کد خبر: ۱۹۰۹۲۲
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴
گروه استان‌ها ـ مدیرکل میراث فرهنگی همدان از ثبت ملی کوه خورزنه همدان خبر داد و گفت: در صورت احیای و باز آفرینی و ساماندهی این محدوده این محوطه از جایگاه والایی در اکو توریسم طبیعی و تاریخی برخوردار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، علی مالمیر از ثبت چهار اثر طبیعی استان همدان در فهرست میراث ملی کشور خبرداد اظهار داشت: میراث زمین شناختی خورزنه در همدان، درختان چنار پیر اسماعیل بالا و  پایین در  روستای ترخین آباد و سراب ملوسان در نهاوند ثبت ملی شد.

وی توضیح داد: این چهار اثر در جلسه شورای ثبت ملی میراث‌طبیعی اداره کل ثبت و حریم آثار تاریخی و احیای میراث ناملموس و طبیعی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح شده  و پس  از بررسی‌های کارشناسی پرونده هر چهار اثر طبیعی ارائه شد.

مدیرکل میراث فرهنگی همدان با اشاره به اینکه مراحل  قانونی و اداری ثبت این آثار برای صدور  ابلاغیه  وزیر در دستور کار قرارگرفته است مطرح کرد: یکی از این آثار پرونده میراث زمین شناختی کوه خورزنه است.

وی افزود: این محوطه طبیعی - تاریخی به لحاظ موقعیت در استان همدان، در شهرستان همدان واقع شده و در مجاورت شهرک شهید بهشتی همدان قرار دارد.

مالمیر عنوان کرد:  این محوطه در فاصله حدودا 1 کیلومتری غرب روستای تفریجان و در فاصله 2 کیلومتری شرق شهر همدان (شهرک شهید بهشتی) واقع شده است.

وی با این توضیح که خورزنه کوهی از سنگ‌های رسوبی آهکی دنباله شرقی کوه‌های الوند (سد اکباتان) کمتر از 5 کیلومتر فاصله دارد که در حدود 145 هکتار وسعت و دارای خط الرأس تیغه‌ای و بریده است اظهار داشت: کوه خورزنه  ترکیبی از طبیعت و آثار استقراری انسانی  که  هریک از آنها  دارای خصوصیات و و یژگیهای   شاخص   منحصر به خود است.

 این مقام مسئول ادامه داد: در دامنه و سینه‌کشی آن برخی فسیل‌ها (سنگواره‌ها) پیدا می‌شود، در خورزنه چندین  غار  طبیعی وجود دارد، در داخل برخی از آنها چند استالاکتیت ستون گونه وجود دارد، در دیواره های غار آثار زیادی مانده از اثر قلم و چکش‌کاری دیده می‌شود، که نشان می‌دهد روستائیان اطراف و مردم همدان سنگ‌های مخصوص آسیاب‌های آبی و برخی سنگ‌های ساختمانی را از دیواره آن غار و سایر صخره‌های خورزنه بریده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان با اشاره به اینکه   کوه خورزنه دارای حفره‌های متعددی است که عمق و طول زیادی ندارنددر نتیجه همگی بن بست و کوتاه هستند عنوان کرد: این محوطه  به لحاظ باور های فرهنگی و تاریخی از ارزشهای معنوی و ناملموس برخوردار است.

وی با بیان اینکه باورهای از جایگاه میترا ، افسانه خواهر و برادر و غیره  از آن جمله است ادامه داد: در صورت احیای و باز آفرینی  و ساماندهی  این محدوده  این محوطه از جایگاه والایی  در اکو توریسم  طبیعی و تاریخی برخوردار خواهد شد.

انتهای پیام/742/ش

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار