کد خبر: ۱۴۳۷۷۲
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰

محمود بهمنی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم

رهبر معظم انقلاب در جلسه شورای اقتصادی فرمودند که مشکلات موجود در اقتصاد کشور فاقد راهحل نیست و برای آن راهکار وجود دارد. سخنان ایشان همیشه راهگشا بوده به شرط اینکه مسئولان به آن عمل کنند. با توجه به تهدیدها، همیشه باید درونزا عمل کنیم و نباید خود را وابسته به واردات نکنیم، بلکه میبایست بیشتر به فکر صادرات کالا و تقویت مسائل ارزیمان بود چرا باید غفلت صورت بگیرد که قیمتها اینقدر بالا برود؟ البته حل این مسائل، راهکار دارد. وقتی قیمتها بالا میرود، پایین آوردن آن خیلی سختتر است و در این زمینه نباید غفلت کرد.

مساله مهم این است که هنوز از تولید داخل آنچنان که باید حمایت نشده و نقدینگی لازم به میزان کافی در اختیار تولیدکنندهی واقعی قرار نگرفته است و این باید کامل بشود. تولیدکننده باید نقدینگی داشته باشد تا بتواند مواد اولیه مورد نیاز خود را تأمین و کالای ساخته شده را بهموقع به بازار بدهد تا قیمتها هم افزایش نیابد.

بنابر این کنترل و هدایت نقدینگی یکی از مسائل اصلی است، اگر نقدینگی بهطور صحیحی کنترل و هدایت شود و به سوی سفتهبازی و بازار ارز و طلا نرود، قطعا به سمت تولید خواهد رفت؛ وقتی نقدینگی به تولید آمد، تولید هم رونق میگیرد. در هرکاری که انجام میشود باید به مسئله مهم و کلیدی تولید توجه داشت. همانطور که مقام معظم رهبری اشاره کردند، شعار سال یعنی جهش تولید چقدر تحقق یافته است؟

البته باید مصرف پول هم مورد کنترل و هدایت قرار بگیرد و مشخص شود که پولی که داده میشود به سمت تولید رفته و یا به سوی واردات و سایر امور میرود؟ باید بتوان نقدینگی را مهار کرد و نباید خیال کرد آنچه در بورس میرود، نقدینگی به واحدهای تولیدی میرسد، بلکه خرید و فروش میشود و باید دید چه چیزی نصیب تولیدکننده و کارخانهدار میشود؟ حل این مسائل راهکار دارد و بارها هم اعلام آمادگی کردهایم تا بتوانیم ارائه طریق کنیم. باید همت باشد تا بتوان این مسائل سر و سامان داده شود.

مباحث مربوط به تولیدیها، نقدینگی و بورس مسائلی است که میتوان بهراحتی به آن فائق آمد و آنطور نیست که فکر شود مشکلات لاینحل بوده و حلناشدنی است. ما کشور کمدرآمد و یا خدای ناکرده فقیر نیستیم، از نظر نفت و گاز در دنیا در رتبه اول و شانزدهمین اقتصاد دنیا هستیم؛ با این وجود نباید این شرایط را داشته باشیم. نمیگوییم تحریم اثری ندارد ولی بیشتر به مدیریت میگردد؛ این تنها منحصر به مسائل مالی هم نیست و مربوط به مدیریت منابع انسانی هم هست، باید از منابع انسانی نیز در جای خود استفاده شود.

از نظر مالی هم باید مدیریتی صورت بگیرد تا آنچه نیاز مالی دارد، برایش تخصیص داده شود. نباید در مسئله ارز به هرکسی که متقاضی بود، ارز داده میشد؛ کجای دنیا اینگونه است که ارز خارجی به هرکسی که بعضا حتی نیاز هم ندارد، داده میشود. این مشکلات منشأ داخلی داشته و قابل حل است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار