کد خبر: ۶۸۲۵۶
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
یک سال پس از آزمایش موشک قاره‌پیمای هواسونگ؛
خبرگزاری رسمی کره شمالی از آزمایش موفقیت‌آمیز یک سلاح راهبردی جدید با فناوری فوق‌پیشرفته تحت نظارت رهبر این کشور خبر داد.
کره شمالی یک سلاح فوق‌پیشرفته جدید آزمایش کرد
خبرگزاری رسمی کره شمالی از آزمایش موفقیت‌آمیز یک سلاح راهبردی جدید با فناوری فوق‌پیشرفته تحت نظارت رهبر این کشور خبر داد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی از آزمایش موفقیت‌آمیز سلاحی جدید با فناوری فوق‌پیشرفته در این کشور خبر داد.

این خبرگزاری نوشت آزمایش این سلاح راهبردی جدید در آکادمی ملی علوم دفاعی کره شمالی صورت گرفته و «کیم جونگ اون» رهبر این کشور نیز از نزدیک بر انجام آن نظارت داشته است.

خبرگزاری کره شمالی به ماهیت این سلاح جدید اشاره‌ای نکرده و تنها به ذکر این نکته اکتفا کرده که کیم جون اون با ابراز رضایت از این آزمایش، آن را نقطه عطفی در تقویت قدرت دفاعی نیرو‌های مسلح کره شمالی توصیف کرده است. ­

آزمایش این سلاح، نخستین آزمایش تسلیحاتی کره شمالی طی ۱۲ ماه گذشته پس از آزمایش موشک قاره‌پیمای هواسونگ-۱۵ در نوامبر ۲۰۱۷ است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، پیش از این بار‌ها مدعی شده بود از زمانِ تغییر رویکرد او در قبال کره شمالی، این کشور هیچ آزمایش تسلیحاتی جدیدی انجام نداده است.

کره شمالی یک هفته پیش از انجام این آزمایش، اقدام آمریکا در از سرگیری مانور‌های نظامی مشترک با کره جنوبی را نقض توافقات اولیه برای کاهش تنش در شبه‌جزیره کره خوانده بود.

وزارت خارجه کره شمالی نیز چندی پیش در بیانیه‌ای هشدار داد در صورتی که آمریکا تحریم‌های اقتصادی علیه پیونگ‌یانگ را لغو نکند، کره شمالی سیاست تقویت زرادخانه هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت.

شبکه خبری سی‌ان‌ان آزمایش این سلاح فوق‌پیشرفته جدید را آخرین نشانه از تمایل کره شمالی برای بازگشت به برنامه تسلیحاتی سابق خود در صورت شکست مذاکرات با آمریکا توصیف کرده است.

جاش پولارک، پژوهشگر ارشد موسسه مطالعات بین‌المللی میدل‌بری، نیز معتقد است آزمایش این سلاح تهدید سربسته‌ای از جانب کره شمالی برای آمریکا بوده است مبنی بر اینکه اگر پیشرفت سریعی در مذاکرات صورت نگیرد، رویکرد قبلی مجددا برروی میز قرار خواهد گرفت.

گفتنی است آمریکا با وجود توقف آزمایشات تسلیحاتی کره شمالی و آغاز مذاکرات با این کشور، هنوز تحریم‌های خود را علیه پیونگ‌یانگ لغو نکرده و همچنان اصرار دارد فشارهای بین‌المللی علیه این کشور حفظ شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار