کد خبر: ۱۳۲۲۲۹
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
عایق الاستومری به دلیل اینکه دارای ساختاری سلول بسته می باشد، از مقاومت بالایی در مقابل رطوبت، بخار آب، گرد و خاک و آلودگی دارد ولی در صورتی کع عایق پشم شیشه به دلیل اینکه دارای ساختاری فیبری و متخلخل دارد، از مقاومت بالایی در برابر نفوذ بخار آب و رطوبت ندارد. اگر بخار آب یا رطوبت به داخل عایق نفوذ کند، مقاومت حرارتی آن کم می شود.

عایق الاستومری به دلیل اینکه دارای ساختاری سلول بسته می باشد، از مقاومت بالایی در مقابل رطوبت، بخار آب، گرد و خاک و آلودگی دارد ولی در صورتی کع عایق پشم شیشه به دلیل اینکه دارای ساختاری فیبری و متخلخل دارد، از مقاومت بالایی در برابر نفوذ بخار آب و رطوبت ندارد. اگر بخار آب یا رطوبت به داخل عایق نفوذ کند، مقاومت حرارتی آن کم می شود.

 به همین خاطر وقتی عایق پشم شیشه در برابر رطوبت مقاوم نباشند وقتی در فضاهای باز نصب شوند بایستی حتما از فویل های آلومینیومی به عنوان یک محافظ در برابر رطوبت استفاده شود و این امر موضوعی اجباری می باشد. همچنین در برخی از موارد می توان از پوشش های رطوبتی به جای آلومینیومی استفاده کنید ولی در هر صورت در فضاهای باز حتما بایستی از یک پوششی استفاده شود.

مقایسه عایق الاستومری رولی لوله ای وعایق پشم شیشه

علاوه بر این مورد یکی دیگر از مواردی که عایق الاستومری را نسبت به عایق های پشم شیشه برتر می کند این است که انواع عایق الاستومری از لحاظ عوارض زیستی و ایجاد گرد و غبار و تخریب محیط زیست، بسیار مطمئن است و هیچ گونه ذره ای آلوده را به محیط پیرامون خود وارد نمی کند و درعین نصب در صورت تماس با پوست دست هیچ حساسیتی ایجاد نمی کند. در صورتی که اگر عایق پشم شیشه با پوست یا چشم یا سیستم تنفسی فرد برخود داشته باشد، ایجاد مشکل می کند.

در تعداد زیادی از گزارشات، تنفس مستقیم گرد پشم شیشه موجب این شده است که نرخ مبتلا به سرطان بیشتر شود مخصوصا سرطان ریه بسیار زیاد شده است. ما به کارگرانی که قرار است با عایق پشم شیشه کار کنند و آنها را نصب کند حتما از ماسک و لباس محافظ مناسب استفاده کنند. بنابراین اگر نمی خواهید که این موارد برایتان پیش بیاید و دچار مشکلی نشوید بهتر است از عایق الاستومری استفاده کنید زیرا هم فواید بیشتری دارد و هم در برابر زطوبت و بخار آب مقاوم است و هم مشکلاتی این چنینی ندارد.

مقایسه عایق الاستومری رولی لوله ای وعایق پشم شیشه

مراحل نصب عایق الاستومری

 

پیش از اینکه بخواهید عایق الاستومری را نصب کنید باید یکسری نکات رعایت کنید. این نکات شامل موارد زیر است:

 

 قبل از اینکه بخواهید نصب عایق الاستومری را شروع کنید باید مکانی که قرار است عایقق الاستومری بر روی آن نصب شود از هر گونه غبار، خرده چوب ، چربی، آلودگی و ... پاکیزه باشد. بنابراین قبل از نصب بایستی این مکان کاملا تمیز شود تا بر روی چسب عایق الاستومری اثر منفی نزاشته باشد.

بایستی پیش از اینکه از چسب مایع برای نصب کردن عایق الاستومری استفاده کنید، آن را مخلوط و هم بزنید.

برای اینکه بتوانید عایق الاستومری را روی سطوح مختلف نصب کنید به ابزار های نیاز دارید. این ابزار ها عبارتند از:

  • ابزار و وسیله ی مناسب برای برش زدن عایق الاستومری
  • نقاله
  • خط کش مناسب
  • گونیا
  • قلم مناسب برای مالیدن چسب به مکان مورد نظر

 

در حالتی که شما عایق بسیار ضخیم یا بزرگ نداشته باشید می توانید برای اینکه سرعت نصب تان بیشتر شود اول آن را به صورت رول دربیاورید و لبه هایش را چسب بزنید، سپس لوله را روی آن قرار دهید.
اما شما میتوانید از مراحل نصب عایق الاستومری بیشتر بدانید.

عایق الاستومری رولی

مقایسه عایق الاستومری رولی لوله ای وعایق پشم شیشه

یکی از انواع عایق الاستومری، عایق الاستومری رولی می باشد که دارای ویژگی سلول بسته می باشد. این نوع عایق به عنوان عایق حرارتی و برودتی در صنعت های تاسیسات و صنایع وابسته به آن به طور گسترده ای کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع عایق مناسب ترین جایگزین برای عایق های قدیمی می باشد.

بنابراین می توان به راحتی جای عایق های قدیمی ای مثل پشم شیشه را با این عایق ها گرفت. زیرا که عایق الاستومری رولی علاوه بر ویژگی های منحصر به فرد و خاصی که دارد، به دلیل نصب راحت و آسان، همین طور تنوع در ضخامت و توانایی های بکار گیری در محیط های داخلی و خارجی، طیف عملکردی بسیار زیادی را ایجاد کرده است. در ادامه ان مطلب شما را با عایق الاستومری رولی بیشتر آشنا خواهیم کرد پس با فراعایق همراه باشید.

به چه صورت عایق الاستومری لوله ای را انجام دهیم؟

برای اینکه بخواهیم برای لوله هایی که در محل نصب شده اند عایق کاری انجام دهیم، اول از همه باید از ابتدا تا انتهای عایق الاستومری را یک برش طولی بزنیم.

مرحله ی بعدی این است که عایق الاستومری لوله ای که برش زدیم را بر روی لوله قرار دهیم و بعد از آن محل برش خورده را به چسب عایق الاستومری آغشته کنیم.

نصب کردن عایق الاستومری لوله ای علاوه بر موراد بالا به چند مورد اجرایی نیز نیاز دارد که عبارتند از:

در مواردی که قرار است عایق الاستومری لوله ای را نصب کنید ولی سایز لوله ی مورد نظر را نمی دانید بهتر است با استفاده از متر آن را اندازه بگیرد یا از نواری که ضخامتی شبیه به لوله دارد استفاده کنید. به به کار گیری این روش متوجه می شوید محیط لوله چقدر است و سایز لوله دستتان می آید. نکته ای که باید در این مورد رعایت شود این است که بایستی حواستان باشد که موقع اندازه گیری توسظ نوار آن را دور لوله نکشید زیرا موجب می شود اندازه ها اشتباه شود.

به منظور اینکه بتوانید لبه های عایق الاستومری لوله ای را چسب بزنید بایستی ابتدا آن را روی لوله قرار دهید و بعد از این کار در طول لوله لبه ها را چسب بزنید. به این نکته توجه کنید که عایق الاستومری به درستی در جای خود قرار گرفته است و به هیچ عنوان سطح لوله را چسب کاری نکنید.

 

عایق الاستومری از یک لایه پوسته8 محکم برخوردار است که در برابر پاره شدن، برخوردار های شید و شرایط دشوار محیطی مقاوم بوده و در عین حال از انعطاف پذیری بالای نیز برخوردار است این انعطاف پذیری بالا به عملیات نصب بسیار کمک می کند.

عایق الاستومری رولی نیز دارای انواع مختلفی است که با توجه به نوع کاربردشان مورد استفاده قرار می گیرد. انواع این نوع عایق عبارتند از:

  • عایق الاستومری رولی ساده
  • عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیوم
  • عایق الاستومری رولی پشت چسبدار
  • عایق الاستومری رولی پشت چسبدار با روکش آلومینیوم
  • الاستومری رولی با روکش پروتکت بلک

 

هر یک از نوع های عایق الاستومری رولی دارای ویژگی های هستند که متناسب با آنها در مکان مختلف مورد استفاده قرار میگیرند اما جالب است که بدانید عایق الاستومری چه تفاوتی با عایق فایبرگلاس دارد؟

 

سپس بعد از خشک شدن چسب ها به صورت آرام لبه ها را می چسبانیم.

 

به چه صورت مخزن ها را عایق کاری کنیم؟

قبا از هرکاری بایستی سطوح مخازنی که قرار است عایق کاری شوند به درستی تمیز شوند.

بعد از این کار همان طور که گفتیم بایستی اندازه های دیواره های مخزن، ارتفاع مخزن و محیط آن به درستی به دست آورید.

 

 

برچسب ها: رپرتاژ ، عایق ، پشم شیشه
نام:
ایمیل:
* نظر: