کد خبر: ۶۷۰۸۷
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۸
اعتماد به چک برمی‌گردد
مشتریان نظام بانکی از این پس می‌توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶رقمی مندرج در چک‌های صیادی به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی، از وضعیت اعتباری صادرکننده چک مطلع شوند.
چگونه سابقه چک‌های برگشتی را بگیرید؟
مشتریان نظام بانکی از این پس می‌توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶رقمی مندرج در چک‌های صیادی به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی، از وضعیت اعتباری صادرکننده چک مطلع شوند.
براساس اطلاعیه بانک مرکزی مردم می‌توانند با ارسال شناسه استعلام ١٦رقمی مندرج در چک‌های صیادی به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی با سرشماره 701701 از وضع اعتباری صادرکننده چک مطلع شوند. برای این کار باید شماره ١٦رقمی به شماره ١*١* پیامک شود و در پیامک پاسخ اطلاع‌رسانی به‌صورت رتبه‌بندی‌شده براساس یکی از رنگ‌های زیر اعلام می‌شود:

وضعیت سفید: صادرکننده چک فاقد هر گونه سابقه چک برگشتی است یا در صورت وجود سابقه، همه موارد رفع سوءاثر شده است.

وضعیت زرد: صادرکننده چک یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 50میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.

وضعیت نارنجی: صادرکننده چک دو تا چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 200میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.

وضعیت قهوه‌ای: صادرکننده چک پنج تا 10 فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 500میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.

وضعیت قرمز: صادرکننده چک بیش از 10 فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ 500میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.
بانک مرکزی اعلام کرده که هزینه هر استعلام موفق 3500 ریال است و هزینه اخذشده ارتباطی با تعداد پیام‌های پاسخ ارسال‌شده برای درخواست‌کننده استعلام ندارد؛ ضمن آنکه لازم است متن ارسالی برای گرفتن استعلام بدون هیچ‌گونه کاراکتر اضافی همچون خط فاصله و فقط به‌صورت عددی در قالب اعلام‌شده برای سامانه ارسال شود. طبق اعلام بانک مرکزی اکنون از هر شماره تلفن همراه فقط چهار استعلام در روز قابل دریافت است و اگر درخواست‌کننده پیش از تکمیل عملیات اقدام به ارسال استعلام‌های متعدد کند، نتیجه ارسال‌شده مربوط به آخرین شناسه استعلام اخذ ارسال‌شده خواهد بود. همچنین در خصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت‌شده در پایگاه داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود نخواهد داشت. این موضوع در پیامک پاسخ با عبارت «شناسه ملی .. قابلیت استعلام ندارد» اطلاع‌رسانی می‌شود. درباره برگ‌چک‌های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضع اعلام‌شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود. در صورتی که به هر دلیل اعم از به‌روزرسانی زیرساخت‌های اطلاعاتی تا مدت زمان ١٥ دقیقه پاسخی از مرکز صیاد دریافت نشود، نتیجه با پیامک «عدم امکان اخذ استعلام» به کاربر اعلام خواهد شد؛ بدیهی است که کاربران می‌توانند در مقاطع زمانی بعدی نسبت به اخذ استعلام اقدام کنند. همه پیامک‌های اطلاع‌رسانی در خصوص استعلامات ارسال‌شده فقط با سرشماره 701701 به کاربران اطلاع‌رسانی می‌شود، بر این اساس ضروری است کاربران در کنترل سرشماره پیامک‌های واصله دقت لازم را داشته باشند. تازه‌ترین داده‌ها حاکی از کاهش مبادلات چکی در کشور است. آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که در مرداد ماه ١٣٩٧، حدود 9،1 میلیون فقره چک به‌ارزشی حدود ٨٣٣‌هزار میلیارد ریال در کل کشور مبادله شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به‌ترتیب 4،6درصد و 3،9درصد کاهش را نشان می‌دهد.


برچسب ها: چک ، برگشتی ، استعلام ، بانک
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار