه گذشته و در جریان اجرای سیاست جدید ارزی دولت، سازوکار بازار متفاوت شده و صرافی‌ها عملا از هرگونه معامله اسکناس ارز منع شدند؛ زیرا دولت و بانک مرکزی بازار آزاد ارز را به رسمیت نشناخته و آن را قاچاق اعلام کردند. این سیاستی بود که برخی کارشناسان معتقدند عاملی برای نوسان و نابسامانی ارزی در ماه‌های اخیر شده و بهتر است دولت نحوه فعالیت‌ صرافی‌ها را تغییر دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار