کد خبر: ۲۲۲۲۴۱
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۴
اقتصاد نیوز نوشت:بازار مسکن در سال ۱۴۰۱ وضعیت متفاوتی را تجربه کرد در حالی که بیشتر کارشناسان اقتصادی حوزه مسکن پیش بینی ثبات قیمت در نیمه دوم سال را داشتند بیشترین جهش قیمتی را در سه ماهه آخر تجربه کرد و به گفته برخی از کارشناسان در اسفند ماه سال گذشته متوسط قیمت مسکن در تهران به متری ۶۵ میلیون تومان رسید.

قیمت مسکن در فروردین ۱۴۰۱ با متوسط ۳۴ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان آغاز شد و تا زمانی که نهادهای رسمی متوسط قیمت مسکن را اعلام می کردند، یعنی آذر ۱۴۰۱ به متوسط متری ۴۸ میلیون و ۷۳ هزار تومان رسید.

پیش بینی کارشناسان اقتصادی از رشد قیمت در سه ماهه ای که مرکز آمار و بانک مرکزی اطلاعات قیمت و میزان معاملات مسکن را منتشر نکرده اند این است که در دو ماه نخست زمستان قیمت مسکن وارد کانال متری ۵۰ میلیون تومان شده و در اسفند ماه نیز متوسط قمت هر متر مربع در تهران به بیش از ۶۰ میلیون تومان رسیده است.

تعداد معاملات مسکن نیز در اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۱ رشد قابل توجهی داشت که در خرداد ماه به رقم ۱۳۸۷۵ معامله رسید.این رقم در تابستان کاهشی شد اما در آبان ماه معاملات مسکن دوباره روندی رو به رشد را تجربه کرد و در آذر ماه میزان این معاملات به ۱۰۰۸۴ معامله رسید.

201

کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند قیمت مسکن در تهران رابطه‌ای نزدیک با نرخ دلار در بازار آزاد دارد و اگر چه دولت می تواند در کوتاه مدت نرخ ارز را مدیریت کند اما بازار مسکن بازتاب واقعیت‌های جامعه است.

به گفته این گروه از کارشناسان در آبان ۱۴۰۱ آتش قیمت‌ها در مسکن شعله ور شد و همپای نرخ ارز در بازار ارز رشد داشت که اتفاق عجیی هم نبوده است زیرا صاحبان املاک نمی خواهند ارزش دارایی‌هایشان از سایر دارایی‌ها عقب بماند.

این کارشناسان پیش بینی می‌کنند قیمت مسکن در صورت ادامه روند اقتصادی شرایط کنونی کشور در اسفند سال ۱۴۰۲ به حداقل متری ۱۰۰ میلیون تومان به طور متوسط نزدیک خواهد شد.

202

بیشتر بخوانید:

  • اثر اقتصاد متلاطم ۱۴۰۱ بر بازار مسکن /تامین سرپناه سخت‌تر شد!

۳۵۲۱۷

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار