کد خبر: ۱۹۰۶۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۸
رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن و قرنطینه درباره جزئیات تزریق دوز سوم واکسن کرونا توضیح داد و گفت: هرچه می‌توانیم باید با همین واکسن‌های موجود، سطح ایمنی جامعه را افزایش دهیم و سطح دفاعی قوی‌تری در مقابل سویه‌های جدید مانند اومیکرون ایجاد کنیم.

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سید محسن زهرایی رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن و قرنطینه درخصوص دوز سوم واکسن کووید ۱۹ بیان کرد: دو دسته از افراد مشمول دوز سوم واکسن کووید ۱۹ می‌شوند؛ دسته اول تمامی افراد بالای ۴۰ سال که در نوبت اول و دوم از واکسن‌های غیرفعال شده مانند سینوفارم، برکت یا بهارات استفاده کردند، این افراد اگر ۳ ماه و بیشتر از نوبت دومشان گذشته باشد، مشمول دریافت نوبت سوم واکسن هستند و واکسنی ترجیحا مشابه واکسن نوبت و اول و دومشان را دریافت کنند.

او افزود: گروه دوم افرادی هستند که در نوبت اول و دوم از واکسن‌های آدنوویروسی مانند اسپوتنیک وی یا آسترازنکا استفاده کرده‌اند؛ در این دسته، افرادی که بالای ۶۰ سال باشند و ۶ ماه از نوبت دومشان گذشته باشند، مشمول دریافت نوبت سومشان هستند و ترجیحا برای این گروه واکسن آسترازنکا یا پاستوکووک پلاس را پیشنهاد می‌کنیم.

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن و قرنطینه درخصوص ویروس اومیکرون بیان کرد: سویه جدید ویروس کووید ۱۹ تحت عنوان اومیکرون، ویروس جدیدی است و گرچه به سرعت در کشورهای آفریقای جنوبی در حال انتشار بوده و در سایر کشورها نیز مواردی از آن مشاهده شده است، اما هنوز بسیاری از خصوصیات ویروس به‌ویژه بیماری‌زایی آن ابهام دارد و مشخص نیست و نیاز به زمان بیشتری است تا این مشخصات روشن شود.

دکتر زهرایی گفت: در مورد این‌که آیا واکسن‌هایی که اکنون وجود دارد و در دنیا استفاده شده می‌توانند باعث ایمنی علیه این سویه هم شوند، همچنان نیاز به زمان داریم تا مطالعات بیشتری انجام شود و قطعا طی هفته‌های آینده اطلاعات زیادی در مورد ویروس اومیکرون خواهیم داشت.

او در پایان اظهار کرد: آنچه مسلم است، این است که هرچه می‌توانیم باید با همین واکسن‌های موجود، سطح ایمنی جامعه خودمان را افزایش دهیم و سطح دفاعی قوی‌تری در مقابل سویه‌های جدید مانند اومیکرون و سویه‌های دیگری که ممکن است در روزها و هفته‌های آتی سلامت مردم را تهدید کنند، ایجاد کنیم. به همین دلیل از مردم عزیز دعوت می‌کنیم که اگر هنوز دوز اول و دوم را دریافت نکرده‌اند، به خصوص افرادی که نوبت اول را نگرفته‌اند، حتما به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند و قبل از این‌که با موج دیگری مواجه شویم، مردم همگی ایمن شوند.
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار