کد خبر: ۷۲۴۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۱
گشت مشترک تعزیرات حکومتی به همراه نمایندگان دستگاه های نظارتی در طرح نظارت نوروزی تعزیرات براساس گزارش های مردمی امروز از برج میلاد بازدید کرد و نتایجی عجیب از این بازدید گزارش شد!
کشف گوشت یخی در فست‌فود لاکچری برج میلاد!

ایرنا نوشت: گشت مشترک تعزیرات حکومتی به همراه نمایندگان دستگاه های نظارتی در طرح نظارت نوروزی تعزیرات براساس گزارش های مردمی امروز از برج میلاد بازدید کرد.

گشت مشترک تعزیرات روز چهارشنبه با حضور ناصر مدیحی، قاضی شعبه ١۴ تعزیرات، مهدی عسگری، کارشناس اجرای احکام، وحید عظیمی و حسین حمزه بازرسان اتاق اصناف، محمد نیازی و مجید بنایی کارشناسان دامپزشکی، یاسمین حسینی کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شمال تهران از اصناف برج میلاد تهران بازرسی کرد.

در جریان این بازرسی، یک رستوران فست فود زیر ذربین کارشناسان قرار گفت. کارشناسان اتاق اصناف درباره فهرست قیمت غذاهای این رستوران اعلام کردند: قیمت ها بسیار گران است. در این منو، قیمت پیتزا از ۴۹ هزار تومان تا ۳۴ هزار تومان قیمت داشت همچنین قیمت سیب زمینی سرخ کرده ویژه ۲۲ هزار تومان بود.

همه اعضای تیم گشت برای بازدید از آشپزخانه این رستوران برای رعایت بهداشت از پوشش های پلاستیک پاپوش استفاده کردند. بعد از بررسی های کارشناسان دامپزشکی از فرآورده های خام این رستوران، مقدار ۱۰۰ کیلوگرم گوشت تنظیم بازار از یخچال خارج شد و این در حالی است که استفاده از گوشت های تنظیم بازار در رستوران ها ممنوع است زیرا این گوشت ها فقط برای استفاده خانوار توزیع می شود. البته صاحب رستوران ضمن ابراز بی اطلاعی از این موضوع اعلام کرد که گوشت ها را به نرخ آزاد می خرد.

متصدی این واحد صنفی با ارائه فاکتور خرید گوشت های تنظیم بازار گفت: گوشت منجمد سردست را کیلویی ۸۰ هزار تومان و فیله مرغ را ۲۹ هزار تومان خریده است در حالی که قیمت گوشت منجمد ۲۹ هزار تومان است. جالب اینکه پس از بررسی فاکتورها قاضی تعزیرات اعلام کرد: فاکتورها فاقد مشخصات است و معتبر نیست زیرا هیچ گونه مشخصاتی از فروشنده در آن درج نشده و مهر هم ندارد همچنین فیش پرداخت دستگاه خودپرداز نیز فاقد شماره تلفن و آدرس فروشنده است.

محمد نیازی، کارشناس دامپزشکی با بررسی گوشت های این رستوران مقداری از گوشت ها را فاقد مشخصات تشخیص داد و به دلیل تغییر رنگ و ظاهر، فاسد اعلام کرد و حدود ۱۰ کیلو گوشت، معدوم شد.

در ادامه این بازدید، یاسمین حسینی، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شمال تهران نیز با بررسی روغن و سنجش آلودگی آن اعلام کرد که روغن سالم است اما درباره یکی از یخچال های رستوران گفت: دمای یخچال باید بین صفر تا منفی چهار درجه سانتی گراد باشد اما دمای فعلی این یخچال بالای هفت درجه سانتی گراد است که وضعیت نامطلوب است.

وی پس از بررسی یخچال ها اظهار داشت: مواد غذایی خام و پخته نباید در کنار هم قرار داشته باشد اما تفکیک و جداسازی مواد غذایی در یخچال های این رستوران انجام نشده است به طوری که قارچ های پخته و منجمد در کنار فیله های مرغ قرار دارد همچنین هیچ یک از مواد غذایی برچسب تاریخ تولید ندارد.


سالاد با کلم شسته نشده
در قسمتی از این رستوران مقدار زیادی کلم سفید شسته نشده قرار داشت و در کنار آن تخته آماده سازی و خردکن بود اما خبری از آبکش یا مواد ضدعفونی کننده نبود و کاملا مشخص بود که کلم ها برای تهیه سالاد شسته نمی شدند.

در یکی از یخچال ها، قوطی های بزرگ مواد مکمل بدنسازی بود که صاحب این رستوران گفت: این مکمل ها برای کارگران است. آنها به بدنسازی و پرورش اندام علاقه مند هستند و کارشناس بهداشت تاکید کرد که این مواد نباید در یخچال رستوران قرار گیرند.

حسینی افزود: تخته کار رستوران ها باید از جنس استیل باشد اما تخته کار این رستوران از جنس ام.دی. اف است. استفاده از این نوع تخته به دلیل تولید آلودگی ممنوع است.

وی همچنین کارت های بهداشت کارگران و گواهینامه های آموزش را بررسی کرد و اظهار داشت: دو نفر از کارگران فاقد کارت بهداشت هستند در حالی که همه کسانی که در رستوران ها فعالیت می کنند باید حتما کارت بهداشت داشته باشند.

پس از بررسی فاکتورهای خرید، بازرسان به روش «خوداظهاری» از صاحب این واحد صنفی، قیمت ها را برآورد کردند که با این روش هم گرانفروشی این رستوران محرز شد و بازرسان بر اساس این اظهارات برگه تخلف، یک میلیون تومانی را صادر کردند. حسین حمزه بازرس اتاق اصناف به خبرنگار ایرنا گفت که پس از تشکیل پرونده در تعزیرات، مقدار جریمه دو تا پنج برابر خواهد شد.

صاحب این واحد صنفی اعلام کرد که برای اجاره این واحد مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بلاعوض به شهرداری پرداخت کرده است همچنین ماهانه ۴۵ میلیون تومان اجاره بها و ۶ میلیون تومان شارژ پرداخت می کند.

در پایان این گشت، ناصر مدیحی قاضی تعزیرات گفت: ۱۰۰ کیلوگرم گوشت تنظیم بازار موجود در این رستوران با توجه به صورتجلسه، قرار است در فروشگاه ها توزیع شود تا دست مصرف کننده واقعی برسد اما باید دید که چرا این گوشت ها سر از رستورانها در می آورند و در این خصوص دستگاه های نظارتی مانند سازمان صنعت، معدن، تجارت و سازمان پشتیبانی امور دام باید نسبت به نحوه توزیع گوشت تنظیم بازار نظارت دقیق تری داشته باشند.

مدیحی با اشاره به تبصره ماده ۱۵ قانون نظام صنفی اظهار داشت: فاکتورهای فروش حتما باید مشخصات و مهر فروشنده را داشته باشند و در غیر این صورت فاقد اعتبار هستند بنابراین واحدهای صنفی درباره فاکتورهایی که از فروشندگان دریافت می کنند، دقت نظر داشته باشند.

فروش غذا در فروشگاه زنجیره ای مجوز می خواهد
پس از بازرسی از این رستوران، گشت تعزیرات به یکی از فروشگاه های زنجیره ای در برج میلاد رفت. در این فروشگاه غذای گرم یک برند معروف فروخته می شد اما این فروشگاه مجوزی برای فروش این غذا نداشت در حالی که فروش غذا باید زیر نظر اتحادیه انجام شود.

یاسمین حسینی، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شمال تهران در این باره گفت: فروش غذا در فروشگاه زنجیره ای مجوز می خواهد. غذاهای تهیه شده فاقد مشخصات لازم هستند و مشخص نیست که این غذا در کجا آماده شده است بنابراین در مورد بهداشت و سلامت آن نمی توان نظر داد.

همچنین در این فروشگاه زنجیره ای یکی از برندهای رب گوجه فرنگی، بسته های فروش سبدکالایی در نظر گرفته بود به طوری که رب، کنسور لوبیا چیتی و خاویار بادمجان را باید مشتری با هم خریداری می کرد و عرضه تک محصولی نداشت که از نظر قاضی تعزیرات مصداق تخلف «فروش اجباری» محسوب می شد.

گران‌فروشی پارکینگ برج میلاد
پارکینگ برج میلاد با ظرفیت دو هزار خودرو نیز براساس گزارش مردمی گرانفروشی داشت. به طوری که ورودی هر خودرو به برج مبلغ دو هزار تومان در روزهای عادی و سه هزار تومان در روزهای تعطیل ورودی دارد و برای هر ساعت توقف نیز مبلغ دو هزار تومان اضافه در نظر گرفته شده است. در حالی که بر اساس مصوبه شورای شهر تهران باید برای روزهای عادی، هر ساعت اضافه، ۱۵۰۰ تومان دریافت شود.

پس از بررسی بازرسان اتاق اصناف، قیمت هر ساعت اضافه از دو هزار تومان به ۱۵۰۰ تومان توسط کارشناس اجرای احکام تعزیرات اصلاح شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار