کد خبر: ۶۷۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۹
آخرین خبرها از بازار دلارفروشان
بازار امروز در حالی به آخرین معاملات هفته پایان داد که هم خریداران و هم فروشندگان با سوالی بزرگ به تعطیلات آخر هفته رفتند. تعطیلاتی که همزمان شده با آخرین روزهای قبل از 13 آبان و آغاز تحریم های آمریکا و سبب شده تا همه از خود بپرسند 13 ابان چه تاثیری بر قیمت دلار خواهد داشت؟
دلار بعد از 13 آبان گران تر می شود یا ارزان؟!
دیروز در پنجمین روز هفته، قیمت دلار رشد محسوسی داشت و از حبس خارج شد. روز چهارشنبه، شاخص ارزی ۴۰۰ تومان افزایش را به ثبت رساند تا پس از حدود یک ماه در مرزی بالاتر از ۱۵ هزار تومان نوسان کند. ساعت ۴ بعدازظهر روز چهارشنبه، دلار روی عدد ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان قرار گرفت. این در حالی بود که این ارز در ساعات ابتدایی روز تا عدد ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان نیز بالا رفته بود. دلار از تاریخ ۱۰ مهر به سرعت در مسیر کاهشی قرار گرفته و در یک ماه گذشته تنها در دو کانال ۱۳ و ۱۴ هزار تومانی تغییرات خود را به ثبت رسانده بود.
در حال حاضر دو سوال پیش روی بازار قرار دارد: آیا نوسان‌گیران پس از موفقیت در عبور شاخص ارزی از مرز ۱۵ هزار تومانی، در موقعیت فروش قرار خواهند گرفت یا تحرک قیمت به سوی نرخ‌های بالاتر ادامه خواهد یافت؟
برای پاسخ به این سوال باید سری به بازار دلارفروشان زد.
گزارش های منتشر شده از بازار دلارفروشان حاکی از این است که امروز در شرایطی که نرخ ارز در بازار با نوساناتی با دامنه نسبتا کوتاه همراه بود، تقاضا برای ارز از صرافی های بانکی افزایش یافته و کار عمده دلالان،نظاره نرخ ها و خرید و فروش های یواشکی است.
به گزارش مهر، دولت و نیروی انتظامی با قاطعیت اعلام کرده اند که هر گونه خرید و فروش ارز در حاشیه خیابان و خارج از صرافی ها ممنوع است و به شدت با آن برخورد می شود به همین دلیل اگرچه تعداد دلالان در بازار به شدت کاهش یافته اما آنهایی هم که برای گذران امور در مقابل صرافی ها نشسته اند بیشتر نظاره گر هستند تا اینکه معامله جدی انجام دهند.
بر این اساس اگرچه ردپای دلالان در بازار ارز وجود دارد اما به نظر می رسد کنترل بازار در دست صرافی های مجاز و بانک مرکزی است به همین دلیل حتی اگر جسته و گریخته دلالان در بازار، فاصله میدان فردوسی تا چهارراه استانبول را بالا و پایین می کنند اما نقش جدی و اثرگذاری در این بازار ندارند.
هم اکنون بیشتر معاملات دلالی به پستوها و کوچه و پس کوچه های تنگ بازار فردوسی کشیده شده که البته ماموران نیروی انتظامی به صورت نامحسوس در آنها هم حضور دارند و پس از اعلام گزارش و ردیابی دقیق دلالان را دستگیر می کنند.
این ترس دلالان از حضور ماموران امنیتی در بازار در شرایطی است که امروز محاکمه اخلالگران ارزی آغاز شده و برخی فرآیندها در رسیدگی به پرونده های آنها، از جدیت دستگاه قضا در مقابله با آنها حکایت دارد. بنابراین ریسک معامله ارز در شرایط کنونی بسیار بالا رفته است.
گزارش های میدانی مهر از وضعیت کنونی حضور دلالان و اخلالگران بازار ارز حکایت از آن دارد که صرافی های بانکی گوی سبقت را در بازار ارز به شدت از دلالان ربوده اند و معاملات از کانال رسمی و با ارائه مدارک و مستندات و در چارچوب دستورالعمل های بانک مرکزی اجرایی می شود.
امروز صرافی های غیربانکی دلار را در پایین ترین نرخ ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومان از مشتریان می خریدند و ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان به آنها می فروختند. ضمن اینکه در بالاترین نرخ ها نیز دلار را ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان می خریدند و ۱۵ هزار و ۵۰ تومان می فروختند. در مقابل صرافی های بانکی دلار را ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان می خریدند و ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان می فروختند ضمن اینکه برای هر یورو نرخ آنها ۱۶ هزار و ۱۰۰ برای فروش و ۱۵ هزار و ۹۰۰ برای خرید بود.
بررسی های میدانی خبرنگار مهر از تابلو صر افی ها حکایت از آن دارد که برخی هر دلار را ۱۴ هزار و ۲۵۰ می خریدند و ۱۴ هزار و ۳۵۰ می فروختند. برخی دیگر نیز ۱۴ هزار و ۲۵۰ می خریدند و ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان می فروختند. برخی دیگر ۱۴ هزار و ۶۰۰ نرخ خریدشان بود و ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان نرخ فروش شان و در نهایت برخی دیگر دلار را ۱۵ هزار تومان می خریدند و ۱۵ هزار و ۱۵۰ تومان می فروختند.
اما در مورد یورو برخی هر یورو را ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان می خریدند و ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان می فروختند و برخی دیگر ۱۶ هزار و ۳۵۰ تومان می خریدند و ۱۶ هزار و ۵۵۰ می فروختند.
بودند صرافی هایی که یورو را ۱۵ هزار تومان هم می خریدند و ۱۵ هزار و ۱۸۰ تومان می فروختند. در نهایت نرخ ۱۷ هزار تومانی برای خرید و ۱۷ هزار و ۱۵۰ تومانی برای فروش نیز در این بازار رقم خورده است.
بازار امروز در حالی به آخرین معاملات هفته پایان داد که هم خریداران و هم فروشندگان با سوالی بزرگ به تعطیلات آخر هفته رفتند. تعطیلاتی که همزمان شده با آخرین روزهای قبل از 13 آبان و آغاز تحریم های آمریکا و سبب شده تا همه از خود بپرسند 13 ابان چه تاثیری بر قیمت دلار خواهد داشت؟
گزارش ها نشان می دهد فعالان بازار دیدگاه‌های مختلفی در مورد این سوال دارند. گروهی معتقدند، بازار به دلیل نبود تقاضای جدید، کشش حضور در قیمت‌های بالاتر را ندارد و دلالان در روزهای آتی بیشتر در موقعیت فروش دلار قرار خواهند گرفت که این کار سبب کاهش قیمت ها می شود. در مقابل افرادی که به کاهش قیمت دلار باور دارند، گروه دیگری معتقدند، شاید قیمت افت محسوسی را در کوتاه‌مدت تجربه کند؛ ولی  پس از آن در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت و جو روانی و خبرهای سیاسی باعث می شود تا با افزایش تقاضا و ورود گروه های مختلف برای خرید دلار، قیمت ها صعودی شود و به مرز 16 هزار تومان برسد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار