کد خبر: ۲۱۱۵۵۸
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۱
امضای تفاهم‌نامه ۷ میلیارد دلاری توسعه میدان نفتی مشترک آزادگان، اجرای قانون رتبه بندی معلمان از آخر شهریور ماه، اختصاص بسته اینترنت رایگان به سه دهک پایان و دُز یادآوری واکسن کرونا از مهمترین مباحث امروز برخی از اعضای هیات دولت در گفت و گو با خبرنگاران بود.

به گزارش همشهری‌آنلاین، اعضای کابینه سیزدهم پس از پایان  نشست هیات دولت امروز (چهارشنبه) ۱۵ تیر ماه ۱۴۰۱  با حضور در حیاط دولت به پرسش های ریز و درشت خبرنگاران در حوزه های مختلف پاسخ دادند. اما پیش از آن آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه هیأت دولت بر ضرورت استفاده از فرصت‌های ایجاد شده برای تقویت مبادلات تجاری با کشورهای منطقه به ویژه همسایگان، به دیدارهای خود در حاشیه اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر در ترکمنستان تاکید و اشاره کرد که وزارت جهاد کشاورزی از جمله دستگاه‌هایی است که می‌تواند با توجه به زمینه و ظرفیت تولید محصولات کشاورزی در کشورهای همسایه، در زمینه مبادلات این گونه محصولات فعال‌تر شود.

رئیس جمهور همچنین به فرصت استفاده از خط اعتباری و نیز سرمایه‌های داخلی و خارجی برای رشد سرمایه‌گذاری در کشور، توسعه صنعت و اجرای طرح‌های مشترک با دیگر کشورها، از جمله پیگیری و اجرای کریدور رشت - آستارا و ادامه آن از طریق جمهوری آذربایجان اشاره و بر تسریع در پیگیری توافق‌های انجام شده بین ایران و دیگر کشورها از سوی وزارت امور خارجه و دستگاه‌های مربوطه تاکید کرد.

آیت الله رئیسی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه ۷ میلیارد دلاری توسعه میدان نفتی مشترک آزادگان، این اقدام را یکی از شاخص‌های مهم اتکاء به توان داخلی و استفاده از سرمایه‌ها و نقدینگی موجود در کشور و هدایت آن به مسیر رونق تولید خواند و گفت: اگر نقدینگی در امر رونق تولید به کار گرفته شود، رشد آن باعث نگرانی نخواهد بود. این نقدینگی سرگردان است که باعث تورم و نابسامانی‌های اقتصادی در کشور می‌شود.  با امضای این تفاهم‌نامه که گامی مهم در مسیر تلاش‌های دولت برای افزایش سرمایه‌گذاری در امر رونق تولید است، شرکت‌های بزرگ اقتصادی به عنوان جریان پیشران اقتصاد کشور، فعال شده‌اند و مردم در آینده نزدیک ثمرات و نتایج این اقدامات را شاهد خواهند بود.

مشروح گفت‌وگوهای جواد اوجی وزیر نفت، ‌ یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، ‌ بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ‌ علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت،  محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عیسی زارع پور وزیر ارتباطات با خبرنگاران حوزه دولت را در زیر بخوانید.

دولت ۲۰ میلیارد دلار در طرح‌های وزارت نفت سرمایه‌گذاری کرد

وزیر نفت گفت: دولت مردمی سیزدهم و وزارت نفت در ۱۲ ماه اخیر بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار در بخش‌های مختلف وزارت نفت از طریق قرارداد و تفاهم نامه سرمایه‌گذاری کرده است و طی یک ماه و نیم گذشته جلسات فشرده‌ای در شورا و تیم اقتصادی دولت به ریاست معاون اول رییس جمهور داشتیم و نزدیک به ۲۰ طرح اولویت دار در حوزه تولید نفت و اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی که پروژه های شیرینی هستند را طراحی کردیم.  

«جواد اوجی» این را هم گفت که بسته اقتصادی دولت در خصوص پنج طرح اولویت دار وزارت نفت را که برای بسیاری از سرمایه گذاران شیرین است، با ۶ شرکت تخصصی مادر امضا شد و بزرگترین میدان نفتی ما با کشورهای همسایه میدان آزادگان است که یکپارچه و تحت مدیریت مخزن اداره می شود.

وزیر نفت در ادامه به اینکه امروز از میدان نفتی آزادگان که بزرگترین میدان نفتی مشترک‌مان روزی ۱۹۰ هزار بشکه در روز تولید می کنیم، گفت:  با این سرمایه گذاری طی چند سال آینده ظرفیت تولید نفت ایران از این میدان به ۵۷۰ هزار بشکه نفت خواهد رسید و در این گونه طرح ها بخشی از کارخانجات، صنایع و توان پیمانکاران و سازندگان در کشور به کار گرفته می‌شود و تحولی ایجاد خواهد شد.

اوجی اضافه کرد: بسته‌ای که دولت به اتفاق وزارت نفت طرح هارا تعریف کرد ۲۵ میلیارد دلار است که روز گذشته ۷ میلیارد دلار آن در قالب تفاهم نامه و با حضور رئیس جمهور امضا شد و هفته آینده نیز دومین تفاهم‌نامه با عنوان پتروپالایشگاه شهید قاسم سلیمانی در استان هرمزگان با ۳۰۰ هزار بشکه امضاء خواهد شد که حدود ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد و توان ما را در بحث ظرفیت پالایشگاهی افزایش خواهد داد. همچنین تدابیری اندیشیده شده که مردم نیز در این طرح ها مشارکت کنند و جدای از بانک ها و هلدینگ های بزرگ اقتصادی که سرمایه گذاری می کنند، در بورس نیز تعریف خواهند شد و سرمایه ها و مشارکت مردمی را نیز در این طرح ها خواهیم داشت.

وزیر نفت می گوید: این اقدامات می تواند از تورم جلوگیری کرده و نقدینگی افسارگسیخته ای که در سطح جامعه وجود دارد را به سمت مولدهای اقتصادی، تولید و طرح هایی که اولویت و نیاز کشور است هدایت کند. همچنین سرمایه گذاری هایی هستند که از خام فروشی جلوگیری کرده و ارزش افزوده بالایی را برای کشور به همراه دارد. هر پترو پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه ای که به بهره برداری برسد توان تولید محصولات فرآورده های نفتی ما را افزایش می‌دهد و بحث هایی که در مورد صادرات نفت وجود دارد مانند تحریم ظالمانه را کاملا خنثی می کند.

اوجی ادامه داد: در قالب این بسته ۲۵ میلیارد دلاری که با کمک دولت و سازمان برنامه و بودجه در حوزه طرح های صنعت نفت و گاز و پتروشیمی کشور تعریف شده، دیروز اولین تفاهم نامه آن امضاء شد و هفته آینده پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه ای شهید سلیمانی افتتاح  می شود طی هفته های آتی نیز این پروژه ها را اعلام می کنیم.

وزیر نفت در ادامه این گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت که توجه به توانمندی هایی که در بخش بورس وجود دارد، این طرح ها در بورس نیز عرضه خواهد شد و سهام مردمی و جذب سرمایه های مردمی در این طرح ها در نظر گرفته شده است، زیرا طرح ها بسیار سودآور هستند و ارزش افزوده بسیار بالایی دارد.

اوجی با بیان نمونه ایی گفت:  طرح میدان نفتی آزادگان که امروز ۱۹۰ هزار بشکه تولید دارد، در سال دوم به ۲۲۰ هزار و سال بعد به ۳۲۰ هزار بشکه خواهد رسید و از سال دوم هزینه هایی که در این طرح انجام شده شروع به برگشت خواهد کرد.

 وزیر نفت طرح های نفتی را بسیار جذاب  عنوان کرد که خواهان بسیاری دارد و گفت: با توجه به قیمت نفت و گاز که روز به روز در دنیا در حال افزایش است، موسسات اقتصادی، بانک ها و موسسات بین المللی پیش بینی می کنند، قیمت نفت در ماه های آینده جهش خواهد داشت.

وی در پایان گفت: متاسفانه در چند سال گذشته سرمایه گذاری آن‌چنانی در حوزه نفت و گاز صورت نگرفت که ان شاءالله با سرمایه گذاری هایی که مد نظر دولت است،   نقدینگی افسارگسیخته ای که امروز در سطح جامعه وجود دارد به سمت تولید کشیده خواهد شد و هم مردم بهره آن را خواهند دید و هم امنیت انرژی در کشور ایجاد خواهد شد و از بحث خام فروشی جلوگیری کرده و به اقتصاد کمک مثمر ثمر خواهد بود.

پاستور نشینان در حیاط دولت چه گفتند؟ | از اینترنت رایگان برای دهک‌های پایین تا زمان اجرای قانون رتبه بندی معلمان | مخالفت رییس جمهوری با تعطیلی کاخ
جواد اوجی وزیر نفت

 قانون رتبه بندی معلمان از ۳۱شهریورماه اجرایی می‌شود

وزیر آموزش و پرورش گفت که قانون رتبه بندی معلمان وارد مرحله اجرایی اصلی در درون آموزش و پرورش شده است و اجرای آن از ۳۱ شهریورماه آغاز می‌شود. البته این لایحه که در دولت گذشته مطرح شده بسیار ضعیف بود و متاسفانه در ۱۰ سال گذشته اقدامی نشد تا اینکه در این دوره و در دولت سیزدهم پیگیری ‌و با آن موافقت شد و این یکی از دستاوردهای بزرگ آموزش و پرورش است.

«یوسف نوری» دستاورد مهم لایحه رتبه بندی را در ارتقا نظام تعلیم و تربیت، ارتقا صلاحیت‌ها و شایستگی ها حرفه و تخصصی عمومی معلمان و عدالت دانست و افزود: از دیگر برکات آن رقابت بین معلمان در احراز رتبه ها که آغاز خوبی است ما سند تحول بنیادین را اجرایی کنیم و شاید یکی از از علل اجرا نشدن سند تحول بنیادین تصویب نشدن قانون رتبه بندی معلمان بود که آن هم از دولت های قبل حمایت نشده بود. حال دولت سیزدهم با قدرت تمام این کار را انجام داد و ایین نامه آن ۱۲ تیرماه امسال به امضا معاون اول رسید.  

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در ماده چهار تبصره سه در دو روز گذشته شیوه نامه آن تهیه شده است و در نشستی  این شیوه نامه نهایی و به استان‌ها برای اجرا ابلاغ می شود. اکنون هیات‌های ممیزی بر اساس قانون شکل گرفته  که رتبه بندی وارد مرحله اجرایی اصلی در درون آموزش وپرورش شده است و اجرای آن از ۳۱شهریورماه آغاز می شود.

پاستور نشینان در حیاط دولت چه گفتند؟ | از اینترنت رایگان برای دهک‌های پایین تا زمان اجرای قانون رتبه بندی معلمان | مخالفت رییس جمهوری با تعطیلی کاخ
یوسف نوری وزیرآموزش و پرورش

افراد بالای ۱۲ سال واکسن یادآوری را تزریق کنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ما از واکسیناسیون به عنوان «یادآوری» نام می‌بریم و توصیه ما به مردم که خیلی به ما کمک کردند این است که افراد بالای ۱۲ سال واکسن یادآوری را تزریق کنند.

«بهرام عین اللهی» اظهار داشت که واکسیناسیون ایمنی دایمی نمی دهد و بعد از مدتی ایمنی کاهش می یابد و اخیرا تغییراتی در امیکرون ایجاد شده و جهش با سرعت بیشتری دارد که می تواند بیماری زایی ایجاد کند. ما از واکسیناسیون به عنوان «یادآوری» نام می بریم و توصیه ما به مردم که خیلی به ما کمک کردند این است که افراد بالای ۱۲ سال واکسن یادآوری را تزریق کنند. ما بازگشت حجاج، بازگشایی مدارس، ایام محرم را داریم که ممکن است ویروس را منتقل کنند و افزایش دهند.

وی به بازدید های اخیر خود از برخی استان ها اشاره کرد و گفت: در وزارت بهداشت یکسری بازدیدها و افتتاح ها داشتیم. در بیمارستان سیدالشهدای اصفهان پروژه های متعددی در راستای درمان بیماران سرطانی افتتاح کردیم.  

وزیر بهداشت ادامه داد: دستگاه جدیدی برای انهدام تومور تهیه کردیم و این دستگاه نقطه ای عمل می کنند و فقط خود تومور را از بین می برد. در اقلید نیز طرح خوبی را در کلینیک امام جعفر صادق ایجاد کردیم. یکی از مشکلات در کشور این‌است که سرطان سینه در خانم ها دیر تشخیص داده می شود و در آنجا دستگاه پیشرفته ماموگرافی افتتاح شده است.

عین اللهی به نکته که در ایرانشهر مشکلات درمانی وجود دارد گفت که بیمارستان مادر و کودک در آنجا آماده افتتاح است. در چابهار هم بیمارستان ۵۴۰ تخت خوابی در حال احداث و بهره برداری است.

پاستور نشینان در حیاط دولت چه گفتند؟ | از اینترنت رایگان برای دهک‌های پایین تا زمان اجرای قانون رتبه بندی معلمان | مخالفت رییس جمهوری با تعطیلی کاخ
بهرام عین اللهی وزیر بهداشت

اختصاص بسته اینترنت رایگان برای سه دهک پایین جامعه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اختصاص بسته اینترنتی چهارماهه و دائمی رایگان از امروز برای سه دهک پایین جامعه خبر داد.

  «عیسی زارع‌پور» گفت: کسانی که یارانه ۴۰۰ تومانی دریافت می‌کنند می‌توانند از طریق درگاه ملی خدمات دولت این اینترنت را دریافت کنند.

وزیر ارتباطات درباره کندی اینترنت در روزهای اخیر نیز تصریح کرد: اگر کندی وجود داشته باشد، می‌توانند با سامانه ۱۹۵ تماس بگیرند و گزارش کنند و ما  آن را بررسی می‌کنیم.

وی افزود:  یک کندی در شب‌های اخیر در اینترنت بوده که البته برطرف شد و ما آماده هستیم گزارشات را دریافت و به آن رسیدگی کنیم.

پاستور نشینان در حیاط دولت چه گفتند؟ | از اینترنت رایگان برای دهک‌های پایین تا زمان اجرای قانون رتبه بندی معلمان | مخالفت رییس جمهوری با تعطیلی کاخ
عیسی زارع پور وزیر ارتباطات

مخالفت رییس جمهور با تعطیلی برنامه‌های فرهنگی سعدآباد برای استقبال از سران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مخالفت رییس جمهور با تعطیلی برنامه‌های فرهنگی سعدآباد برای استقبال از سران کشورهای خارجی خبرداد.

«محمدمهدی اسماعیلی»   درباره دستور رئیس جمهور برای ادامه اجرای برنامه‌های هنری در مجموعه سعدآباد با توجه به تردد روسای کشورهای خارجی در هفته گذشته گفت که در حال حاضر ما اجراهایی در محوطه سعدآباد داریم که در هفته‌های قبل به دلیل تعدد تردد روسای کشورهای خارجی و برنامه‌هایی که داشتند، در برخی شب‌ها دچار تعطیلی می‌شد.

وزیر فرهنگ گفت: این نکته را به رئیس جمهور  عرض کردم و دستور داد که اولویت با برنامه ای است که مردم بلیت آن را خریده اند و چند هزار نفر هر شب با ذوق و شوق به سعد آباد می‌آیند و برنامه ها را طوری تنظیم کنید که حتی یک مورد هم موجب تعطیلی برنامه هنری نشود. به همین دلیل هفته گذشته که یکی از روسای کشورها در تهران بود این مشکل که پیش آمد بلافاصله با همکاری دفتر رئیس جمهور ساعات کار و ملاقات ها را به نحوی تغییر دادند که برنامه بدون حاشیه اجرا شد و مردم هم برنامه شان لغو نشد و همه چندهزار نفر نیز در سعد آباد برنامه را تماشا کردند.

وزیر فرهنگ درباره تغییر رییس سازمان سینمایی کشور گفت: رییس سازمان سیمنایی کشور موضع خوبی در حیطه فعالیت کاری خود دارد و عملکرد وی خوب است و به دنبال تغییر در این حوزه نیستیم.

اسماعیلی یکی از برنامه اصلی دولت را توجه به مناطق پیرامونی دانست و گفت: بسیاری از هنرمندان منطقه‌ای داریم که مورد توجه رسانه‌ها نیستند، وزارت ارشاد در این دوره به دنبال تقویت این بخش است.

پاستور نشینان در حیاط دولت چه گفتند؟ | از اینترنت رایگان برای دهک‌های پایین تا زمان اجرای قانون رتبه بندی معلمان | مخالفت رییس جمهوری با تعطیلی کاخ
محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ

 لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه ۱۴۰۱ در دولت تصویب شد

سخنگوی دولت گفت: لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه ۱۴۰۱ در جلسه امروز دولت به تصویب رسید که درباره برخی از مواد قانون بودجه است که آثار تورمی دارد و باید تدابیری برای آنها اندیشیده می‌شد.

«علی بهادری جهرمی» به درباره خبر خوش تسهیل و تسریع اعطای وام ازدواج طی هفته گذشته که اعلام شده بود بود: حال ظرف ۴۸ ساعت بخشنامه مربوطه صادر شد و همه بانک‌ها مکلف‌ هستند در نهایت ۱۰ روز پس از تکمیل مدارک، وام ازدواج را پرداخت کنند.

وی افزود: برخی افتتاح ها در مراکز درمانی و بهداشتی داشتیم به ویژه در برخی استان های محروم که البته این افتتاح ها تمام نشده و در هفته های آینده خبرهای خوش دیگری در این حوزه خواهیم داشت.

بهادری جهرمی ادامه داد: خبر خوشی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت در حوزه تخصیص سهمیه اینترنت به دهک‌های پایین جامعه که این عزیزان با مراجعه به سایت مربوطه می‌توانند از آن استفاده کنند.

سخنگوی دولت گفت: در هفته جاری اولین مصوبه کارگروه اقتصاد دیجیتال ابلاغ شد که این کارگروه هم به منظور حمایت از کسب و کارهای حوزه فضای مجازی در این دولت تشکیل شده بود.

وی درباره مصوبات جلسه امروز هیات وزیران، گفت: لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه ۱۴۰۱ در جلسه امروز دولت به تصویب رسید که درباره برخی از مواد قانون بودجه است که آثار تورمی دارد و باید تدابیری برای آنها اندیشیده می‌شد.

بهادری جهرمی آیین نامه اجرایی اصلاح رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت را دیگر مصوبه جلسه هیات دولت برشمرد و اظهار داشت: این موضوع سال‌ها از سوی مراجع مختلف نظارتی پیگیری می‌شد که این رابطه باید شفافیت داشته باشد که به شفافیت مالی و سلامت مالی کمک می‌کند. هم آیین نامه و هم نمونه و الگوی قرارداد به تصویب هیات وزیران رسید که این تحول بزرگ در صنعت نفت به اصلاح ساختار بودجه کمک خواهد کرد.

سخنگوی دولت درباره تسهیل سفر زوار عتبات عالیات، گفت: مطابق توافق صورت گرفته در ایام عرفه و اربعین سقف میزان تعداد زواری که می توانند روزانه به صورت زمینی و بدون ویزا به عراق بروند افزایش یافته که به نوعی زوار محترم دچار محدودیت نشوند که با پیگیر رییس جمهوری شاهد تسهیل امکان زیارتی در ایام عرفه باشیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات منتسب به محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور درباره بازنشستگان، تصریح کرد: این اظهارات به هیچ‌وجه هیچ تناسبی با اظهار نظرهای آقای مخبر در جلسه هیات دولت و در هیچ جلسه‌ دیگری ندارد. برخی اوقات شایعاتی در فضای مجازی یا برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود که حتی نقل‌کننده آن شایعات هم مشخص نیست. از همکاران رسانه‌ای خواهش می‌کنم اخبار را از مراجع رسمی دولت جویا شوند. به هیچ وجه در هیچ یک از جلسات هیچ مبحثی که حتی نزدیک به این مضمون باشد هم مطرح نشده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: برعکس این ماجرا، پیرو ماموریتی که رئیس جمهور به معاون اول دادند تا حمایت حداکثری از جامعه بازنشستگان محترم انجام دهند، هم رئیس جمهور حساسیت ویژه‌ای در حمایت حداکثری ممکن از بازنشستگان داشتند و هم معاون اول نیز تمام تلاش خود را برای اندیشیدن راهکارها و تدابیر قانونی در ظرف منابع مالی موجود انجام دادند تا بتوان حمایت حداکثری را از بازنشستگان محترم به عمل آورد.

بهادری جهرمی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره نحوه مدیریت دولت در مصرف برق، خاطرنشان کرد: نحوه مدیریت در مرحله اول کنترل و محدود کردن مصرف در خود دولت بود تا امکان این باشد که برق در منازل استفاده شود که شیوه‌نامه‌هایی برای مصرف برق و تغییر ساعات کاری در ادارات ابلاغ شد. مرحله دوم برنامه مدیریت‌شده در حوزه کشاورزی و صنایع با توافق خود جامعه کشاورزی و صنایع بود. مدیریت مصرف به گونه‌ای است که میزان قطعی مصرف صنایع هم چیزی حدود یک پنجم یا یک ششم سال گذشته باشد تا با تغییر شیفت کاری این صنایع، خروجی قابل‌قبول خود را داشته باشند که اثر این مدیریت امروز در تابلوی بورس مشخص است که همان صنایع پرمصرف با مشکل آنچنانی در حوزه اقتصادی و سودآوری مواجه نشدند، هرچند طبیعتاً در دوره اوج مصرف امکان ارائه خدمات مثل سایر دوره‌ها نیست.

تسهیل امکان سفر زمینی به عتبات با پیگیری رئیس جمهور

سخنگوی دولت درباره تسهیل سفر زوار عتبات عالیات، گفت: مطابق توافق صورت گرفته و گفتگوی تلفنی رئیس جمهور با نخست وزیر عراق، در ایام عرفه و اربعین سقف میزان تعداد زواری که می توانند روزانه به صورت زمینی و بدون ویزا به عراق بروند افزایش یافته که به نوعی زوار محترم دچار محدودیت نشوند که با پیگیر رییس جمهوری شاهد تسهیل امکان زیارتی در ایام عرفه باشیم.

پاستور نشینان در حیاط دولت چه گفتند؟ | از اینترنت رایگان برای دهک‌های پایین تا زمان اجرای قانون رتبه بندی معلمان | مخالفت رییس جمهوری با تعطیلی کاخ
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار