کد خبر: ۳۲۷۴۶
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
صادرات ایران به برخی کشورهای اروپایی در چهارمین ماه سال جاری میلادی رشد بی سابقه ای داشته به طوری که صادرات به یونان در این ماه ۱۰۸ برابر، فرانسه ۶۰ برابر و اسپانیا ۹ برابر شده است.
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورو استات) نشان می دهد واردات اتحادیه اروپا از ایران در چهارمین ماه سال جاری میلادی با رشد قابل توجه 3 برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.
28 عضو اتحادیه اروپا در آوریل سال گذشته 107 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بودند اما این رقم در مدت مشابه سال جاری به 326 میلیون یورو افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش واردات برخی از کشورهای عضو این اتحادیه از ایران در آوریل 2016 رشد بی سابقه ای داشته است. واردات یونان از ایران در این ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل 108 برابر شده و به 35.6 میلیون یورو رسیده است. یونان در آوریل سال گذشته تنها 328 هزار یورو کالا از ایران وارد کرده بود.
واردات فرانسه از ایران نیز در آوریل امسال 60 برابر شده و از 1.3 میلیون یورو در آوریل سال گذشته به 78.4 میلیون یورو در مدت مشابه امسال رسیده است.
اسپانیا نیز یکی دیگر از اعضای اتحادیه اروپاست که در چهارمین ماه سال جاری میلادی واردات از ایران را به طور قابل توجهی افزایش داده است. واردات این کشور از ایران در آوریل 2015 بالغ بر 13 میلیون یورو بوده که این رقم با رشد حدود 9 برابری به 115 میلیون یورو در آوریل امسال رسیده است.
واردات رومانی از ایران نیز با رشد 7.5 برابری به 18 میلیون یورو و واردات بلژیک از ایران با رشد حدود 4 برابری به 17.1 میلیون یورو رسیده است.
درعین حال واردات ایتالیا از ایران در آوریل امسال به کمتر از نصف کاهش یافته است. ایتالیا در آوریل سال گذشته 50.3 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود و این رقم را در مدت مشابه امسال به 21.7 میلیون یورو کاهش داده است.
واردات آلمان از ایران نیز با رشد اندکی مواجه شده و به 21.5 میلیون یورو بالغ شده است. آلمان در مدت مشابه سال قبل 21.2 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.
بر اساس این گزارش در 4 ماهه نخست سال جاری میلادی 725 میلیون یورو کالا از ایران توسط اتحادیه اروپا وارد شده است. واردات اتحادیه اروپا از ایران در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 58 درصدی داشته است. اعضای اتحادیه اروپا در 4 ماهه نخست سال قبل 457 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بودند.
رشد واردات اتحادیه اروپا از ایران در سال 2016 تا حد زیادی به دلیل ازسرگیری صادرات نفت ایران به این اتحادیه بوده است.
منبع: تسنيم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین عناوین