کد خبر: ۲۱۲۷۷۲
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۷
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پاسخ داد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وقوع دو حادثه را عامل اختلال اینترنت در مشهد و تهران اعلام کرد.

علت اختلال اینترنت در تهران و مشهد چیست؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وقوع دو حادثه را عامل اختلال اینرنت در مشهد و تهران اعلام کرد.

زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت، اعلام کرد: دو حادثه، قطع شدن فیبرهای نوری در مشهد و آتش‌ گرفتن حوضچه مخابراتی در خیابان کارگر تهران هر دو به دلیل عدم رعایت اصول حرفه‌ای توسط اپراتورهای مربوطه بوده است.

از روز گذشته برخی از کاربران اینترنت در ایران اعلام کرده‌اند که اینترنت ثابت و همراه آنها دچار اختلال شده است.

به گفته برخی از کاربران، اینترنت در برخی از مناطق کاملا قطع است و در برخی از مناطق سرعت اینترنت بسیار پایین است و بسیاری از سایت‌ها باز نمی‌شود.

نت بلاکس هم اعلام کرده که ۲۱ درصد از اینترنت ایران دچار اختلال شده است و اختلال همچنان ادامه دارد.

در کنار قطع اینترنت، برخی از کابران هم اعلام کرده‌اند شبکه موبایل هم از دسترس خارج شده و علی‌رغم نمایش آنتن، امکان برقراری تماس وجود ندارد.

شرکت مخابرات دلیل اختلال در اینترنت را «آتش‌سوزی در یکی از حوضچه‌های ارتباطی منطقه ۸ مخابرات تهران» اعلام کرد و در اطلاعیه‌ای نوشت که ارتباط مخابراتی ثابت و سیار در مناطقی از شهر، مختل شده و کارشناسان در صدد رفع این اختلال هستند.

از ابتدای مرداد تا کنون این دومین و یا حتی سومین باری است که اینترنت سراسری دچار اختلال شده است. بار قبل سوم مرداد ماه بود که خبر رسید اینترنت دچار قطعی گسترده شده است.

همان زمان وزارت ارتباطات اعلام کرد علت قطعی اینترنت، اختلال برق در شرکت ارتباطات زیرساخت (ساختمان LCT) بوده است. اما این ادعا سریعا از سوی شرمت توزیع برق رد شد و این شرکت اعلام کرد«هیچگونه قطعی برقی در این شرکت اتفاق نیفتاده است. پس مشکل قطع اینترنت چیز دیگری است.»

البته پس از آن مجددا اعلام شد فرسودگی تجهیزات، علت اصلی قطع اینترنت است.

البته قطعی اینترنت در ایران پس از سفر وزیر ارتباطات به روسیه رخ داد و برای همین بسیاری از کاربران معتقدند احتمالا این قطعی‌ها، محصول سفر زارع‌پور به روسیه است. به خصوص که زارع‌پور در جریان سفر خود به روسیه صراحتا اعلام کرده بود: «در شرایط تحریم لازم است از سیستم‌‌عامل‌ها و اپلیکیشن‌های غربی فاصله گرفت و وابستگی به محصولات آن‌ها را از بین برد. برای رسیدن به این هدف، تهران و مسکو قرار است در توسعه‌ «نرم‌افزار استراتژیک مدیریت پایگاه داده» (DBMS) سرمایه‌گذاری کنند.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار