کد خبر: ۲۰۰۰۲
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۴
سود نه چندان جذاب 21 درصدی و مدت زمان طولانی بازپرداخت وام مسکن، به شدت از محبوبیت این تسهیلات در بین بانک‌ها کاسته است. اتفاقی که قطعا برنامه‌های دولت برای خانه‌دار کردن اقشار کم‌درآمدتر را با دست‌انداز مواجه می‌کند.
 به گزارش تجارت آنلاين به نقل از ایسنا، رییس شورای هماهنگی بانکها اخیرا با اعلام اینکه هنوز مشکل نقدینگی لازم برای پرداخت وام 60 میلیون تومانی مسکن حل نشده است، گفت که سود 21 درصدی تعیین شده برای پرداخت این تسهیلات مطابقتی با بهای تمام شده بالای پول در بانکها نداشته و سود 24 درصدی می توانست جذابیت بیشتری برای پرداخت ایجاد کند.
 
عبدالناصر همتی - مدیرعامل بانک ملی - درباره اعلام اخیر برخی مقامات مسئول در وزارت راه و شهرسازی مبنی بر برطرف شدن مشکل نقدینگی بانکها برای پرداخت وام 60 میلیونی مسکن اظهار کرد: با توجه به حجم بالای نقدینگی که برای پرداخت این تسهیلات لازم است و در سویی دیگر شرایط حاکم بر اعطای آن، هنوز بانکها با وجود اعلام آمادگی، نتوانسته‌اند اقدام جدی برای پرداخت انجام دهند.
 
وی با اشاره به قفل شدن طولانی مدت منابع بانکها در پرداخت تسهیلات 60 میلیونی مسکن توضیح داد: با توجه به اینکه در دوره بازپرداخت کوتاه میزان اقساط ماهانه به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد باید دوره بازپرداخت بین 7 تا 10 سال باشد که در این صورت در شرایطی که بانکها با مشکل نقدینگی مواجه‌اند حجم بالایی از آن در این بخش قفل خواهد شد.
 
چندی پیش هم معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره چرایی عدم پرداخت وام 60 میلیون تومانی از سوی بانک‌ها گفته بود: در سال‌های گذشته بانک‌ها به جز بانک مسکن از پرداخت وام مسکن منع شده بودند اما مصوبه جدید شورای پول و اعتبار این منع را از بانک‌ها برداشت و اکنون بانک‌های دیگر هم می‌توانند این وام را پرداخت کنند اما ملزم به پرداخت آن نیستند.
 
حامد مظاهریان افزود: این‌که در حال حاضر بسیاری از بانک‌ها این وام را پرداخت نمی‌کنند به نقدینگی آن‌ها مربوط است. بانک‌ها اغلب اعلام می‌کنند که تمایل به پرداخت این تسهیلات دارند اما نقدینگی لازم را ندارند و این مشکلی است که ما نیز تصور می‌کردیم بانک‌ها با آن دست به گریبان باشند. به هر حال در گام نخست توانسته‌ایم این منع را برداریم و باید منتظر باشیم بانک‌ها به تدریج بعد از رفع مشکل نقدینگی وام ۶۰ میلیونی را نیز به متقاضیان بپردازند.
 
از سوی دیگر، فعالان بخش ساخت و ساز معتقند که تنها راه خروج مسکن از رکود، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت است. به گفته رییس کانون انبوه‌سازان کشور، هیچ بانکی آماده ارایه تسهیلات به بخش مسکن نیست؛ چرا که مدت طولانی بازپرداخت باعث می‌شود تا ریسک این مساله را قبول نکنند. اما باید در نظر داشت که از جمله مشکلات و موانع بخش مسکن به پایین بودن قدرت خرید متقاضیان برمی‌گردد. تسهیلاتی هم در بخش تولید وجود ندارد. لذا پرداخت تسهیلات مناسب ضروری است.
 
جمشید برزگر تاکید کرد:هم ما، هم اقتصاددانان و هم وزارت راه و شهرسازی نظرمان این است که باید به بخش‌های میانی در جهت خانه‌دار شدن کمک شود. باید برای بخش‌های میانی تسهیلات با سود 14 درصد پرداخت شود. البته سود 14 درصد هم بالاست ولی در شرایط فعلی چاره‌ای نیست.
 
هم‌چنین دبیر این کانون از ظلم به صنعت ساختمان سخن گفته است. فرشید پورحاجت خاطرنشان کرد: در حال حاضر بانک مسکن 15 درصد تسهیلات پرداختی را بین یک تا دو سال در بانک بلوکه می‌کند. 24 درصد هم سود می‌گیرد که با سود پول بلوکه شده حدود 28 درصد می‌شود. لذا در این شرایط سود سپرده‌گذاری در بانک، مطمئن‌تر از سرمایه گذاری در بخش مسکن است.
 
وی با اشاره به مبالغی که بانک بابت تاخیر پرداخت اقساط از انبوه‌سازان دریافت می‌کند گفت: بانک مسکن در سال 1394 علاوه بر 24 درصد سود و 3 درصد رسوببابت تاخیر در تسهیلات همکاران ما 6 الی 12 درصد دیرکرد گرفت.به هر حال اگر خانه‌ها فروش می‌رفت که انبوه‌سازان تسهیلات را صفر می‌کردند. ما انتظار داریم رییس کل بانک مرکزی به این مسائل ورود کنند.
 
به گفته پورحاجت، این اسمش بانکداری نیست. این‌که بخش مسکن به عنوان صنعت پیشتاز در بدترین شرایط تحریم کشور، به توسعه، رونق و اشتغال صنایع کوچک و بزرگ کمک کند، انصاف نیست که در این شرایط ما را به پرداخت 40 درصد سود بانکی مجبور کنند. به نظر من این ظلم به کل صنعت کشور است.
برچسب ها: بانک ، خانه دار ، کم درآمد
نام:
ایمیل:
* نظر: