کد خبر: ۲۲۷۸۰۳
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۹
وزارت امور خارجه ایران در توضیح دلیل توقف فعالیت بازرسان آژانس، این اقدام را در چارچوب حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس دانست.

به گزارش تجارت‌نیوز،سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به بیانیه رافائل گروسی در مورد توقف فعالیت بازرسان آژانس، گفت: کشورهای غربی از سیاست سوءاستفاده از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کرده و اجازه دهند که این سازمان‌ بی‌طرفانه عمل کند.

ناصر کنعانی بیان کرد: متأسفانه سه کشور اروپایی و آمریکا به رغم تعامل مثبت، سازنده و مستمر جمهوری اسلامی با آژانس، با زیاده‌خواهی و با هدف تخریب فضای همکاری ایران و آژانس، از فضای شورای حکام برای مقاصد سیاسی خود سوءاستفاده کردند.

کنعانی افزود: ایران پیش‌تر نسبت به عواقب این گونه سوءاستفاده‌های سیاسی از جمله تلاش برای سیاسی کردن فضای آژانس هشدار لازم را داده بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تأکید کرد: اقدام اخیر ایران براساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس ( INFCIRC 214) صورت گرفته است و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که کشورهای غربی از سیاست سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کرده و اجازه دهند که این سازمان‌ها فعالیت‌های حرفه‌ای و بی‌طرفانه خود را به دور از فشارهای سیاسی انجام دهند.

کنعانی گفت: البته جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر ضرورت بی‌طرفی آژانس، به همکاری‌های مثبت خود در چارچوب توافقات انجام شده، ادامه خواهد داد (مهر).

ساعاتی پیش، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اقدام ایران در متوقف کردن فعالیت چند بازرس با تجربه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که برای فعالیت‌های راستی‌آزمایی در ایران حضور داشتند، خبر داده بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار